Szef KRAIL podejrzany o korupcję..

Ze świata
Adam Brzozowski 01/02/2024

Ostatnia aktualizacja: 1 lutego 2024

Gabinet Rady Ministrów nakazał wszczęcie oficjalnego śledztwa w sprawie szefa Komisji ds. Regulacji Hazardu i Loterii (KRAIL) Ivana Rudyj (Іван Рудий).

Jak informuje portal e-ukraina.pl informacja ta została podana w zarządzeniu Rady Ministrów. Do prowadzenia śledztwa powołano Krajową Agencję Służby Cywilnej, która powinna powołać w tym celu komisję.

Śledztwo powinno zostać przeprowadzone w ciągu dwóch miesięcy, a jego wyniki powinny zostać przedstawione wraz z propozycjami do rozpatrzenia przez rząd.

Sam Iwan Rudyj oświadczył, że kwestionuje w sądzie działania NAZK. Jego zdaniem wszczęte przez niego postępowanie dyscyplinarne wobec sygnalisty korupcyjnego było zgodne z prawem. Ivan Rudyj złożył do sądu skargę na działania Krajowej Agencji Przeciwdziałania Korupcji. NAKZ złożyła wówczas doniesienie przeciwko niemu oraz premierowi Denysowi Szmyhalowi za ujawnienie informacji o sygnale korupcyjnym.

Według niego sporządzony protokół zawiera „całkowicie bezpodstawne” oskarżenia, a zatem ma „wątpliwą” moc prawną.

„To normalna manipulacja ze strony NAKZ” – stwierdził szef Komisji.

Dodał, że postępowanie dyscyplinarne wobec sygnalisty korupcyjnego było zgodne z prawem. Nie potrafi jednak stwierdzić, na podstawie czego wszczęto postępowanie, „bo może to zaszkodzić zarówno nam, jak i osobom trzecim”.

O co chodzi w całej sprawie?

Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji (NAZK) przygotowała raport dotyczący premiera Denysa Szmyhala, w którym stwierdziła, że bezprawnie ujawnił on informacje o potencjalnym przypadku korupcji, otrzymane w trakcie wykonywania obowiązków służbowych.

Według ustaleń agencji, Szmyhal rozpatrzył raport dotyczący przypadku korupcji, zgłoszony przez pracownika Komisji ds. Regulacji Hazardu i Loterii (KRAIL), i zlecił mu przeprowadzenie dochodzenia oraz poinformowanie wnioskodawcy oraz Gabinetu Ministrów o wynikach. Wśród osób, które zostały wymienione w raporcie, znalazł się także szef KRAIL, Iwan Rudyj, którego działania zgłosił sygnalista. Po otrzymaniu tych informacji, Rudy wszczął postępowanie dyscyplinarne przeciwko sygnaliście. NAZK zauważyła te zdarzenia i od września prowadzi śledztwo w tej sprawie. W grudniu agencja wydała Szmyhalowi polecenie przeprowadzenia oficjalnego śledztwa w sprawie Iwana Rudyja. Pomimo braku odpowiedzi na te instrukcje, NAZK złożyła wniosek do Prezesa Rady Ministrów.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL