Regulatorzy hazardu z Czech i Słowacji wymieniają się doświadczeniami

Wydarzenia
Wiktor Czerwiński 14/05/2024

Ostatnia aktualizacja: 14 maja 2024

W kwietniu, czeski Instytut gier hazardowych IPRH (Institut pro regulaci hazardních her) po raz pierwszy w historii odwiedziła zagraniczna delegacja regulatora hazardowego. Byli nią przedstawiciele z Urzędu Regulacji Gier Hazardowych (URHH) na Słowacji.

Do stolicy Czech Pragi zawitali dyrektor generalny Urzędu Regulacji Gier Hazardowych na Słowacji Martin Bohoš i były dyrektor generalny tego urzędu Dávid Lenčéš.

Spotkanie było kontynuacją długoterminowej wzajemnej współpracy. W ubiegłym roku David Lenčéš wziął udział w Ogólnokrajowej Konferencji Hazardowej, która odbyła się w ramach Tygodnia Odpowiedzialnego Hazardu w Czeskiej Akademii Nauk. Z kolei Jan Řehola wypowiadał się w imieniu Instytutu na konferencji poświęconej odpowiedzialnemu hazardowi na Słowacji.

Tym razem zespoły z obu krajów spotkały się przy jednym stole by podzielić się bieżącymi doświadczeniami oraz informacjami o poszczególnych rynkach.

Słowacka strona doceniła funkcjonowanie IPRH na rzecz jej członków, lecz zauważyła również że na Słowacji brakuje ścisłej współpracy z poszczególnymi władzami na rzecz Państwa, jak ma to miejsce w Czechach.

Po spotkaniu Martin Bohoš oświadczył na swoich portalach społecznościowych, że

„Instytut Regulacji Hazardu pod przewodnictwem Jana Řeholi wykonuje świetną robotę i udało mu się stworzyć wyjątkową, profesjonalną platformę ekspercką w dziedzinie regulacji gier hazardowych, która obecnie odgrywa kluczową, niezastąpioną rolę w Republice Czeskiej. Projekt ten ma potencjał stworzenia przestrzeni prawdziwie profesjonalnej, kulturalnej i efektywnej komunikacji pomiędzy państwem, samorządem, operatorami i społeczeństwem. Słowacja czeka na taki projekt.”

Czeski Instytut zauważył, że już na tle historycznym Czechy i Słowacja mają ze sobą wiele wspólnego w wielu sektorach. Nie inaczej jest w przypadku hazardu. Różnice w podejściach są jedynie w „częściowych szczegółach:.

„Budowanie mostów pomiędzy państwem jako regulatorem, samorządem lokalnym, społeczeństwem i rynkiem w oparciu o profesjonalną, rzeczową i rzeczową komunikację oraz dyskusję jest absolutną podstawą zrównoważonej regulacji hazardu, której celem jest wyeliminowanie negatywnego wpływu tego sektora na rynek i społeczeństwo. IPRH to konkretny i namacalny przykład tego, jak takie podejście ma swoje miejsce i przyszłość nie tylko w Republice Czeskiej, ale także na Słowacji” – dodał David Lenčéš w relacji IPRH.

Z kolei według samego IPRH w Czechach brakuje dokumentu strategicznego, czyli długoterminowej koncepcji regulacji hazardu, która wyznaczałaby kierunek regulacji w dłuższej perspektywie, przygotowane na podstawie analiz, danych i z góry ustalonych celów, jakie regulator chce osiągnąć. Taki dokument miałby wartość dodaną dla wszystkich zainteresowanych i przyczyniłby się do stworzenia znacznie bardziej przewidywalnego otoczenia niż obecnie.

źródło/zdjęcia: IPRH

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL