Ostatnia aktualizacja: 5 maja 2024
23 kwietnia 2024 roku odbyło się seminarium internetowe na temat „Zapobiegania szkodom i zapewnianie bezpieczniejszego hazardu poprzez regulacyjne podejście do reklamy”, zorganizowanym przez Europejskie Forum Organów Regulacyjnych ds. Gier (GREF) i Północnoamerykańskie Stowarzyszenie Organów Regulacyjnych ds. Hazardu (NAGRA), które było przeznaczone dla hazardowych organów regulacyjnych. Wzięli w nim także przedstawiciele litewskiego regulatora hazardowego.
Podczas wydarzenia zaprezentowano dwa raporty: Milt Champion, dyrektor Jednostki Kontroli Hazardu, biura w ramach Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego stanu Maine, mówił o sytuacji w Ameryce. Z kolei drugi mówca Jonathan Van Damme, specjalista z Belgijskiej Komisji ds. Hazardu, zaprezentował panujące w Europie trendy w reklamie hazardu.
Milt Champion stwierdził, że trudności w kontrolowaniu emocji i impulsywność w szczególności przyczyniają się do rozwoju problemowego hazardu. Wspomniano, że według badań przeprowadzonych w Ameryce ponad połowa hazardzistów twierdzi, że miała myśli samobójcze, a niektórzy próbowali popełnić samobójstwo.
Ochrona młodych osób
W Stanach Zjednoczonych przeznaczono ponad 100 miliardów dolarów na wyeliminowanie skutków problemów z hazardem. W tym kraju, podobnie jak w Europie, problematyczną kwestią jest to, w jaki sposób młodzi ludzie poniżej 21. roku życia uzyskują ogólnie dostęp do gier hazardowych i jak go ograniczać. Wprowadzono ograniczenia w reklamie, aby jak najmniejsza liczba młodych ludzi zaangażowała się w gry hazardowe. Firmom hazardowym zabrania się reklamowania osób publicznych, reklam nie publikuje się w pobliżu instytucji edukacyjnych, ponieważ badania pokazują, że reklamowany przedmiot po wyświetleniu reklamy staje się znormalizowany. Kiedy młodzi ludzie widzą reklamy gier hazardowych, pojawia się mentalna akceptacja hazardu jako normalnej i nieszkodliwej rozrywki. Milt Champion stwierdził także, że wiedząc, że ludzki mózg kształtuje się do 25. rokiem życia, oglądanie tych reklam przez młodszych ludzi jest szkodliwe, ponieważ po normalizacji hazardu i braku wykształconych mechanizmów samokontroli istnieje ryzyko angażowania się w hazard bez kontrolowania gry.
W przypadku, gdy rodzice uprawiają hazard lub akceptują taką czynność, jest bardziej prawdopodobne, że ich dzieci również będą uprawiać hazard i będą cierpieć na równoległe uzależnienia, takie jak problemowe używanie alkoholu lub narkotyków.
Jonathan Van Damme komentując obowiązujące w Europie regulacje reklamowe stwierdził, że istnieją systemy wyświetlania reklam otwarte lub systemy zamknięte. System otwarty to taki, w którym kraj pozwala licencjonowanym operatorom gier hazardowych na swobodne reklamowanie się z pewnymi ograniczeniami. System zamknięty – gdy reklama jest ogólnie zabroniona.
Zasady odpowiedzialnej reklamy
Podczas webinaru poruszono także główne ograniczenia reklamy, np. ograniczenie kojarzenia jakiejkolwiek formy hazardu z pozytywnymi konsekwencjami: podczas reklamy nie można publikować nieprawdziwych stwierdzeń typu „im więcej grasz, tym większa szansa na wygraną”. W niektórych krajach firmy mogą reklamować się tylko w określonych miejscach, a reklama jest zabroniona w otoczeniu instytucji edukacyjnych i na ulicach, ponieważ ulice są miejscem publicznie widocznym, a wiadomo, że reklama zwiększa ryzyko nawrotu choroby.
Również Jonathan Van Damme zwrócił uwagę, że na podstawie reklam firm hazardowych łatwo jest rozróżnić, dla jakiej grupy odbiorców jest przeznaczona dana reklama. Można to określić na podstawie języka użytego w reklamie (np. użycia slangu), emisji tylko na określonym kanale i w określonym czasie (np. jeśli reklama jest emitowana na kanale młodzieżowym, naturalnym jest, że że reklama będzie skierowana do młodego użytkownika). Jonathan Van Damme potwierdził również, że reklama działa w taki sposób, że gry hazardowe tracą poczucie zagrożenia.
źródło/grafika: lpt.lrv.lt
"I cyk znowu Palik"
"co za bzdury w tym internecie wypisują, ręcę opadają."
"Wielokrotnie zdarzalo sie, ze kumulacje wygrywal uklad liczb jakiego nie bylo od co najmniej 5 do nawet 7 lat. Lotto doskonale wie, o czym pisze, wiec pod moimi komentarzami blkyskawicznie pojawiaja sie minusy 9 o ile dany portal daje taka mozliwosc). Taka jest mentalnosc polaczka: dziad, kretacz, oszust, nierob, tlumok. Unikaj polaczka jak ognia zwlaszcza kiedy jestes w cywilizowanym kraju. Zamknac to bydlo w polaczkowie i nie wypuszczac. Niech dalej mnoza stanowiska panstwowe itp. zeby zerowac jedni na drugich - nigdzie nie ma tak nieefektywnego panstwa z takim przerostem administracji. Polaczek murzyn Europy az dziwne ze taki prymitywny bantustan w ogole istnieje: przyjdzie wojna i nagle okaze sie ze bedzie Wrzesien'39 powtorka - Rozbiory juz sa a u wladzy bezczelna prymitywna banda rzekomo "lepszych" na smyczy z Berlina lub Moskwy (zaleznie od relacji Berlin-Moskwa w danym sezonie)."
"Zawsze można na sucho obstawiać zakłady i się przekonać czy kantują."
"To jest patologia policji i urzędów celnych. Antyterrorystów do influenserów i to samo robią na codzień na lokale z automatami. Przykładowa popisówka w Warszawie. Mówią że w policji nie ma kim pracować. No tak jak każą im stać i pilnować budki z automatami. Celników już chyba więcej niż policji jest. Tylko pod materiał do telewizji takie akcje robią żeby udawać że coś robią. Bo z prawdziwą przestępczością nie radzą sobie. Może ktoś otworzy oczy tam na górze i tych ludzi z bronią wyślę po prawdziwych bandytów. Brawo Panie Stanowski brawo !!!"