Wyniki rynku hazardowego na Łotwie w Q1 2024

Finanse Bilanse
Wiktor Czerwiński 02/05/2024

Ostatnia aktualizacja: 2 maja 2024

Inspektorat Nadzoru Loterii i Hazardu na Łotwie, poinformował, że w I kwartale 2024 r. przychody branży hazardowej spadły do ​​72,937 mln euro, czyli o 0,7% mniej niż w analogicznym okresie 2023 roku.

Maszyny na ziemi w dół, automaty online w górę

Pomimo, iż największy udział w stacjonarnych grach hazardowych miały przychody z automatów do gier – 31,611 mln euro, to jednocześnie ten segment odnotował największy spadek. Spadek w I kwartale tego roku wyniósł 13,5%.

Według rodzajów gier hazardowych największy wzrost przychodów w I kwartale 2024 roku odnotowano w segmencie gier hazardowych interaktywnych, który wyniósł 38,329 mln euro, co stanowi 52,55% całkowitych przychodów rynku gier hazardowych. Natomiast przychody operacyjne kasyna w I kwartale tego roku, w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, spadły o prawie 5% i wyniosły 2,349 mln euro. Tymczasem w porównaniu do danych za I kwartał 2023 r., w tym roku przychody naziemnych serwisów bukmacherskich wzrosły o 18,1%, osiągając 0,623 mln euro. Należy zaznaczyć, że segment ten stanowi jedynie 0,85% całkowitego udziału hazardu.

Kontynuuje Signe Birne, szefowa Inspektoratu Nadzoru Loterii i Hazardu: „Niewielki, ale wciąż znaczący spadek przychodów rynku gier hazardowych można wytłumaczyć faktem, że w pierwszym kwartale tego roku w dalszym ciągu spadała liczba miejsc gier hazardowych, a także liczba automatów do gier. Od pięciu lat obserwujemy ten trend coraz większego zamykania salonów gier, na który ma oczywiście wpływ szereg czynników, takich jak ograniczenia związane z pandemią Covid-19, inflacja, szoki gospodarcze, a także ograniczenia administracyjne samorządów. W tym czasie liczba automatów do gry zmniejszyła się o 3861, zamknięto 120 salonów gier i 3 kasyna. Pomimo upadku niektórych segmentów gier hazardowych, ogólna sytuacja w branży jest stabilna, na czele z segmentem gier interaktywnych. Dlatego sądzę, że w nadchodzących miesiącach nie doświadczymy znaczących zmian.”

W I kwartale 2024 r. 17 operatorów organizowało na Łotwie interaktywne gry hazardowe, natomiast 6 operatorów organizowało gry hazardowe naziemne w salonach gier, kasynach i salach bingo oraz miejscach przyjmujących zakłady totalizatorowe.

W formie podatków i opłat specjalnych spółki kapitałowe branży zasiliły budżet państwa 14,515 mln euro, w tym do budżetów samorządów terytorialnych 0,384 mln euro, zaś pozostałe wpłaty podatkowe naliczono na kwotę 7,141 mln euro. W formie podatków i opłat specjalnych spółki kapitałowe branży zasiliły budżet państwa o 1,3% więcej niż planowano i o 14,7% więcej niż w I kwartale 2023 roku. W spółkach sektora zatrudnionych jest łącznie 2664 pracowników.

Rośnie liczba loterii na towary i usługi

W I kwartale 2024 r. Inspekcja wydała 110 zezwoleń na loterie towarów i usług, czyli o 17% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Kontrola wykazała, że ​​wzrostowi segmentu loterii towarowych i usługowych sprzyjało wejście na rynek nowych akceptantów. W sumie mieszkańcom Łotwy przyznano nagrody o wartości 0,402 mln euro, czyli o 62,5% więcej niż w analogicznym okresie 2023 roku. Ustalono, że największy fundusz wygrywający wynosił od 20 do 35 tysięcy euro.

Należy podkreślić, że akceptanci organizujący loterie produktowe, z wyjątkiem wydawców prasowych, posiadający fundusz wygrany większy niż 720 euro, wnoszą opłatę państwową od oferowanego funduszu zwycięzcy. Tym samym w I kwartale 2024 r. do budżetu państwa zasiliło kwotę 0,102 mln euro, czyli o 0,042 mln euro więcej niż w I kwartale 2023 r.

Walka z nielegalnym hazardem

W pierwszym kwartale 2024 r. zablokowano już 76 nielicencjonowanych witryn hazardowych

Inspekcja przeprowadziła kontrole w miejscach organizowania loterii, gier hazardowych i loterii produktowych. W I kwartale tego roku odnotowano naruszenia i wydano 76 decyzji blokujących dostęp do nielicencjonowanych stron internetowych. Jednocześnie przeprowadzono 48 kontroli w miejscach urządzania lub losowania loterii towarów i usług, 101 kontroli w salonach gier, 6 kontroli u sprzedawców łączności elektronicznej oraz 2 kontrole w zakresie realizacji środków zapobiegających praniu pieniędzy. W wyniku działań kontrolnych wszczęto także 6 spraw o nadużycia administracyjne.

Walka z zagrożeniami

Jednym z obszarów działań Inspektoratu jest także ochrona interesów i praw graczy, np. udzielanie wsparcia osobom o podwyższonym ryzyku uzależnienia od hazardu. W I kwartale br. psycholog Inspektoratu udzielił graczom i ich bliskim korzystającym z serwisów internetowych 105 konsultacji bezpośrednich i 83 konsultacji zdalnych. Psycholog inspektora przyjął także 82 wnioski o wpisanie osób do Rejestru Osób Samoodrzuconych oraz przyjął kilkaset telefonów, udzielając konsultacji.

Do 29 kwietnia br. w Rejestrze Osób Samoodrzuconych figurowało łącznie 64 280 osób, a dotychczasowym zakazem udziału w grach hazardowych i loteriach interaktywnych objętych było 33 356 osób.

Dane statystyczne z Q1 w języku łotewskim dostępne są tutaj. 

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL