W Japonii rośnie popularność nielegalnych kasyn online

Artykuły Ze świata
Wiktor Czerwiński 12/12/2023

Ostatnia aktualizacja: 12 grudnia 2023

Pomimo nielegalnego charakteru zakładów w kasynach online w Japonii, liczba japońskich użytkowników rośnie, co wynika z łatwego dostępu do takich witryn hazardowych za pośrednictwem smartfonów i innych urządzeń, w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca.

Nawet po aresztowaniu we wrześniu agentów płatniczych ułatwiających transakcje między zagranicznymi witrynami kasyn a klientami w Japonii, wiele witryn nadal jest dostępnych w Internecie. Eksperci ostrzegają, że rząd centralny musi podjąć zdecydowane działania w celu ograniczenia nielegalnej działalności.

Platformy kasyn online umożliwiają indywidualnym osobom granie w gry takie jak bakarat i automaty do gry przez Internet za pomocą smartfonów i komputerów osobistych. Uważa się, że w Japonii baza użytkowników wzrosła wraz z nadejściem pandemii Covid-19.

Nawet jeśli strony te działają w krajach, w których hazard jest legalny i mają serwery zlokalizowane za granicą, uzyskiwanie dostępu do nich i zawieranie zakładów z Japonii stanowi formę hazardu zabronioną na mocy kodeksu karnego.

Nawet 2 miliony graczy w kasynach online

Według Masakatsu Morii, eksperta ds. cyberbezpieczeństwa i profesora na Uniwersytecie w Kobe, szacunkowa liczba użytkowników kasyn online w Japonii waha się od 1 miliona do 2 milionów. Na niektórych platformach użytkownicy z Japonii stanowią od 20% do 30% całkowitej bazy użytkowników.

„Czasami grałem do rana, bo nie było godzin zamknięcia, w przeciwieństwie do salonów pachinko. Chcąc odrobić straty, szybko zwiększałem kwotę zakładów” – powiedział 47-letni mężczyzna z prefektury Aichi, który był kiedyś uzależniony od kasyna online. Przypomniał sobie, że wygrał 1 milion jenów w ciągu jednego dnia ze względu na szybkie tempo gier.

Według Noriko Tanaki, dyrektora w Society Concerned about Gambling Addiction, stowarzyszenia utworzonego w interesie publicznym, wzrosła liczba próśb o poradę ze strony osób uzależnionych od hazardu, a także członków ich rodzin, w tym tych, których karty kredytowe zostały użyte bez pozwolenia z ośmiu w 2019 r. do 52 w 2022 r. Średni dług osób dzwoniących wyniósł około 8,3 mln jenów(ok. 230 tysięcy PLN), co przewyższa średnią wynoszącą około 7,5 mln jenów (ok. 207 tysięcy PLN) w przypadku osób uzależnionych od innych form hazardu, takich jak pachinko i publiczne wyścigi konne.

Aresztowania agentów płatniczych

We wrześniu tego roku tokijski wydział policji metropolitalnej wraz z dwoma innymi wydziałami policji aresztował japońskich agentów płatniczych zajmujących się gromadzeniem środków od klientów i przesyłaniem ich do zagranicznych kasyn online. Agenci zostali zatrzymani pod zarzutem pomagania w zwykłym hazardzie po nietypowym dochodzeniu, w którym agenci płatniczy byli celem ze względu na wyzwanie związane z podjęciem działań prawnych przeciwko zagranicznym firmom kasynowym zgodnie z japońskim prawem.

Agenci byli powiązani z Sumo Pay – systemem rozliczeniowym, z którego korzysta w Japonii około 42 000 osób. W ciągu dwóch lat wygenerowali około 2,15 miliarda jenów przychodów od operatorów kasyn dzięki opłatom za przekazy pieniężne. Starszy urzędnik MPD wyraził optymizm co do odstraszających skutków działań policji, mówiąc:

„Jeśli zagraniczne przekazy pieniężne zostaną wstrzymane, nikt nie będzie grał w kasynach online”.

Liczne strony internetowe przedstawiają kasyna online w sposób, który może wprowadzić odwiedzających w błąd, wierząc, że korzystanie z nich nie jest nielegalne, twierdząc na przykład, że działają one legalnie za granicą. Osoby korzystające z kasyn online w oparciu o takie błędne przekonania często popadają w uzależnienia i problemy z zadłużeniem.

„Wyszukiwanie w Internecie ujawnia, że nielegalne strony kasyn działają bezkarnie” .Wzywam rząd centralny do niezwłocznego podjęcia działań, takich jak zablokowanie dostępu (do stron)”. – powiedział Tanaka ze stowarzyszenia Society Concerned about Gambling Addiction

źródło: Japan Times

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL