Chłosty, tortury i egzekucje. Zakazany hazard

Ciekawostki
Iwo 19/08/2021

Ostatnia aktualizacja: 24 kwietnia 2024

Talibowie przejęli władzę w Afganistanie i nie chcą już demokracji. Zapowiadają wprowadzenie opartego na islamie prawa szariatu, którye obowiązywało w tym kraju ponad 20 lat temu. Co dla mieszkańców oznacza powrót tego systemu prawnego?

Jak poinformował w rozmowie z Agencją Reutera przedstawiciel talibów Wahidullah Haszimi, Afganistan nie stanie się demokracją – podstawą systemu politycznego będzie szariat. Jest to islamski system prawny, wywodzący normy z Koranu oraz fatw, czyli opinii i komentarzy uznanych islamskich autorytetów teologicznych. W najprostszym rozumieniu to zbiór zasad, którymi powinni kierować się wyznawcy islamu. Są to m.in. modlitwa, post i datki dla ubogich.

Jak szariat wygląda w praktyce?

Pewne wyobrażenie na ten temat mogą dać doświadczenia z lat 1996-2001, gdy talibowie rządzili w Afganistanie po raz pierwszy. Szariat w ich interpretacji oznaczał, że dziewczynki nie mogły chodzić do szkoły ani studiować, a kobietom nakazano przerwać pracę. Mogły one wychodzić z domu tylko zakryte od stóp do głów burką i w towarzystwie krewnego płci męskiej. W praktyce oznaczało to, że same nie mogły pójść np. do lekarza.

Karę śmierci wymierzano m.in. za cudzołóstwo, apostazję i homoseksualizm. Za kradzież złodziejom odcinano ręce lub stopy. Nielegalne było spożywanie wieprzowiny oraz alkoholu. Część zawodów, takich jak malarz czy fotograf, było zakazanych. Mężczyźni nie mogli golić bród i poza domem musieli nosić turbany.

Kina zamknięto i zamieniono na meczety, zakazano nieprawomyślnej muzyki, telewizji oraz filmów. Nielegalny stał się ponadto hazard i handel narkotykami. Do 2001 r. zlikwidowano 99 proc. afgańskiej produkcji opium. Nie wolno było również puszczać latawców i hodować ptaków ani trzymać zwierząt domowych.

Bardzo popularną formą wykonywania kary śmierci jest kamienowanie. Skazanego człowieka zakopuje się do pasa w ziemi, aby nie mógł się ruszać, a następnie tłum obrzuca go kamieniami. ONZ wypowiada się przeciwko takiej praktyce, uważając, że stanowi ona tortury lub inne okrutne, nieludzkie i poniżające traktowanie.

Na podstawie onet.pl

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL