EGBA zadowolona z nowych unijnych ram przeciwdziałania praniu pieniędzy

Najczęściej czytane Prawo hazardowe
Wiktor Czerwiński 31/05/2024

Ostatnia aktualizacja: 6 czerwca 2024

Nowy unijny pakiet dotyczący przeciwdziałania praniu pieniędzy został sfinalizowany po jego wczorajszym zatwierdzeniu przez Radę Europejską. Nowe przepisy przyniosą korzyści operatorom gier hazardowych online, ponieważ ujednolicą zasady przeciwdziałania praniu pieniędzy i wymogi dotyczące sprawozdawczości. Podmioty zobowiązane będą miały 3 lata na dostosowanie się do nowych zasad.

Rada Europejska zatwierdziła wczoraj nowy unijny pakiet dotyczący przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML), co oznacza finalizację nowych unijnych ram zwalczania przestępczości finansowej. Zatwierdzenie przez Radę jest ostatnim krokiem w procesie legislacyjnym UE, po zatwierdzeniu przez Parlament Europejski w zeszłym miesiącu.

Europejskie Stowarzyszenie Gier i Zakładów (EGBA), reprezentujące wiodących europejskich operatorów gier hazardowych online, z zadowoleniem przyjęło sfinalizowanie nowego pakietu AML i wierzy, że nadchodzące zmiany przepisów wzmocnią podejście UE do zwalczania prania pieniędzy.

Ostateczny pakiet legislacyjny przewiduje:

  • Utworzenie Europejskiego Urzędu ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (AMLA) – z siedzibą we Frankfurcie, AML będzie mieć bezpośrednie i pośrednie uprawnienia nadzorcze w celu zapewnienia zgodności z wymogami AML, współpracując z krajowymi organami AML. AMLA będzie odpowiedzialna za dużą liczbę przepisów technicznych i wykonawczych, które będą miały bezpośrednie zastosowanie do sektora gier hazardowych online.
  • 6. Dyrektywa w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy – zawierająca przepisy krajowe dotyczące nadzoru i uprawnień krajowych organów AML, w tym dostępu do niezbędnych i wiarygodnych informacji, takich jak rejestry beneficjentów rzeczywistych.
  • Nowe rozporządzenie w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy (AMLR) – obejmuje wymogi dotyczące przeprowadzania należytej staranności, przejrzystości beneficjentów rzeczywistych i wiele więcej, kierując praktyków przez cały proces AML dla podmiotów zobowiązanych. Rozporządzenie określa limit 2000 euro na przeprowadzenie badania due diligence graczy na rzecz operatorów gier hazardowych online.

Kluczową cechą nowego pakietu będzie utworzenie zharmonizowanego formatu raportowania podejrzanych transakcji (STR) nadzorowanego przez AMLA. Będzie to oznaczać, że europejscy operatorzy gier hazardowych online będą musieli spełnić te same wymagania STR we wszystkich państwach członkowskich UE, ustanawiając spójne wymagania, które zmniejszą obciążenia i koszty administracyjne.

Aby pomóc operatorom gier hazardowych oferowanych w Internecie, EGBA opracowała wytyczne branżowe dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy, w których zastosowano podejście oparte na ryzyku i które obejmują praktyczne środki, które operatorzy mogą podjąć, aby zapewnić zgodność z przepisami dotyczącymi przeciwdziałania praniu pieniędzy w UE. Członkowie EGBA stosują już wytyczne i przedkładają EGBA roczne sprawozdania podsumowujące postępy we wdrażaniu przyjętych środków. Wytyczne są również dostępne dla wszystkich operatorów mających siedzibę w UE, a EGBA zachęca operatorów do podpisania się pod nimi.

Ponieważ wytyczne uwzględniają pierwotną propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą przeciwdziałania praniu pieniędzy, członkowie EGBA czynią już znaczne postępy w kierunku zapewnienia zgodności z nowymi przepisami UE. Wytyczne zostaną zaktualizowane, aby dopasować je do ostatecznych wersji prawodawstwa UE.

Nowa ustawa AMLR wejdzie w życie trzy lata po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE, co stanowi kolejny krok w tym procesie.

„Z zadowoleniem przyjmujemy sfinalizowanie nowego pakietu dotyczącego przeciwdziałania praniu pieniędzy. EGBA aktywnie śledziła przegląd przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy na szczeblu UE i przyczyniła się do nich, i wierzy, że nowe przepisy przyniosą korzyści europejskim operatorom gier hazardowych online, zwłaszcza tym działającym w wielu jurysdykcjach, poprzez zapewnienie jednolitego podejścia regulacyjnego we wszystkich państwach członkowskich UE. Po sfinalizowaniu nowych przepisów EGBA dokona przeglądu i aktualizacji swoich wytycznych branżowych dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy, aby zapewnić ich zgodność z przepisami. Podpisując się do wytycznych, operatorzy mogą rozpocząć przygotowania do zmian w przepisach UE i dołączyć do naszych członków w ich wysiłkach, aby aktywnie i pozytywnie przyczyniać się do walki z praniem pieniędzy w UE. – dr Ekaterina Hartmann, dyrektor ds. prawnych i regulacyjnych, EGBA.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL