Ukraiński parlament za rozwiązaniem KRAIL!

Polecane Prawo hazardowe Ze świata
Wiktor Czerwiński 24/04/2024

Ostatnia aktualizacja: 5 maja 2024

24 kwietnia ukraiński parlament, Rada Najwyższa Ukrainy (Werchowna Rada), poparła w pierwszym czytaniu projekt ustawy która proponuje m.in. rozwiązanie Komisji ds. Regulacji Hazardu i Loterii – KRAIL.

Parlament zatwierdził w pierwszym czytaniu uchwałę 9256d w sprawie likwidacji KRAIL i wzmocnienia kontroli nad działalnością hazardową/ograniczenia reklamy,

Oprócz likwidacji KRAIL, projekt mówi także o:

  • ograniczeniu reklamy gier hazardowych (w tym niedopuszczalność spekulacji na temat wojny i wolontariatu) oraz zakaz sponsorowania;
  • identyfikacji dodatkowych narzędzi ograniczających wizyty w placówkach hazardowych i uczestnictwu w grach hazardowych dla potencjalnie bezbronnych kategorii ludności w okresie stanu wojennego;
  • doskonaleniu narzędzi kontroli działalności hazardowej (kontrola zakupów, monitorowanie sieci internetowej);
  • ustanowienie dodatkowych kryteriów unieważniania licencji, poprawa wymagań dotyczących nienagannej reputacji biznesowej urzędników organizatorów gier hazardowych, ustanowienie wymagań dla dostawców usług w zakresie gier hazardowych.

Projekt zanim wejdzie w życie, musi przejść drugie czytanie i zostać podpisany przez prezydenta.

Tło zmian

Pod koniec marca na stronie Kancelarii Prezydenta pojawiła się petycja wzywająca do ograniczenia działalności hazardowej. Jej autor, nie żyjący już żołnierz 59. Brygady Paweł Petryczenko, podkreślał, że szczególnie bezbronni są wojskowi, którzy już trzeci rok stoją na froncie w stresujących warunkach. Dlatego dla wielu z nich hazard staje się jedynym sposobem na radzenie sobie ze stresem, w efekcie szybko powoduje uzależnienie od dopaminy i osłabia samokontrolę.

W niecałe cztery godziny petycja otrzymała niezbędne 25 000 głosów. Następnie prezydent Wołodymyr Zełenski polecił odpowiednim organom zbieranie danych analitycznych i proponowanie rozwiązań dotyczących funkcjonowania kasyn online.

Jednocześnie przewodniczący sejmowej komisji finansów, polityki podatkowej i celnej Danyło Hetmantsev zażądał, aby Rada Najwyższa rozpatrzyła projekt ustawy o likwidacji Komisji ds. Regulacji Hazardu i Loterii (KRAIL).

Według niego przez trzy lata swojego istnienia nie udało jej się wykształcić na Ukrainie kultury odpowiedzialnego hazardu, nie zgłosiła też do parlamentu projektu ustawy o regulacji gier hazardowych w czasie stanu wojennego.

Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał 20 kwietnia dekret przeciwdziałający negatywnym skutkom hazardu w Internecie, zakazujący korzystania z niego przez wojsko do czasu zakończenia stanu wojennego.

źródło: własne/internet

zdjęcie: Yaroslav Zheleznyak telegram

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL