Zorganizowana grupa zatrzymana na Śląsku za organizacje nielegalnego hazardu

Automaty
Adam Brzozowski 17/05/2024

Ostatnia aktualizacja: 17 maja 2024

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach wspólnie z mundurowymi ze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach zatrzymali 7 podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej specjalizującej się w organizowaniu nielegalnych gier hazardowych. Zabezpieczono 19 nielegalnych automatów i prawie 330 tys. zł. Główny podejrzany, na wniosek prokuratora, decyzją sądu został aresztowany na okres 3 miesięcy. 

Katowiccy policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą od 2023 roku pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach prowadzą śledztwo w sprawie organizowania nielegalnych gier hazardowych.

Przy współpracy z funkcjonariuszami Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach udało się zatrzymać siedem osób w wieku od 24 do 74 lat. Odpowiedzą one za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, organizującej na terenie Katowic, Jastrzębia-Zdroju, Rybnika, Żor, Rydułtów i Olkusza miejsc z nielegalnymi grami hazardowymi na automatach.

Wśród podejrzanych jest zarówno kierujący grupą, jak i szeregowi pracownicy poszczególnych punktów, w których zorganizowano nielegalne kasyna.

Skoordynowana akcja służb

W wyniku żmudnej pracy operacyjnej i zebranego materiału dowodowego służby weszły jednocześnie 7 do lokali w kilku miastach województwa śląskiego i małopolskiego, w których obywał się nielegalny proceder, a także do mieszkań i miejsc pracy osób podejrzanych o działanie w ramach zorganizowanej grupy przestępczej.

W akcji uczestniczyło kilkudziesięciu policjantów katowickich służb kryminalnych oraz 25 funkcjonariuszy Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego.

W wielu miejscach były to wejścia siłowe. W takcie akcji wymierzonej przeciwko nielegalnemu hazardowi funkcjonariuszom udało zabezpieczyć się 19 nielegalnych automatów do gier,.

Zabezpieczono także gotówkę w kwocie 330 tysięcy złotych.

Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono także motocykl warty 50 tys. złotych.

Udało się ustalić, że grupa organizowała nielegalny hazard od 2020 roku. Ich struktura była ściśle zhierarchizowana, w każdej istniał stały podział zadań i ról.

Potencjalne kary dla organizatorów

Zatrzymani zostali osadzeni w policyjnym areszcie i doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Katowicach na czynności procesowe. Główny podejrzany, na wniosek prokuratora okręgowego z Katowic, decyzją sądu został aresztowany na okres 3 miesięcy. Wobec pozostałych na czas trwającego postępowania zastosowano policyjny dozór. Podejrzanym grożą kary do 15 lat więzienia oraz wysokie grzywny. Należy pamiętać, że odpowiedzialność karna grozi także osobom, które wynajmowały lokale usługowe, w których organizowane były nielegalne salony gier.

Trwa szacowanie strat Skarbu Państwa w związku z działalnością nielegalnych lokali z grami hazardowymi.

źródło/zdjęcia: Śląska Policja/ Śląska KAS

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL