100 tysięcy za nielegalny automat do gier

Automaty
Bartosz 13/04/2017

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia 2017

Nie tylko ten, kto prowadzi nielegalne automaty do gier hazardowych, ale także ten, kto wynajmuje lokal pod tego rodzaju działalność, może zapłacić gigantyczną karę finansową. Czy teraz tego rodzaju przybytki znikną?

Z początkiem kwietnia weszły w życie przepisy znowelizowanej ustawy o grach hazardowych. Za posiadanie nielegalnych automatów w lokalach gastronomicznych, handlowych i usługowych będą groziły surowe kary. Nowe przepisy rozszerzają również krąg podmiotów, którym mogą grozić wysokie kary pieniężne. Nowelizacja ustawy wprowadza możliwość nałożenia kary nie tylko na organizatora nielegalnych gier hazardowych, ale również na wynajmujących lub wydzierżawiających powierzchnię pod nielegalne automaty do gier hazardowych.

[numblock num=”” style=”3″]Znowelizowane przepisy ustawy o grach hazardowych pozwolą na skuteczną walkę z szarą strefą gier hazardowych na automatach. Za posiadanie nielegalnych urządzeń w lokalach gastronomicznych, handlowych i usługowych będą groziły surowe kary – w wysokości 100 tys. zł od jednego automatu. Tym samym państwo uzyska zdecydowane narzędzia do walki z nielegalnym hazardem – mówi Dariusz Szymoniak, naczelnik Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach.[/numblock]

Zgodnie z nową treścią ustawy (art. 89 ust. 1) karze pieniężnej podlegać będzie m.in.: urządzający gry hazardowe bez koncesji, bez zezwolenia lub wymaganego prawem zgłoszenia. Z konsekwencjami finansowymi liczyć musi się również posiadacz zależny lokalu (np. użytkownik, najemca, dzierżawca), w którym znajdują się niezarejestrowane automaty do gier i w którym prowadzona jest działalność gastronomiczna, handlowa lub usługowa. Taka sama odpowiedzialność grozi posiadaczowi samoistnemu lokalu (tj. zazwyczaj właścicielowi lokalu), w którym znajdują się niezarejestrowane automaty do gier i w którym prowadzona jest działalność gastronomiczna, handlowa lub usługowa, o ile lokal nie jest przedmiotem posiadania zależnego (np. najmu, dzierżawy, itp.).

Maszyny to był złoty interes

Tylko w 2016 roku do magazynów śląskiej Służby Celno-Skarbowej trafiło ponad 3,1 tys. sztuk automatów, które działały niezgodnie z obowiązującymi przepisami. Mimo tego częstym widokiem na ulicach polskich miast są szyldy, które sugerują, że wewnątrz może odbywać się hazard na automatach – udowodnić to nie jest jednak łatwo. „Gazeta Lubliniecka” pisała o tym zjawisku przed rokiem.

[numblock num=”” style=”3″]Celnicy wciąż spotykają się z przypadkami utrudniania przeprowadzenia kontroli, np.: właściciele nielegalnych punktów z chwilą pojawienia się funkcjonariuszy Służby Celnej natychmiast wyłączają automaty hazardowe, co uniemożliwia przeprowadzenie czynności w postaci gier kontrolnych – tłumaczyła nam Grażyna Kmiecik, rzecznik prasowy Izby Celnej w Katowicach. – Inna metoda polega na tym, że lokal jest zamknięty, a wstęp mają tylko zaufani gracze i klienci.[/numblock]

Dotychczas za urządzanie gier hazardowych wbrew przepisom grozi kara administracyjna 12 tys. zł za każdy automat oraz odpowiedzialność karna skarbowa (kara grzywny lub kara pozbawienia wolności do lat 3, albo obie łącznie). To nie zniechęcało jednak właścicieli maszyn do ich wystawiania. Biznes i tak się opłacał.

Całość czytaj na: gazetalubliniecka.pl

13 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

stary

22:05
14/04/2017

posluchaj Brak pseudo masz kozak i odwage zeby sie przyznac do braku ...mózgu i wiedz nie jestem fanem KWP ślepego walcze z cz ale powiem ci prawde jak slepy wygra wyj***e was wszystkich ja bym tak zrobil ...kwp przetrwa jak sie dostosuje ale bedzie ciezko im bo sa inni lepsi a ty zamknij pape i do roboty na 8 godzin rynek wytnie takich ogierow jak ty... quizy bronia sie i te podrobione i orginaly z Czech

CJ

13:33
14/04/2017

Mam kary do płacenia za quizomaty, firma mówiła że będzie płacić, na razie cisza nie zostawimy tak tego. Zabrali kilkanaście sztuk.

brak

12:44
14/04/2017

powiedz jaki sad i sygnatura, w rypinie zabrali quizoma.. kary po 100 tys. wpisz wygogluj rypin automaty , a jesli chodzi o legalnosc dlaczego wiec tyle quizomat.. pouciekalo z rynku a wlasciciele nie chca tryzykowac, dlaczego jest na inna firme umowa skoro sa legalne, dlaczego wlasciciel aby nie dostac kary musi w kominiarce wyplacac pieniadze. dlaczego ministerstwo finansow oglosiilo w tamtym roku ze quizom .. tez nie legalne i cofnelo akredytacje instytutowi badan technicznych. Dlaczego je zabieraja, dlaczego nikt nie wie czym jest konkurs i tu posluchajcie quizo padnie bo uczestnik konkursu wygrywa dzieki swoim umiejetnosciom i nie moze byc elementu losowosci, wiec dlaczego ludzi klamiecie, bo jutro nie bedziecie mieli na chleb ?wszyscy wiedza co to quizomat i jak dziala.

CJ

11:40
14/04/2017

Rozumiem że w NSA?

Warszawiak

10:45
14/04/2017

Dzisiaj ma się odbyć kolejny sąd w sprawie quizomatów. Quizomat ma być dostarczony do sądu. Ma zapaść wyrok czy jest hazardówką czy KWP. Quizomaty Kas-y w całej Polsce zabierały już 1 kwietnia, bo tylko one były włączone. 20 filmów ze zbiórek do obejrzenia na e-play.pl Ale jeszcze nie zapadły wyroki. Czekamy na pierwsze orzeczenia.

hitmen

09:45
14/04/2017

I dlaczego nie zabierają csani jeśli był wyrok NSA?

SENSEI

20:08
13/04/2017

Halo, czy są tutaj ludzie którzy dostali kary za quizomaty?

br

18:45
13/04/2017

jak wylaczony to 10 tys za sztuke

ax

15:39
13/04/2017

A jak to jest jak wpadną i masz wyłączony automat zabierają?

agness

12:30
13/04/2017

To dadza mu spokój.

sgsdsss

12:28
13/04/2017

Wyslą go do ośrodka wypoczynkowego z grami i zabawami, z darmową opieką medyczną i stomatologiczną...za darmo.

Lord

12:22
13/04/2017

A jak wlascicel lokalu jest zadłużony po uszy i nie ma 100 tysi a sam lokal ma już hipotekę obciążoną to jak Państwo zabezpieczy swoje roszczenia?

Mickiewicz

11:13
13/04/2017

E-play, macie świetny algorytm. Rozbawił mnie odnośnik do e-playslots, zawarty w imieniu pani rzecznik prasowej Izby Celnej. GRAżyna :D
E-PLAY.PL