Zdrapkom i loteriom się upiekło, lecz nie na długo?

Komunikaty
Wiktor Czerwiński 13:28 10/09/2024

Ostatnia aktualizacja: 10 września 2024

Belgijskie stowarzyszenie branży gier hazardowych zaapelowało do władz ustawodawczych o usunięcie „uderzającej” luki w przepisach, które weszły w życie w tym tygodniu. Przypomnijmy, iż od początku września w Belgii obowiązuje nowe prawo hazardowe, które podniosło legalny wiek uprawiania hazardu od 21. roku życia.

Belgia podniosła minimalny wiek uprawniający do hazardu do 21 lat, co Belgijskie Stowarzyszenie Operatorów Gier Hazardowych przyjęło z zadowoleniem, twierdząc, że sektor domagał się tej zmiany „od jakiegoś czasu”.

Jednak przewodniczący stowarzyszenia, Tom de Clercq, powiedział, że „uderzające” jest to, że limit wieku nie dotyczy zdrapek i gier loteryjnych z Loterii Narodowej.

„Najwyższy czas”, aby ustawodawca „naprawił tę lukę w przepisach – powiedział De Clercq.

Oprócz podniesienia minimalnego wieku uprawniającego do hazardu do 21 lat, najnowsze zmiany w belgijskiej ustawie o grach hazardowych wprowadziły zakaz bonusów i innych zachęt dla graczy. Zakaz oferowania oddzielnych licencji i różnych rodzajów gier losowych w jednej lokalizacji fizycznej został rozszerzony na sektor gier hazardowych.

Umowy sponsorskie dotyczące sportu, w które zaangażowane są firmy hazardowe, zostaną zakazane pod koniec 2027 roku.

Pełna treść oświadczenia:

1 września 2024 r. wejdzie w życie ustawa zmieniająca ustawę z dnia 7 maja 1999 r. o grach losowych, zakładach, zakładach hazardowych i ochronie graczy (zwana dalej „ustawą Van Hecke”), 6 miesięcy po jej opublikowaniu w belgijskim Dzienniku Urzędowym. Niniejszy komunikat prasowy zawiera przegląd głównych zmian wynikających z wejścia w życie ustawy Van Hecke. Omawia również bardziej szczegółowo wizję sektora gier hazardowych objętych licencją w odniesieniu do tych zmian legislacyjnych.

Jakie są najważniejsze zmiany od 1 września?

  • Podniesienie minimalnego wieku do 21 lat:
  • Dostęp do jakiejkolwiek formy hazardu, takiej jak zakłady lub automaty do gry, oraz udział w niej są zabronione osobom poniżej 21 roku życia. Dotyczy to zarówno hazardu fizycznego, jak i internetowego. Jeśli osoby młode poniżej 21 roku życia są jednak w stanie grać z powodu zaniedbania lub niedbalstwa ze strony dostawcy, ten ostatni może zostać zobowiązany do zwrotu stawki.
  • Zakaz reklamy:
    Reklama gier losowych jest zasadniczo zabroniona. Jednak dozwolone reklamy pozostają wymienione w Dekrecie Królewskim. Rozważmy sponsorowanie (sportowe), dla którego obowiązuje okres przejściowy: od 01/01/2025 wszelka reklama będzie zabroniona na stadionach, od tego momentu sponsorowanie na koszulkach będzie dozwolone do 31/12/2027, ale z wieloma ograniczeniami. Dotyczy to klubów zawodowych, podczas gdy sponsorowanie sportowe klubów amatorskich pozostaje dozwolone w ograniczonej formie. Na koniec uważamy za ważne wskazanie, że National Lottery, która oferuje gry losowe, nie podlega temu zakazowi reklamy.
  • Zakaz kumulacyjny:
  • Zakaz oferowania oddzielnych licencji, a zatem rodzajów gier losowych w jednej lokalizacji fizycznej, jest rozszerzony na ofertę online. Zabronione jest również polecanie graczy online lub konfrontowanie ich z grami losowymi, które podlegają innej licencji. Konto gracza może również nie być w stanie grać w różne rodzaje licencjonowanych gier losowych i dlatego musi zostać podzielone.
  • Zakaz „darmowych” bonusów i innych korzyści:
  • Konkretnie oznacza to zakaz oferowania bezpłatnych podróży, posiłków, napojów lub prezentów lub robienia tego poniżej ceny rynkowej porównywalnych towarów i usług.
Jaka jest wizja sektora gier?

Jako profesjonalne stowarzyszenie licencjonowanych operatorów gier hazardowych, BAGO (Belgijskie Stowarzyszenie Operatorów Gier Hazardowych) pozytywnie ocenia podniesienie ogólnego limitu wieku dla hazardu do 21 lat. Prywatny sektor gier hazardowych domagał się tego od dawna, aby lepiej chronić graczy. Ponadto my jako sektor zadajemy sobie pytanie, czy młodzi ludzie są teraz skutecznie chronieni i dlatego nie mogą już nigdzie grać?

„Sektor domaga się tego wyższego limitu wieku od jakiegoś czasu i dlatego pozytywnie ocenia tę zmianę prawa. Naszym priorytetem jest teraz ocena istniejących przepisów i wszelkich nowych przepisów pod kątem ich skuteczności. Jaki jest wpływ środków na wskaźnik kierowania graczy do licencjonowanego, chronionego obwodu? W końcu istnieje ryzyko, że młodsi gracze nadal mogą trafić do nielegalnych dostawców gier hazardowych, gdzie nie obowiązuje żadna forma ochrony ani kontroli graczy. Jako społeczeństwo musimy tego za wszelką cenę unikać i w tym celu musimy zintensyfikować walkę z nielegalnym rynkiem”. – Tom De Clercq – Przewodniczący BAGO

Jednocześnie BAGO zastanawia się, dlaczego te przepisy nie mają zastosowania do zdrapek i gier loteryjnych National Lottery. Badania pokazują, że znaczna liczba młodych ludzi, nawet poniżej 18 roku życia, bierze udział w grach loteryjnych (VAD, Gambling Factsheet, 2023). Jest to problematyczne, ponieważ naraża ich na hazard w młodym wieku. Ponadto dyrektor VAD stwierdza, że ​​gry loteryjne działają jako brama do innych działań hazardowych (Van Hecke Bill, 14/08/2024). Podkreśla to potrzebę równych szans dla wszystkich operatorów, publicznych i prywatnych.

„Uderzające jest to, że ten limit wieku nie dotyczy zdrapek i gier loteryjnych National Lottery. Podobnie jak nielegalni operatorzy, National Lottery może nadal oferować swoje produkty najbardziej narażonym grupom populacji. Gracz powinien zawsze cieszyć się taką samą ochroną wszędzie, gdziekolwiek próbuje szczęścia. Najwyższy czas, aby ustawodawca naprawił tę lukę w ustawodawstwie”. – Tom De Clercq – Przewodniczący BAGO

Źródło: za bago.be

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL