Odpowiedzialny hazard – gdzie leży rozwiązanie?

Od lat toczy się dyskusja na temat rozwiązania dla odpowiedzialnego hazardu. Jakie warunki musiałyby doprowadzić do sytuacji, w której gracz, organizator oraz rząd są jednakowo bezpieczni i zabezpieczeni?

Niektórzy uważają, że rozwiązania należy szukać w obszarze regulacji i kontroli, co może być uzasadnione w przypadkurynków przed tym zupełnie nieregulowanych. Natomiast w większości sytuacji, gdy spróbujemy rozwiązać ten problem poprzez regulacje, jedyne, co dostaniemy, to przeregulowane rynki i środowisko niewygodne do prowadzenia biznesu, co nie jest uczciwie. Jak wspomnieliśmy powyżej, szukamy złotego środka dla wszystkich stron – graczy, organizatorów i rządu.

W naszej opinii obszar IT jest w stanie ten problem rozwiązać.

Istotą danego projektu jest stworzenie skonsolidowanej bazy danych graczy mających problemy z hazardem wraz zwprowadzeniem ich unikalnych danych osobowych. Aby uniknąć możliwości wycieku danych osobowych w przypadku włamania do systemu zalecanym, a nawet wręcz obowiązkowym jest hashowanie. Tworzona baza danych miałaby dotyczyć graczy, którzy już są na czarnej liście organizatorów kasyn i nie powinni mieć prawa do gry.

Narzędzie składałoby się z dwóch elementów: platformy (back office), która będzie posiadała niezbędną funkcjonalność oraz strony internetowej (front), za pomocą której będzie można zarejestrować się w systemie i korzystać z bazy danych.

Pojęcie odpowiedzialnego hazardu, jego zasady i problemy z hazardem u graczy są często wykorzystywane jako luka do nadużywania tych zasad przeciwko samym kasynom i ich operatorom. Biorąc za przykład system maltański, konto gracza, który otwarcie zadeklarował problemy z hazardem w sposób dowolny (pocztą, drogą mailową, poprzez kontakt telefoniczny lub na czacie podczas rozmowy z asystentem z centrum wsparcia), musi zostać natychmiast zamknięte. Taki gracz dostaje blokadę, co uniemożliwia grę w danym kasynie, a środki zostają automatycznie wypłacone na jego konto. Dochodzi w tym przypadku do spornych sytuacji, spowodowane nieuczciwymi graczami, którzy świadomie zgłaszają problemy z hazardem, a następnie otwierając konta lub posiadając je przed zgłoszeniem w innych kasynach tego samego licencjobiorcy próbują nadużywać zasad odpowiedzialnego hazardu. W przypadku przegranej żądają zwrotu pieniędzy, grożąc organizatorowi złożeniem skargi, ponieważ zadeklarowali problem z hazardem. W niektórych jurysdykcjach w przypadku takich naruszeń organizator jest zobowiązany do zapłaty nawet x10 przegranej.

W przypadku stworzenia takiej skonsolidowanej bazy każdy organizator będzie miał możliwość sprawdzenia obecność lub brak wpisu o danych osobowych gracza w bazie w trakcie przechodzenia przez gracza procedury weryfikacji KYC(Know Your Customer). Mogą to być zarówno kontrole online za pośrednictwem bazy, jak i kontrole automatyczne z możliwością integracji tej bazy z własnymi platformami i systemami weryfikacji.

Pomoże to przede wszystkim odciąć kompulsywnych graczy, którzy są w grupie ryzyka, a także całe kręgi krętaczy, którzy mają na celu uzyskanie przewagi w grze w sposób nieuczciwy, wyłudzenie pieniędzy lub oszustwa.

Dodatkowo pojawienie się takiego narzędzia może znacznie poprawić wizerunek hazardu i usunąć go z listy wypaczonych branż. W przypadku kanałów komunikacji typu b2g (business to government) to narzędzie może się stać obowiązkowym i znaleźć zastosowanie u lokalnych licencjonowanych organizatorów. Możliwa również byłaby integracja tej platformy z otwartymi lub półotwartymi bazami danych agencji ratingowych do śledzenia ratingów kredytowych, które są wykorzystywane przez struktury bankowe i systemy pożyczek online do oceniania ryzyka kredytowego. To może stać się kryterium wypłacalności, wiarygodności gracza w dostępie do gier hazardowych oraz jego własnego bezpieczeństwa finansowego.

W procesie rozwoju technologii może powstać wiele nowych obszarów do współdziałania z systemami płatności oraz systemami bankowymi. Istnieje także możliwość wykorzystywania jej przez organy ścigania, jeśli np. system będzie w ten czy inny sposób użyteczny w przypadku skradzionych lub zhakowanych kart kredytowych itp.

