W Danii spadła ilość zakładów po wprowadzeniu kontroli tożsamości w punktach naziemnych

Finanse Bilanse Ze świata
Wiktor Czerwiński 05/01/2024

Ostatnia aktualizacja: 27 kwietnia 2024

Duński urząd ds. gier hazardowych Spillemyndigheden opublikował swój najnowszy miesięczny raport z danymi, z którego wynika, że od czasu wprowadzenia obowiązkowej weryfikacji tożsamości gracza liczba zakładów u bukmacherów detalicznych stale spada.

1 października 2023 r. Dania wprowadziła obowiązkowe wymagania dotyczące identyfikatora gracza dla graczy, którzy chcą obstawiać zakłady w kioskach lub sklepach bukmacherskich. Każdy operator był odpowiedzialny za wydawanie własnych kart identyfikacyjnych gracza, a gracze musieli powiązać je ze swoim kontem prowadzonym w marce.

Nie tylko zwiększyło to ochronę klientów poprzez zmniejszenie ryzyka uprawiania hazardu przez osoby niepełnoletnie, ale także wzmogło wysiłki na rzecz zwalczania prania pieniędzy i nieetycznych zachowań. Ponadto karty identyfikacyjne gracza uniemożliwiały również osobom, które zarejestrowały się w rejestrze samowykluczenia, korzystanie z gier hazardowych w punktach sprzedaży detalicznej.

Z danych dostarczonych przez Spillemyndigheden wynika, że rozkład działalności związanej z zakładami na różnych platformach był dość stabilny zarówno w latach 2022, jak i 2023, zanim wprowadzono zmiany.

Zazwyczaj korzystanie z urządzeń mobilnych odpowiadało za około 60% zakładów bukmacherskich, podczas gdy korzystanie z komputera dotyczyło kasyn online z 23% i kasyn stacjonarnych z ostateczną kwotą 17%.

Jednak po zmianach w październiku 2023 r. statystyki w punktach naziemnych w obu kolejnych miesiącach spadły do 8%.

Przychody brutto z gier w zakładach sportowych (GGR) dla całego sektora znacznie spadły ze 184 mln DKK (24,6 mln EUR) we wrześniu do zaledwie 52 mln DKK (6,9 mln EUR) w październiku, co oznacza spadek o 76,29% rok do roku. Jednakże detaliczni operatorzy zakładów sportowych utrzymali udział w rynku na poziomie około 27%. W listopadzie GGR odbił się do 232 mln DKK (31,1 mln EUR), ale nadal był to spadek o 9,65% w porównaniu z listopadem 2022 r.

W oświadczeniu Spillemyndigheden stwierdził:

„W ciągu pierwszych dwóch miesięcy po wprowadzeniu identyfikatora gracza wydatki na rynku zakładów stacjonarnych były niższe w porównaniu z sytuacją przed wprowadzeniem identyfikatora gracza. Jednak jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy spadek wynika z identyfikatora gracza”.

Wyniki kasyn online stabilne

W listopadzie branża kasyn online podała, że GGR wyniósł 251 mln DKK (33,6 mln EUR), co oznacza spadek o 3% w porównaniu z danymi z października, ale wzrost o 8,06% rok do roku. Automaty do gry online stanowiły 77,2% całkowitego GGR online, a ruletka i blackjack po około 6%. Oznacza to, że od początku roku łączny GGR gier w kasynie online wyniesie 2,7 miliarda DKK (361,9 miliona euro), co oznacza wzrost o 5,34% rok do roku.

Tymczasem kasyna stacjonarne odnotowały GGR na poziomie 31 mln DKK (4,1 mln EUR), co oznacza wzrost o 18,33% w porównaniu z listopadem 2022 r. Daje to łączną kwotę od początku roku do 327 mln DKK (43,8 mln EUR) i sprawia, że branża jest na dobrej drodze do przekroczenia łącznej kwoty 349 mln DKK w 2022 r. (46,7 mln euro).

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL