Akt oskarżenia wobec grupy która zarobiła 480 mln zł na nielegalnym hazardzie

Automaty Najczęściej czytane
Adam Brzozowski 04/01/2024

Ostatnia aktualizacja: 15 stycznia 2024

Przed szczecińskim sądem stanie 20 członków zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się organizowaniem gier na automatach o niskich wygranych oraz w internecie. Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Okręgowego w Szczecinie przez Prokuraturę Okręgową w Szczecinie.

W trakcie śledztwa zaangażowani byli funkcjonariusze Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim, Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Poznaniu oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

Działali od 2013 roku

Według ustaleń Prokuratury Okręgowej w Szczecinie członkowie wskazanej grupy, działając w sprzeczności z przepisami ustawy o grach hazardowych, organizowali gry hazardowe na terenie całego kraju co najmniej od listopada 2013 roku.

W obrębie przypisanych ról w grupie, niektórzy członkowie, korzystając z kontrolowanych przez grupę podmiotów, tzw. „słupów”, zajmowali się pozyskiwaniem lokali, w których następnie organizowano gry hazardowe. Do pierwszej połowy 2016 roku grupa prowadziła gry hazardowe za pomocą automatów o niskich wygranych

W 2017 otworzyli kawiarenki internetowe..

Jednak po wejściu w życie nowelizacji ustawy o grach hazardowych w dniu 1 kwietnia 2017 roku, przewidującej karę administracyjną w wysokości 100 tysięcy złotych za automat, członkowie zmienili formę organizacji gier. Zamiast automatów, gry odbywały się poprzez sieć internetową na komputerach klasy PC. Lokale, w których organizowano gry, funkcjonowały jako kafejki internetowe.

Korzyści z procederu przekazywano kolejnym, wyżej postawionym w hierarchii członkom grupy, ukrywając pochodzenie środków za pomocą fikcyjnych umów cywilnych.

..na terenie całego kraju

Grupa działała w ponad 200 lokalach na terenie całego kraju i osiągnęła korzyść majątkową wynoszącą co najmniej 480 milionów złotych.

W trakcie śledztwa odkryto dwa magazyny, w których przechowywane były m.in. automaty i komputery wykorzystywane do organizacji gier hazardowych.

Środki zapobiegawcze i zabezpieczenie majątkowe

Wobec ośmiu oskarżonych Sąd, na wniosek prokuratora, zastosował tymczasowe aresztowania. W stosunku do pozostałych oskarżonych podjęto wolnościowe środki zapobiegawcze, takie jak poręczenia majątkowe, dozory Policji i zakazy opuszczania kraju.

W celu przeprowadzenia postępowania majątkowego i na poczet ewentualnego przepadku korzyści z działalności przestępczej, prokurator zastosował zabezpieczenia.

Akt oskarżenia

Do Sądu Okręgowego w Szczecinie trafił akt oskarżenia liczący ponad 600 stron, zawierający materiał dowodowy w 54 tomach akt i 152 załącznikach.

Oskarżonym za czyny z art. 299 § 1, 5 i 6 kodeksu karnego w związku z art. 65 § 1 kodeksu karnego, objęte aktem oskarżenia, grożą kary do 15 lat pozbawienia wolności.

źródło: Prokuratura Okręgowa w Szczecinie

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL