Raport EGBA: W Europie już prawie nie ma monopoli hazardowych..

Badania i Raporty Prawo hazardowe
Wiktor Czerwiński 05/05/2024

Ostatnia aktualizacja: 5 maja 2024

Z nowej analizy przeprowadzonej przez Europejskie Stowarzyszenie Gier i Zakładów (EGBA) wynika, że 27 z 31 krajów europejskich stosuje jakąś formę wielu licencji w przypadku gier hazardowych online, przy czym zdecydowana większość z nich stosuje podejście polegające na regulowaniu wszyskich rodzajów hazardu online, w tym zakładów sportowych, gier kasynowych, pokera czy bingo. Dla porównania w 2009 roku, gdy w Polsce wdrożono obecnie obowiązującą ustawę hazardową, było ich zaledwie siedem.

W ostatnich latach Europa doświadczyła niezwykłej transformacji w zakresie regulacji dotyczących hazardu online. Zaledwie piętnaście lat temu krajobraz był zupełnie inny. W większości krajów europejskich brakowało specjalnych przepisów dotyczących hazardu online lub funkcjonowano w oparciu o modele praw wyłącznych, w których jedynie podmioty państwowe miały monopol na świadczenie usług hazardowych online.

W międzyczasie jednak sytuacja znacznie się rozwinęła. Z nowej analizy przeprowadzonej przez EGBA wynika, że model wielu licencji stał się dominującym podejściem regulacyjnym w Europie. W ramach tego modelu wiele firm może oferować usługi hazardowe online w jednym kraju, pod warunkiem, że spełniają one rygorystyczne obowiązki regulacyjne.

Kluczowe wnioski z analizy:

  • 27 z 31 krajów europejskich przyjęło jakąś formę wielolicencji, co wskazuje na silną tendencję w kierunku otwartych, konkurencyjnych rynków.
  • Cztery kraje nie posiadają obecnie żadnej formy multilicencji: Finlandia, Islandia i Norwegia utrzymują modele praw wyłącznych, przyznając podmiotom państwowym monopol na wszystkie usługi w zakresie gier hazardowych online, natomiast w Luksemburgu brakuje specjalnych przepisów dotyczących gier hazardowych online.
  • Spośród 27 krajów posiadających wiele licencji, 23 kraje mają pełny model wielu licencji dla wszystkich regulowanych produktów hazardowych online w tych krajach.
  • Cztery kraje mają model mieszany z częściowym multilicencją: Słowenia i Szwajcaria mają monopol na zakłady sportowe online, natomiast Austria i Polska mają monopol na gry w kasynie online i pokera, z wieloma licencjami na wszystkie inne produkty hazardowe online.
  • Cypr (gry w kasynie i poker) i Francja (gry w kasynie) nakładają zakazy dotyczące konkretnych produktów, ale oba posiadają wielokrotne licencje na wszystkie inne regulowane produkty hazardowe online.
  • Finlandia przechodzi obecnie reformy legislacyjne i oczekuje się, że w 2026 r. ustanowią ramy wielu licencji dla gier hazardowych online.

„Pęd w kierunku pełnej multilicencji na hazard online w Europie jest niezaprzeczalny. Chociaż nadal istnieje kilka wyjątków, rządy dochodzą do wniosku, że cele polityki publicznej, w szczególności związane z ochroną konsumentów i generowaniem podatków, są skuteczniej osiągane dzięki dobrze regulowanej konkurencji w Internecie. Obecne przejście Finlandii w kierunku wielolicencji sygnalizuje zbliżający się koniec ostatniego monopolu w zakresie gier hazardowych online w UE, co stanowi znaczący kamień milowy w zakresie regulacji”.

„Podobne rozważania dotyczące przyszłości monopolu internetowego są nieuniknione w Norwegii i Islandii. Co więcej, garstka krajów posiadających częściowe monopole lub zakazy dotyczące produktów powinna dążyć do większej spójności i skuteczności swoich polityk poprzez ich stopniowe wycofywanie. Dzięki ponad 15-letniemu doświadczeniu regulacyjnemu w Europie jasne jest, że pełne wielokrotne licencje stanowią najlepszą drogę do poprawy ochrony konsumentów, zwiększenia dochodów podatkowych i zapewnienia silniejszej kontroli regulacyjnej. Nadszedł czas, aby ostatnie pozostałe kraje europejskie przyjęły tę optymalną formę regulacji online”. – Maarten Haijer, Sekretarz Generalny, EGBA.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL