Litwa chce ograniczyć hazard dla osób poniżej 21 roku życia

Odpowiedzialna gra Prawo hazardowe Ze świata
Wiktor Czerwiński 08/01/2024

Ostatnia aktualizacja: 8 stycznia 2024

Litewski parlament (Seimas) otrzymał nową propozycję, która jeśli zostanie przyjęta, podniesie dolną granicę wieku osób uprawiających gry hazardowe do 21 lat. Propozycja ta stanowi część porządku obrad Sejmu na rok 2024 i będzie poddana głosowaniu w tym roku.  

Jeżeli Sejm zatwierdzi zarejestrowane przez nich zmiany w ustawie o grach hazardowych, dla wszystkich uczestników gier hazardowych zostanie ustalony ten sam minimalny wiek wynoszący 21 lat.

Inicjatywa ta ma na celu zmniejszenie ryzyka problemowego hazardu w bezbronnej grupie wiekowej młodzieży.

„Opóźnienie możliwości uprawiania hazardu o trzy lata zapewni lepszą kontrolę emocji, silniejszą wolę i lepsze zrozumienie zagrożeń, jakie niesie ze sobą hazard przez początkujących graczy. Pomoże to uchronić się przed ewentualnymi negatywnymi konsekwencjami uczestnictwa w grach hazardowych – większymi stratami finansowymi lub pojawienie się problemowego hazardu” – stwierdza poseł Justas Džiugelis, jeden z inicjatorów nowelizacji ustawy o grach hazardowych.

Zmniejszenie ryzyka uzależnienia od hazardu

Według Džiugelisa rozpoczynanie gry w młodym wieku, niezależnie od rodzaju hazardu, wiąże się z większym ryzykiem zachorowania na uzależnienie od hazardu w przyszłości. Według organów nadzorujących hazard, im później dana osoba zacznie grać, tym większe jest prawdopodobieństwo, że nie stanie się problemowym hazardzistą.

Według danych Urzędu Nadzoru Hazardu na Litwie, aż 7% wszystkich osób zarejestrowanych w krajowym rejestrze osób z ograniczonymi możliwościami uprawiania hazardu, to młodzież w wieku 18-20 lat.

Z obserwacji posła do Sejmu J. Džiugelisa wynika, że przyjęcie zmian w ustawie będzie miało w krótkiej perspektywie lekko negatywne skutki dla organizatorów gier hazardowych, gdyż częściowo zmniejszy się liczba klientów gier hazardowych. Jednak według wyliczeń Ministerstwa Finansów, w ciągu 9 miesięcy tego roku całkowite dochody z gier hazardowych wzrosły o 15% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Zaznacza jednak, że nie będzie dodatkowych kosztów adaptacyjnych dla biznesu, ponieważ każdy, kto wchodzi do lokali hazardowych, jest już sprawdzany pod względem wieku, podobnie jak wiek graczy zdalnych.

Obecne przepisy na Litwie

Obecna ustawa o grach hazardowych określa dwie granice wieku dla hazardu: 18 i 21 lat.

Prawo zabrania wstępu osobom poniżej 18. roku życia, a także osobom, które nie przedstawiły dokumentu tożsamości, do automatów i sal bingo, punktów bukmacherskich i totalizatorów. Zabrania się także osobom poniżej 18 roku życia uczestniczenia w grach hazardowych na odległość.

W grach organizowanych w domu gry (kasynie), w tym w grach organizowanych na odległość, mogą grać wyłącznie osoby, które ukończyły 21 rok życia. Zabrania się także wstępu do domu gry (kasyna) osobom poniżej 21 roku życia .

Od 1 stycznia 2023 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o loteriach, podnosząca wiek graczy lotto z 16 do 18 lat.

Nowa inicjatywa została zgłoszona przez parlamentarzystów Algirdas Sysas, Algimantas Dumbrava, Jurgita Sejonienė, Kęstutis Masiulis, Rima Baškienė, Audronius Ažubalis, Algis Strelčiūnas, Laurynas Kasčiūnas, Laima Nagienė, Vytautas Bakas, Beata Pietkiewicz, Paulius Saudargas wspólnie z J. Džiugeliusem .

Proponuje się, aby nowe rozporządzenie miało wejść w życie w od 1 lipca 2024 roku.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL