EGBA z zadowoleniem przyjmuje unijny e-ID dla graczy i operatorów

Technologie
Wiktor Czerwiński 05/03/2024

Ostatnia aktualizacja: 5 marca 2024

Europejskie Stowarzyszenie Gier i Zakładów(EGBA) wierzy, że nowe przepisy dotyczące tożsamości cyfrowej (e-ID) przyniosą korzyści graczom i operatorom gier hazardowych na całym kontynencie.

Według EGBA zatwierdzenie przez Parlament Europejski elektronicznego dowodu tożsamości stanowi kamień milowy na drodze do bezpieczniejszego środowiska cyfrowego dla wszystkich obywateli w całej Unii Europejskiej (UE). Nowy e-dowód będzie narzędziem transformacyjnym, które rozwiąże kilka problemów w sferze cyfrowej.

Nowe rozporządzenie UE zobowiąże państwa członkowskie do zapewnienia swoim obywatelom ujednoliconej unijnej metody identyfikacji elektronicznej, aby umożliwić obywatelom identyfikację i uwierzytelnienie swojej tożsamości w Internecie, przy czym korzystanie z niej przez obywateli i przedsiębiorstwa będzie dobrowolne.

Jednolite narzędzie weryfikacyjne

Zgodnie z rozporządzeniem przyjętym przez parlament 29 lutego e-dowód umożliwi obywatelom identyfikację i uwierzytelnienie w Internecie bez konieczności uciekania się do dostawców komercyjnych – praktyka, która w przeszłości budziła obawy dotyczące zaufania, bezpieczeństwa i prywatności związane z udostępnianiem danych konsumentów platformom zewnętrznym. Stosowanie takiej ustandaryzowanej, niekomercyjnej metody identyfikacji zapewni konsumentom między innymi większą ochronę prywatności. Ponadto e-ID zwiększa bezpieczeństwo, oferując konsumentom i przedsiębiorstwom zaufane i ustandaryzowane narzędzie do identyfikacji w Internecie, minimalizując ryzyko kradzieży tożsamości i oszustw.

To usprawnione podejście nie tylko zwiększy zaufanie użytkowników do transakcji cyfrowych, ale także obniży koszty i administrację dla przedsiębiorstw, w tym operatorów gier hazardowych, poprzez zapewnienie jednego narzędzia weryfikacyjnego, z którego będą mogli korzystać w całej UE, zamiast płacić wysokie opłaty za korzystanie z komercyjnych baz danych . Sukces e-ID będzie oczywiście zależał od wysokiego wskaźnika uczestnictwa obywateli. Korzystanie z e-dowodu będzie całkowicie dobrowolne dla obywateli i przedsiębiorstw, w tym operatorów gier hazardowych. Dzięki temu operatorzy gier hazardowych mają swobodę decydowania, czy chcą zintegrować narzędzie e-ID ze swoimi procesami „znaj swojego klienta”.

EGBA wspiera e-ID od czasu jej zaproponowania przez Komisję Europejską w 2021 r., uznając jego potencjał w zakresie zrewolucjonizowania sposobu uzyskiwania dostępu do usług online i korzystania z nich w UE, oferując osobom fizycznym usprawniony i bezpieczny sposób weryfikacji swojej tożsamości i angażować się w różne działania cyfrowe. Od czasu przedstawienia wniosku EGBA zachęca instytucje UE do zapewnienia przedsiębiorstwom, w tym operatorom gier hazardowych, dostępu do identyfikatora elektronicznego i korzystania z niego oraz czerpania z niego korzyści. Dla branży gier hazardowych online e-ID ma szczególne znaczenie, ponieważ zapewnia graczom łatwą, bezpieczną, godną zaufania i wyjątkową opcję potwierdzenia swojej tożsamości w UE.

Czas na Radę Unii Europejskiej

Ustawa o e-ID, zmieniająca unijne rozporządzenie eIDAS, będzie teraz musiała zostać formalnie zatwierdzona przez Radę Unii Europejskiem przed jej oficjalnym przyjęciem, spodziewanym przed latem 2024 r. Jako rozporządzenie będzie automatycznie obowiązywać we wszystkich państwach członkowskich UE od chwili jego przyjęcia.

„Z zadowoleniem przyjmujemy zatwierdzenie przez Parlament Europejski ujednoliconych ram tożsamości cyfrowej i jesteśmy przekonani, że zastosowanie nowego e-ID w naszym sektorze zapewni graczom płynniejsze i bardziej wiarygodne doświadczenia online oraz pomoże obniżyć koszty i administrację operatorom gier hazardowych . To innowacyjne narzędzie stanowi ważny krok w kierunku budowy bezpieczniejszego i przyjaznego dla użytkownika ekosystemu cyfrowego, zgodnego z głównymi celami EGBA, takimi jak promowanie integralności, przejrzystości i bezpiecznego, zorientowanego na konsumenta środowiska gry. – oświadczył Maarten Haijer, Sekretarz Generalny, EGBA.

Komisja Europejska wyznaczyła sobie cel, zgodnie z którym do 2030 r. 80% obywateli UE będzie korzystać z e-dowodu.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL