50 000 Duńczyków wykluczyło się z hazardu

Badania i Raporty Odpowiedzialna gra
Wiktor Czerwiński 15/04/2024

Ostatnia aktualizacja: 15 kwietnia 2024

Coraz więcej Duńczyków decyduje się na samowykluczenie z hazardu. W kwietniu 2024 r. liczba osób zarejestrowanych w ROFUS (rejestrze samowykluczonych graczy) osiągnęła 50 000. Niemal dwie trzecie opowiedziało się za trwałym wykluczeniem.

Za pomocą kilku kliknięć na komputerze lub smartfonie duńscy gracze mogą wykluczyć się z gier hazardowych online, kasyn stacjonarnych i zakładów stacjonarnych.

W 2012 roku Duński Urząd ds. Hazardu powołał ROFUS, który był jedną z bardziej politycznych inicjatyw mających na celu walkę z uzależnieniem od hazardu.
Od momentu utworzenia rejestru coraz większa liczba Duńczyków korzysta z oferty samowykluczenia się z gier hazardowych w ramach ROFUS. Na koniec 2012 roku w ROFUS zarejestrowanych było prawie 1500 Duńczyków, a 1 kwietnia 2024 roku liczba ta osiągnęła 50 000 osób.

77% osób zarejestrowanych w systemie ROFUS to mężczyźni.

Źródło: Duński Urząd ds. Hazardu. Uwaga: w latach 2012-2019 i 2023 dane zbierano 1 stycznia roku następnego. W latach 2020 i 2021 dane zbierano 31 grudnia, a w 2022 r. 5 stycznia roku następnego. Dane za 2024 rok zbierane są 1 kwietnia. Zatem na rysunku przedstawiono jedynie liczbę osób zarejestrowanych na dany dzień. Kategoria „tymczasowe wykluczenie na 24 godziny” została uwzględniona jedynie w danych z lat 2023 i 2024, gdyż dane nie są dostępne za lata poprzednie

Rosnąca liczba graczy rejestrujących się w ROFUS może wynikać z tego, że Duński Urząd ds. Hazardu w ostatnich latach skupił się na poprawie świadomości na temat ROFUS. Ponadto od 1 stycznia 2020 roku operatorzy gier hazardowych online działający na rynku duńskim oraz kasyna stacjonarne w Danii mają obowiązek powoływania się na ROFUS w swoich działaniach marketingowych dotyczących produktów hazardowych. Od 1 października 2023 r. stało się to również wymogiem dla operatorów zakładów stacjonarnych.

Większość graczy decyduje się na trwałe wykluczenie

W ROFUS gracze mogą zdecydować się na tymczasowe lub stałe wykluczenie. Spośród 50 000 osób zarejestrowanych w ROFUS 64% zdecydowało się na trwałe samowykluczenie. Odpowiada to nieco ponad 32 000 osób.
Jeśli gracz wybierze tymczasowe wykluczenie, może wybierać spośród różnych okresów wykluczenia.
Okresy te wynoszą 24 godziny lub jeden, trzy lub sześć miesięcy. Większość decyduje się na samowykluczenie z hazardu na kilka miesięcy.  17%  zdecydowało się na samowykluczenie na sześć miesięcy, a 12% na trzy miesiące. Pozostałe 7% wybrało miesięczny okres wykluczenia.

Trwałe wykluczenie będzie w zasadzie obowiązywać na stałe i nie może być odnawiane. Jeżeli jednak gracz będzie chciał anulować wykluczenie, może zrezygnować z ROFUS po upływie roku od dokonania rejestracji. Odbywa się to poprzez złożenie wniosku o usunięcie z ROFUS do Duńskiego Urzędu ds. Hazardu.
Gracze muszą potwierdzić swoją prośbę najwcześniej po siedmiu dniach i nie później niż 30 dni od złożenia wniosku, aby dokończyć usuwanie z rejestru ROFUS. Dopiero wtedy gracz będzie miał ponowny dostęp do hazardu.

Raport dostępny jest w wersji angielskiej na stronie Spillemyndigheden tutaj.

Zdjęcie główne: Screenshot własny strony głównej rofus.nu

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL