Niewinność hazardu czy szpony uzależnienia?

Odpowiedzialna gra
Iwo 20/09/2022

Ostatnia aktualizacja: 27 kwietnia 2024

Hazard może wydawać się czymś niewinnym – to przecież zwykła gra w karty, rundka na automatach czy też kupienie zdrapki i wysłanie kuponu na loterię. To wszystko może brzmieć niewinnie, ale może mieć opłakane konsekwencje i zakończyć się uzależnieniem.

Uzależnienie od hazardu to poważny problem, który może mieć głęboki wpływ na życie osób, które na niego cierpią. Zaburzenie to charakteryzuje się niezdolnością do kontrolowania swoich zachowań hazardowych, co prowadzi do szkodliwych konsekwencji dla osoby uzależnionej. Uzależnienie od hazardu może powodować ruinę finansową, problemy rodzinne oraz problemy ze zdrowiem psychicznym i fizycznym. nieleczone może prowadzić do samobójstwa.

Patologiczne uzależnienia są w Polsce coraz większym problemem, szacuje się, że 380.000 osób cierpi na uzależnienie od hazardu, a 200.000 jest zagrożonych rozwojem tej choroby. Problem ten potęguje fakt, że rośnie uzależnienie wśród młodych ludzi ze względu na łatwy dostęp do możliwości uprawiania hazardu w Internecie i w miejscach publicznych. Negatywne skutki uzależnienia mogą być odczuwane nie tylko przez samych uzależnionych, ale również przez ich rodziny i przyjaciół.

Uzależnienie od hazardu jest uważane za stan chroniczny i nieuleczalny. Oznacza to, że dla hazardzisty niemożliwy jest powrót do bezpiecznej gry, zawsze wymknie się ona spod kontroli, nawet jeżeli przerwa od hazardu była stosunkowo długa. Abstynencja od hazardu, nawet przez stosunkowo długi czas, nie jest dowodem na wyleczenie i brak choroby. Uzależnienie od hazardu wymaga kompleksowego leczenia psychoterapeutycznego (psychoterapia indywidualna i rodzinna) i być może włączenia psychiatrycznego leczenia farmakologicznego. Podobnie jak w przypadku uzależnienia od alkoholu, również tutaj występuje mechanizm współuzależnienia rodzinnego, wynikający z uzależnienia jednego z członków rodziny.

W większości przypadków uzależnienie od hazardu prowadzi do ruiny finansowej, ponieważ hazardziści nie potrafią w porę się zatrzymać i wydają wszystkie pieniądze na swoją pasję. Często uzależnieni uciekają się do kradzieży i oszustw, aby zdobyć pieniądze na swój „nałóg”, co niszczy ich reputację i pozycję społeczną.

Uzależnienie od hazardu głęboko zakłóca normalne relacje międzyludzkie: po pierwsze dlatego, że zabiera tak dużo czasu, że uzależniony nie ma ani siły, ani ochoty poświęcić się rodzinie i przyjaciołom; po drugie dlatego, że aby sfinansować swoją pasję, uzależnieni często muszą kłamać i mieć tajemnice przed bliskimi. Oszustwo wcześniej czy później wychodzi na jaw, relacje z krewnymi zostają nadszarpnięte, stają się oni źli i zbuntowani zachowaniem uzależnionego, który nie tylko nie uwolnił się od swojego uzależnienia, ale jeszcze wciągnął ich w swoje „bagno”.

Sytuację pogarsza fakt, że aby spłacić długi, uzależnieni często muszą sprzedawać swój majątek lub zaciągać kredyty, których po pewnym czasie nie są w stanie zwrócić. Jak widać, uzależnienie od hazardu ma wiele negatywnych konsekwencji nie tylko dla samych uzależnionych, ale również dla ich bliskich. Dlatego tak ważne jest, aby w porę szukać pomocy i jak najszybciej rozpocząć leczenie.(…)

Na podstawie babskiswiat.com.pl

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL