Duński regulator nakazuje Betfair zająć się naruszeniami AML

Prawo hazardowe
Wiktor Czerwiński 12/07/2023

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca 2023

W decyzji z 6 lipca duński organ regulacyjny Spillemyndigheden, stwierdził, że Betfair naruszył kilka sekcji krajowej ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy (AML).

Naruszenia obejmowały sekcję 7 ust. 1 dotyczącą oceny ryzyka, sekcję 8 ust. 1 dotyczącą procedur biznesowych i ponownie sekcję 8 ust. 1 dotyczącą kontroli.
Przedstawiając każde naruszenie, Spillemyndigheden powiedział, że pierwsze rozporządzenie  A) zostało wydane z powodu obaw związanych z oceną ryzyka. Organ regulacyjny stwierdził, że Betfair nie ocenia ryzyka związanego z indywidualnym ryzykiem związanym z jego modelem biznesowym.
Drugie rozporządzenie B dotyczyło pisemnych procedur biznesowych Betfair dotyczących środków należytej staranności wobec klienta. Spillemyndigheden powiedział, że nie obejmuje to w wystarczającym stopniu faktu, że środki należytej staranności wobec klienta muszą zostać podjęte w odpowiednim czasie, zgodnie z wymogami sekcji 10(1)(1) ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy.
Również w przypadku rozporządzenia B regulator powiedział, że procedury biznesowe nie uwzględniają sposobu, w jaki Betfair zapewnia, że zostanie poinformowany, jeśli pracownik zostanie skazany za przestępstwo. To, powiedział Spillemyndigheden, może zwiększyć ryzyko, że pracownik wykorzysta swoją pracę do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu.
Wreszcie w przypadku rozporządzenia B stwierdzono, że procedury biznesowe nie opisują w wystarczającym stopniu środków kontrolnych firmy Betfair. Obejmuje to, jak często przeprowadzane są kontrole wewnętrzne oraz szczegółowo, w jaki sposób kontrole te są kierowane.
Jeśli chodzi o rozporządzenie C to Betfair, nie posiadał dowodów na to, że przeprowadzał kontrole z wystarczającą częstotliwością. Obejmują one kontrole zarządzania ryzykiem, środki należytej staranności wobec klienta, obowiązki w zakresie dochodzenia, rejestracji i powiadamiania, prowadzenie dokumentacji, kontrolę pracowników i kontrole wewnętrzne.

Jakie działania musi podjąć Betfair?

Spillemyndigheden powiedział, że każde zamówienie wymaga od Betfair podjęcia działań w związku z naruszeniami. Obejmuje to przedłożenie zaktualizowanej oceny ryzyka i procedur biznesowych, a także dokumentacji dotyczącej kontroli.
Betfair musi zająć się rozporządzeniem A i  B w ciągu trzech miesięcy od pierwszego powiadomienia. Spillemyndigheden dał jednak operatorowi 12 miesięcy na przedłożenie dokumentacji potwierdzającej zgodność z rozporządzeniem C.

Spillemyndigheden udzieliła takżeBetfair reprymendy w związku z wcześniejszymi pisemnymi procedurami biznesowymi. Do 16 maja nie obejmowały one w wystarczającym stopniu kontroli informacji dotyczących tożsamości klientów.
Jednak ta nagana nie powoduje żadnego zobowiązania do działania na rzecz Betfair, ponieważ naruszenie już nie istnieje.

źródło: igamingbusiness.com

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL