Rynek hazardowy w Polsce w roku 2015

Najczęściej czytane
Bartosz 08/11/2016

Ostatnia aktualizacja: 8 listopada 2016

Na polecenie Prezesa Rady Ministrów jak co roku Ministerstwo Finansów przedstawiło informację o stanie realizacji ustawy o grach hazardowych.

Opracowanie dostarcza dane i informacje o sytuacji na rynku gier hazardowych w Polsce i działaniach państwa, zarówno legislacyjnych, jak i kontrolnych – porządkujących ten rynek. Zawiera również informacje o realizacji ustawy o grach hazardowych w kontekście uzyskanych dochodów z tytułu podatku od gier i realizacji założeń budżetowych, analizę zachowań sektora rynku gier hazardowych na tle zmieniających się warunków gospodarczych, legislacyjnych i społecznych.

Stan rynku gier hazardowych w ujęciu ilościowym na koniec 2014 r. oraz 2015 r. w segmencie gier urządzanych w kasynach gry, salonach gier na automatach, punktach przyjmowania zakładów wzajemnych.

tab1

Salony gier na automatach

Ustawa o grach hazardowych nie przewiduje udzielania nowych oraz przedłużania dotychczasowych zezwoleń na prowadzenie działalności w zakresie gier urządzanych w salonach gier na automatach. W związku z powyższym w tym segmencie rynku gier hazardowych obserwuje się stały spadek liczby funkcjonujących salonów gier na automatach. I tak, na dzień 31 grudnia 2015 r. obowiązywało 6 zezwoleń na prowadzenie salonów gier na automatach.

Kasyna gry

W 2015 r. złożono 9 wniosków o wydanie koncesji na prowadzenie kasyn gry, co było związane z opublikowaniem informacji o terminach wygaśnięcia poprzednio wydanych koncesji. Od 1 stycznia do 31 grudnia 2015 r. Minister Finansów udzielił 1 koncesji na prowadzenie kasyna gry. Prowadzone były również 2 postępowania przetargowe, które nie zostały zakończone wydaniem koncesji w 2015 r.

Zakłady wzajemne

W 2015 r. do Ministra Finansów wpłynęło 5 wniosków o udzielenie zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych, w tym 1 wniosek o udzielenie zezwolenia na urządzanie tej działalności za pośrednictwem sieci Internet. Ponadto, w 2015r. Minister Finansów otrzymał do ponownego rozpatrzenia 1 wniosek o udzielenie zezwolenia na urządzanie zakładów za pośrednictwem sieci Internet, po uchyleniu poprzedniego rozstrzygnięcia przez Naczelny Sąd Administracyjny.

Dodatkowo, Minister Finansów prowadził 15 postępowań w sprawie wniosków złożonych i otrzymanych do ponownego rozpatrzenia w poprzednich latach (w tym 7 za pośrednictwem sieci Internet). Minister Finansów udzielił 4 zezwoleń na urządzanie zakładów wzajemnych w punktach przyjmowania zakładów. W 4 przypadkach Minister Finansów umorzył postępowanie z uwagi na wycofanie wniosku przez podmiot. W 13 sprawach postępowanie nie zostało zakończone wydaniem rozstrzygnięcia do końca 2015 r.

W odniesieniu do już funkcjonujących naziemnych punktów przyjmowania zakładów wzajemnych, na zmniejszenie ich liczby w stosunku do 2014 r. ma wpływ rezygnacja podmiotów urządzających zakłady wzajemne z działania w punktach nierentownych, jak również decyzje Ministra Finansów wydawane w sprawie wygaszenia lub cofnięcia zezwolenia w całości lub w części, dotyczącej punktów przyjmowania zakładów wzajemnych w związku z nierozpoczęciem działalności w terminie określonym w zezwoleniu ,  bądź zaprzestania lub niewykonywania przez okres dłuższy niż 6 miesięcy działalności objętej zezwoleniem.

Na koniec 2015 r. obowiązywało 27 zezwoleń na urządzanie zakładów wzajemnych w punktach naziemnych.

Turnieje gry w pokera

Z uwagi na fakt, iż turnieje gry w pokera mogą być urządzane w kasynach gry, minister właściwy do spraw finansów publicznych, jako organ udzielający koncesji na ich prowadzenie, jest również organem właściwym do udzielania zezwoleń na urządzanie tego rodzaju turniejów. O uzyskanie zezwolenia w tym zakresie mogą ubiegać się podmioty prowadzące kasyna gry na podstawie udzielonej koncesji. W 2015 r. Minister Finansów udzielił łącznie 15 zezwoleń na urządzanie turniejów gry w pokera. Wydano 3 decyzje odmawiające udzielenia zezwolenia.

Punkty gier na automatach o niskich wygranych

Ustawa o grach hazardowych nie przewiduje udzielania nowych oraz przedłużania dotychczasowych zezwoleń na prowadzenie działalności w zakresie gier urządzanych na automatach o niskich wygranych. W związku z tym obserwuje się spadek liczby funkcjonujących punktów gier na automatach o niskich wygranych, co jest wynikiem przede wszystkim stopniowego wygasania udzielonych zezwoleń oraz decyzji o cofnięciu zezwoleń w całości lub w części w związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami.

W zakresie gier na automatach o niskich wygranych, w grudniu 2015 r. wygasły ostatnie zezwolenia, podczas gdy na dzień 31 grudnia 2014 r. obowiązywało jeszcze 98 zezwoleń. Oznacza to, że w roku 2015 utraciły ważność wszystkie zezwolenia na urządzanie i prowadzenie działalności w zakresie gier na automatach o niskich wygranych.

Jednocześnie, w tym samym okresie dyrektorzy izb celnych, jako organy właściwe, wydali łącznie 138 decyzji, na mocy których cofnięto zezwolenia na urządzanie i prowadzenie działalności w zakresie gier na automatach o niskich wygranych.

Powodem cofnięcia zezwoleń było głównie:

– stwierdzenie, że automat o niskich wygranych umożliwia grę o wygrane wyższe lub stosowanie stawek wyższych, niż przewidziane w ustawie,

– zaprzestanie lub niewykonywanie przez okres dłuższy niż 6 miesięcy działalności objętej zezwoleniem,

– nierozpoczęcie działalności w zakresie gier na automatach o niskich wygranych,

– rażące naruszenia określonych przepisami prawa warunków wykonywania działalności, na którą udzielono koncesji (zaległości w podatku od gier),

– negatywne wyniki badań automatów przez jednostki badające.

Więcej czytaj na: e-play.eu

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL