Życie jest hazardem

Gry hazardowe
Bartosz 06/11/2013

Ostatnia aktualizacja: 6 listopada 2013

Ludzkość angażowała się w gry hazardowe od niepamiętnych czasów. Rosja nie jest pod tym względem wyjątkiem. Jest to jedna z cech charakterystycznych zagadkowej duszy rosyjskiej. Dotychczas archeolodzy znajdują na miejscach pradawnych osad słowiańskich kostki do gry i pionki szachowe.

 

W XVI stuleciu do Rosji z Europy dotarła nowa gra – karty. Bojarowie i chłopi, bogaci i biedni tak pasjonowali się tą grą, że surowy kler prawosławny grozić im zaczął anatemą, czyli wyklęciem.

Od drugiej płowy XVIII wieku gra w karty stała się modna również na carskim dworze. Bogaci arystokraci przegrywali całe wsie razem z chłopami. Olbrzymie majątki, zgromadzone przez liczne pokolenia, były przegrywane w ciągu jednego wieczora. Cesarzowa Katarzyna II nawet wyjęła gry hazardowe spod prawa, chociaż sama przepadała za kartami. Dlatego, łamiąc własny zakaz, grała ze swymi dworzanami, opłacając przegraną diamentami. Po Katarzynie niemal każdy rosyjski cesarz wydawał surowe dekrety „w sprawie wyeliminowania niedozwolonych gier w karty”.

Czytaj całość na: polish.ruvr.ru

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL