Najsłynniejszy hotel na Kubie i jego tajemnice

Historia Hazardu
Iwo 04/01/2022

Ostatnia aktualizacja: 4 stycznia 2022

W ciągu 91 lat swojego istnienia majestatyczny hawański Hotel Nacional był świadkiem największych wydarzeń w historii Kuby. Został zbombardowany w ramach konfliktu między rywalizującymi oddziałami kubańskiej armii, gościł szczyt mafijnych bossów, był kluczowym miejscem kubańskiego kryzysu rakietowego i wakacyjną oazą dla najbardziej ekscentrycznych postaci Hollywood.

Jednak przez dwadzieścia miesięcy, do połowy listopada, ten budynek, w którym mieszają się elementy Art Deco i neoklasyczne oraz mauretańskie kafelki, był opuszczony z powodu pandemii koronawirusa. Nie był to bynajmniej kres hotelu, ale okazja do odrestaurowania fasady, założenia nowych podłóg i okien w pokojach.

Jednak przez dwadzieścia miesięcy, do połowy listopada, ten budynek, w którym mieszają się elementy Art Deco i neoklasyczne oraz mauretańskie kafelki, był opuszczony z powodu pandemii koronawirusa. Nie był to bynajmniej kres hotelu, ale okazja do odrestaurowania fasady, założenia nowych podłóg i okien w pokojach.

„Wiele pracy włożono w to, by turyści po powrocie zastali hotel jak w latach 30., choć bardziej komfortowy… przypominający przeszłość” – mówi Arleen Ortiz, specjalistka od historii hotelu.

Teraz goście często specjalnie proszą o pobyt w określonych pokojach, takich jak numer 211, w którym w grudniu 1946 r. mieszkał urodzony we Włoszech gangster Lucky Luciano podczas szczytu szefów mafii. To wydarzenie zostało uwiecznione w filmie Francisa Forda Coppoli „Ojciec chrzestny II” z 1974 r. Podczas spotkania na tarasie hotelu gangsterzy podzielili się tortem w kształcie wyspy – metafora podziału kontroli nad lukratywnymi nielegalnymi interesami. Prawdziwy szczyt rozpoczął się 22 grudnia 1946 r., kiedy to Luciano zasiadł u szczytu dużego prostokątnego stołu.

„Las Vegas nie istniało, a Kuba była idealnym miejscem do uprawiania hazardu ze względu na bliskość Stanów Zjednoczonych, klimat, plaże, rum” – mówi Ortiz.

Hawana miała idealne warunki, aby stać się światową stolicą hazardu. Cały hotel został zarezerwowany przez bossów, aby ich rodziny mogły spędzić Boże Narodzenie w mieście, a Frank Sinatra był gościem specjalnym z tej okazji.

Internat dla ludu

Usytuowany na wzgórzu z widokiem na Cieśninę Florydzką, Hotel Nacional z nową angielską porcelaną, zegarami sprowadzonymi z Niemiec i żyrandolami zwisającymi z sufitów został otwarty 30 grudnia 1930 r., podobno sfinansowany częściowo z pieniędzy mafii.

Zaledwie trzy lata później 400 oficerów armii lojalnych wobec obalonego prezydenta Gerardo Machado ukryło się w hotelu, podczas gdy wojska rządowe bombardowały go z lądu i morza. Mając przewagę liczebną i kończącą się amunicję, wkrótce zostali zmuszeni do poddania się. Hotel przetrwał, nosząc ślady oblężenia i wkrótce przyciągnął zupełnie inny rodzaj gości.

Sale i pokoje wypełnione są zdjęciami, przedmiotami i listami sławnych osób, które zatrzymały się w hotelu. Pięciokrotny mistrz olimpijski w pływaniu i były aktor grający Tarzana, Johnny Weissmuller, był jednym z takich gości, który zaimponował personelowi, skacząc z okna na drugim piętrze do basenu poniżej. W latach 50. aktorka Ava Gardner piła w hotelu daiquiris do śniadania po nocy spędzonej na zabawie w hawańskich kabaretach u boku takich sław jak Ernest Hemingway. W hotelu zatrzymywali się książę i księżna Windsoru, Winston Churchill, Marlon Brando, Errol Flyn, Rita Hayworth i Nat King Cole.

Jednak po komunistycznej rewolucji Fidela Castro w 1959 r., hotel został przekształcony w internat dla 900 dziewczyn z prowincji, które przyjechały do stolicy, aby nauczyć się szyć.

„Te młode kobiety, które nigdy wcześniej nie opuściły swoich domów na wsi bez elektryczności i z klepiskiem, nagle znalazły się w eleganckich pokojach luksusowego hotelu” – mówi Ortiz.

Na krawędzi wojny nuklearnej

Wkrótce napięcie wzrosło ponownie w związku z kubańskim kryzysem rakietowym w 1962 r., gdy Stany Zjednoczone i Związek Radziecki stanęły na krawędzi wojny nuklearnej, a żołnierze wykopali okopy i tunele na terenach otaczających hotel. Jednak burzliwe wydarzenia polityczne nie zmieniły faktu, że do dzisiaj hotel jest najbardziej znany z goszczonych celebrytów.

Na podstawie: podróże.onet.pl

O Autorze

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

E-PLAY.PL