Istnieje również możliwość dalszego rozwoju i udoskonalenia technologii pod kątem segmentacji graczy. Głównym zadaniem tej platformy jest analiza baz danych, na czym dokładnie opiera się segmentacja. W ten sposób platforma będzie działać równolegle jako narzędzie do badań poprawnych wskaźników i tworzenia modeli biznesowych dla nowych kasyn, z zaleceniami AI dotyczącymi maksymalnych zakładów i listy gier, a także budowania konkretnego profilu gracza, którego chcą przyciągnąć.

Bardzo często takie platformy mogą dawać początek osobnym pionom, ale dzieje się to już wtedy, gdy tworzy się zespół i nad projektem zaczyna pracować nie jedna osoba, a cała grupa doświadczonych specjalistów z różnych dziedzin.

Jakie problemy jest w stanie rozwiązać ta platforma?

 • problem dostępu do hazardu osób mających problem z hazardem lub osób uzależnionych;
 • problem organizatorów kasyn z ograniczaniem i odcinaniem od swoich usług wyżej wymienionych osób;
 • problem regulacji w relacjach z organizatorami;
 • problemy rodzin, które cierpią z powodu osób uzależnionych w rodzinie;
 • znacząca poprawa ogólnego stosunku do gier wśród ludzi;
 • może być używana jako unikalna platforma bazy danych nie tylko dla kasyn online i zakładów bukmacherskich, ale także dla kasyn stacjonarnych.

Kto jest użytkownikiem docelowym platformy?

Na poziomie biznesowym:

 • organizatorzy kasyn i bukmacherzy, a także wszystkie firmy podpadające pod definicję hazardu (loterie, e-sport itp.);
 • platformy hazardowe mogą zintegrować opisany system z własnym i zapewnić doskonalszy produkt na rynku;
 • firmy zajmujące się oprogramowaniem weryfikacyjnym i uwierzytelniającym również mogą zintegrować tę platformę ze swoimi systemami;
 • wzrasta produktywność helpdesków i zespołów RFP przy mniejszej ilości wykorzystanych zasobów;
 • systemy płatnicze będą mogły szybko i sprawnie wyjawić sieci oszustów i np. przy świadczeniu usług w odpowiednim czasie anulować transakcje od osób, które znajdują się w bazie danych osób uzależnionych od hazardu.

Na poziomie państwowym:

 • potrzebne rozwiązania regulacyjne w ustawodawstwie
 • dzięki odpowiedniemu narzędziu regulacji organ regulacyjny uniknie wielu pytań od zwykłych obywateli na temat walki z uzależnieniem od hazardu i wykonywania obowiązków polegających na uniemożliwianiu takim graczom dostępu do gry

Na poziomie obywatelskim:

W różnych krajach obywatele mają prawo, na podstawie orzeczeń sądowych, wnieść swoich krewnych pierwszego stopnia pokrewieństwa do baz osób uzależnionych od hazardu, jak na przykład w ustawodawstwie dotyczącym regulacji hazardu na Ukrainie. Taka baza tam wciąż nie istnieje i Ukraina może stać się pierwszą platformą do testów. Gruzja jest świetnym przykładem państwa, które potrzebuje regulacji prawnych i praktycznych, gdzie jest ogromna liczba graczy, a władze nie mają pomysłu jak sobie poradzić z tym problemem.

Jak będzie rozwijana i utrzymywana platforma?

Naszym zdaniem platforma ma potencjał do wielostronnego rozwoju i możliwość przeistoczenia się w jedyny w swoim rodzaju serwis online/bazę danych, który w końcu rozwiąże problemy odpowiedzialnego hazardu i obali demonizację biznesu hazardowego oraz ogólnie hazardu.

Lasha Shikashvili

Przyszedłem do iGaming około 10 lat temu, kiedy byłem na wyższym stanowisku jako dyrektor sieci kasyn online, przeszedłem wszystkie etapy rozwoju operacyjnego, a zwłaszcza poświęciłem dużo czasu Customer support service i zostałem dobrze zaznajomiony z potrzebami graczy. Doskonale wiem jak i co może wyrządzić nieprzywracalne szkody organizatorowi kasyna. Na jednym z pierwszych miejsc na liście najlepszych rozwiązań tych problemów, jeśli nie na pierwszym, jest odpowiedzialny hazard.

Wierzę, że każda firma lub inwestor może wejść w każdą branżę. Zawsze miałem ambicje, aby wchodząc do biznesu dokonać takiej rewolucji, że nazwa mojej firmy zostanie zapisana złotymi literami wśród tych, które zmieniły zasady gry. Jestem przekonany, że takie narzędzie jest w stanie zapewnić te zmiany.

Od pierwszego dnia zakochałem się w idei powołania do życia tej platformy, która pozwoli hazardowi bawić ludzi, a nie czynić ich nieszczęśliwymi, aby uzależnieni gracze, którzy są gotowi zostawić swoją rodzinę bez dachu nad głową, nie mogli uzyskać dostępu do gry.

O Autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.