Zwycięzca kategorii „Mecenas Sportu” w plebiscycie E-PLAY.PL dla branży hazardowej za 2023 rok

Nagrody i wyróżnienia
Wiktor Czerwiński 18/03/2024

Ostatnia aktualizacja: 18 marca 2024

Zbliżamy się powoli do końca w ogłaszaniu laureatów historycznego, bo pierwszego plebiscytu portalu E-PLAY.PL dla polskiej branży hazardowej, zorganizowanego przy okazji obchodów 21-szej rocznicy działalności naszego portalu. Nagrody w tegorocznej edycji przyznajemy w ośmiu kategoriach, a przedostatnią, niezwykle konkurencyjną i prestiżową dla każdego operatora hazardowego jest kategoria „Mecenas sportu”.

Ogłaszając nominację do tegorocznych nagród w plebiscycie E-PLAY.PL w kategorii 'Mecenas sportu’  nominowaliśmy następujące marki:

Betfan, Betclic, Fortuna, LvBet, STS i Superbet.

Wybór w tej kategorii nie był łatwy. Bukmacherka i sport idą przecież w parze. Sponsoring drużyn sportowych czy też indywidualnych sportowców przez operatorów bukmacherskich to przecież chleb powszedni na całym świecie. Nie inaczej jest na polskim rynku. Większość klubów piłkarskich z Ekstraklasy czy 1. ligi współpracuje z bukmacherem. Podobnie jest też w innych sportach gdzie wiele zespołów czy też nawet całe ligi są wspierane przez podmioty bukmacherskie.

Analizując działania poszczególnych nominowanych w końcu doszliśmy do wniosku, że uwzględnienie w tej kategorii marki Betfan za miniony rok było na wyrost. Mea Culpa! rzekłem sam do siebie. Muszę jednak przyznać tej marce, że nie prowadząc większych działań marketingowych na tyle silne odcisnęła się w mojej pamięci, że automatycznie zaliczyłem ją do najlepszych operatorów w tym obszarze. To zapewne zasługa Mariusza Pudzianowskiego i jego konia! W tej jednak sytuacji postanowiliśmy przyznać tzw. „dziką kartę”, czyli w miejsce zwolnione przez Betfan dokoptować innego operatora. I tym oto sposobem w gronie rozważanych kandydatur znalazł się państwowy operator hazardowy, czyli Totalizator Sportowy.

Początkowo moim osobistym i zdecydowanym faworytem jeśli chodzi o tą kategorię była marka Superbet, która na tym polu prowadzi przecież bardzo szeroko zakrojone działania. Obejmują one nie tylko współpracę z klubami piłkarskimi, co jest przecież standardem w branży, lecz także wspieranie i popularyzację niszowych sportów jak szachy czy darts.

Także pozostali bukmacherzy jak STS, Fortuna czy Betclic są bardzo mocno zaangażowani w różnego rodzaju sponsoringi, zarówno w świecie futbolu, sportów walki czy innych dyscyplinach nie wyłączając sportów indywidualnych.

Nie będziemy tu jednak wymieniać czy analizować działań żadnego z nich gdyż nagrodę „Mecenas Sportu” za 2023 rok postanowiliśmy przyznać komu innemu. Po naprawdę długich i konstruktywnych debatach w redakcyjnym gronie postanowiliśmy wyróżnić „czarnego konia” tej kategorii, który w naszej opinii najbardziej zasłużył na jej wygranie, czyli Totalizator Sportowy!

Państwowy monopolista w obszarze loterii oraz salonów gier i kasyna online jest największym operatorem hazardowym w Polsce.
Z tego względu zasoby jakie posiada i może przeznaczyć na różnego rodzaju sponsoringi są o wiele większe niż jakiegokolwiek innego operatora w naszym kraju. Dlatego nie robią na nas wrażenia klasyczne sponsoringi w jego wykonaniu jak np. sponsoring LOTTO Ekstraklasy czy też związków sportowych. Decyzję o przyznaniu nagrody dla Totalizatora podjęliśmy jedynie ze względu na wsparcie jakiego udziela Torowi wyścigów konnych Służewiec. Wsparcie to zdecydowanie wykracza poza klasyczny sponsoring sportowy i sprawia, że Totalizator absolutnie zasłużył na tytuł Mecenasa Sportu.

Tor wyścigów konnych na Służewcu – perła architektury „hipicznej”

Tor Służewiec, znajdujący się w Warszawie przy ul. Puławskiej 266 został otwarty w sobotę 3 czerwca 1939 roku i w tamtym czasie był to najnowocześniejszy i największy tor wyścigów konnych w Europie.

Od tamtego momentu minęło jednak dużo czasu, i chociaż szczęśliwie nie podzielił tragicznego losu miasta Warszawy w czasie II wojny światowej, to przez kolejnych kilkadziesiąt lat ząb czasu odcisnął na nim swoję piętno.

Po 1989 roku Tor na Służewcu popadał w ruinę, z której wyciągnął go Totalizator Sportowy. Ten pomnik to chyba ostatni element który przypomina o tym jak było źle.

Ciężkie czasy dla Służewca przyszły po 1989. W 2004 roku jednoosobowa spółka skarbu państwa Służewiec Tory Wyścigów Konnych zbankrutowała. Sytuacja była tak zła, iż w tamtym okresie mówiło się nawet o sprzedaży prawie 140 hektarów należących do Toru i przeznaczeniu ich na nowe osiedla mieszkaniowe.

Na tereny służewieckiego toru mieli swego czasu chrapkę deweloperzy mieszkaniowi. Na szczęście po dzień dzisiejszy tereny te są zieloną enklawą i służą na codzień wszystkim mieszkańcom stolicy.

Na szczęście dla mieszkańców Warszawy tak się nie stało gdyż w 2008 roku Totalizator Sportowy podpisał umowę wieloletniej dzierżawy terenu. Służewiec wrócił do życia i przez ostatnich 15 lat odzyskał dawną świetność.

Totalizator odpowiada też za organizację wyścigów konnych i finansowanie (wspólnie z licznymi sponsorami) nagród dla zwycięzców. W 2023 roku wypłacono zwycięzcom gonitw nagrody o łącznej wysokości niemal 9,6 mln zł. Bez tego wsparcia zachowanie i dalszy rozwój Toru Służewiec oraz samych wyścigów konnych nie byłyby możliwe.

Totalizator Sportowy nie tylko popularyzuje wyścigi konne, lecz przede wszystkim dba o cały zabytkowy kompleks o powierzchni 138 hektarów, przeprowadzając inwestycje, remonty i utrzymując tereny zielone.

Odnowiona trybuna honorowa pod którą znajdują się kasy w których można obstawić wyniki gonitw.

Pod nadzorem konserwatora zabytków przeprowadzono na “Służewcu” szereg inwestycji i remontów, takich jak nowoczesne nawodnienie na torze wyścigowym, odnowa trybun, rewitalizacja zieleni, naprawy w częściach mieszkalnych i stajennych, regeneracja studni. Zamontowano monitoring, telebimy, nowe kanaty oraz systemy nagłośnienia i światła, aby na Torze mogły odbywać się w pełnym blasku zarówno gonitwy konne, jak i inne wydarzenia.

Praca przy odnowieniu zabytkowej fontanny wre. Stan na 15 marca 2024

Prowadzone w 2023 roku inwestycje to m.in. wymiana pokryć dachowych wraz z elementami konstrukcyjnymi oraz prace wewnątrz budynków stajennych. Wymienione zostało ogrodzenie padoku, trwał także remont fontanny wraz z basenem, która jest kluczowym elementem systemu nawadniania torów. W tym roku prace przy fontannie zostaną zakończone. Na początku 2024 roku oddano też do użytku nowy budynek dla trenerów na torze treningowym.

Dzięki środkom od Totalizatora udało się także wyremontować Trybunę II

W ubiegłych latach przeprowadzono m.in. gruntowny remont Trybuny II oraz Trybuny Honorowej, dzięki czemu udało się przywrócić należny im blask. W związku z tym, że Tor Służewiec jest wpisany do rejestru zabytków, wszelkie prace prowadzone są pod nadzorem stołecznego konserwatora zabytków.

Podziwiając Tor Służewiec podczas dni wyścigowych, należy więc pamiętać, że to miejsce to nie tylko wspaniałe gonitwy i emocje, ale też codzienna praca nad utrzymaniem tej perły przedwojennej architektury i otaczającej ją zieleni. Tor Służewiec to również ważna przestrzeń dla lokalnych społeczności. Organizowany jest dla nich szereg bezpłatnych wydarzeń, wspierających seniorów (współpraca z warszawskimi uniwersytetami trzeciego wieku, specjalne zniżki na dni wyścigowe dla osób 65+) i realizowane są ciekawe inicjatywy wspólnie z miastem (m.in. Ursynowskie Potańcówki, bieg dla dzieci i dorosłych Wielka Ursynowska).

Tor Służewiec to enklawa zieleni w centrum Warszawy, zaskakująca spokojem i ciszą wśród wieżowców i ruchliwych ulic. W opinii zdecydowanej większości bywalców tego typu obiektów jest on perłą europejskiej i światowej „architektury hipicznej” – jeśli wolno tak to ująć. Zachwyca nie tylko architektura poszczególnych budynków, ich funkcjonalność (trudna do przecenienia nawet dziś), ale także zieleń, czyniąca z tego miejsca obiekt zarówno sportowy, jak i rekreacyjny.

Totalizatorowi Sportowemu gratulujemy zwycięstwa!

Nagrody dla branży hazardowej za rok 2023 w plebiscycie E-PLAY.pl

Przypomnijmy, iż nagrody dla branży hazardowej w tegorocznym plebiscycie E-PLAY.PL są przyznawane w następujących kategoriach:

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy! Nominowanych oraz tych, którzy w tegorocznym plebiscycie nominowani nie zostali serdecznie pozdrawiamy i życzymy sukcesów w bieżącym roku.

Z wyrazami szacunku,

Wiktor Czerwiński
Redaktor Naczelny E-PLAY.PL

(MTS)

zdjęcia: własne

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL