A Ministerstwo Gospodarki apelowało…

Okiem eksperta
Bartosz 27/04/2015

Ostatnia aktualizacja: 15 kwietnia 2020

Wielokrotnie słyszeliśmy, bądź czytaliśmy wyjaśnienia Szefa Służby Celnej, który próbował przekonać nas wszystkich, a może głównie samego siebie, iż art. 14 ust. 1 ustawy o grach hazardowych stanowi jedynie potencjalny przepis techniczny, bądź stwierdzenia, że przepisem technicznym w rozumieniu dyrektywy 98/34/WE po prostu nie jest.

Okazuje się iż nie trzeba było wyroku C-213/11 Fortuna, Grand, Forta, nie trzeba było wieloletniej walki i próby udowadniania, że białe jest białe, a czarne jest czarne. Otóż Ministerstwo Gospodarki – jako koordynator krajowego systemu notyfikacji norm i aktów prawnych już od kwietnia 2007 przypominało Ministerstwu Finansów o potrzebie notyfikacji przepisów dotyczących nie tylko samych gier, ale również przepisów dotyczących zasad urządzania gier.

Gdyby jednak te informacje nie trafiały na odpowiednie biurka Minister Gospodarki postanowił jeszcze 3 i 4 listopada 2009 roku (dwa tygodnie przed uchwaleniem ustawy) informować zarówno Szefa Zespołu Doradców Strategicznych Premiera oraz Ministra Finansów o potrzebie notyfikacji projektu ustawy o grach liczbowych i hazardowych – tak bowiem projekt ten się na obecny czas nazywał. Z pism tych, które czytelnikom udostępniamy wynika jednoznacznie, iż procedura notyfikacji dotyczy przepisów, które w ocenie ustawodawcy stanowią potencjalne przepisy techniczne.

To do oceny Komisji Europejskiej pozostawia się kwestie związane z oceną tej potrzeby. Nie tak dawno przecież słyszeliśmy jak w swoim wystąpieniu przez Trybunałem Konstytucyjnym Szef Służy Celnej podawał, iż aktualna nowelizacja art. 14 ust. 1 ustawy o grach hazardowych skierowana do Komisji Europejskiej 5 listopada 2014 roku podlegała procedurze notyfikacyjnej w ocenie Ministerstwa Finansów „z daleko idącej ostrożności”. Takiej ostrożności zabrakło w 2009 roku, gdy Minister Gospodarki wskazywał, iż niedopełnienie obowiązku notyfikacji skutkuje niestosowaniem przepisu technicznego i pozbawieniem go mocy wiążącej wobec osób fizycznych i prawnych w postępowaniu przed sądem krajowym.

Postaramy się w najbliższych dniach przybliżyć czytelnikom nie tylko kulisy uchwalania ustawy hazardowej, ale również jej dalsze losy do tej pory nie poddawane opinii publicznej.


4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

arturo

11:17
27/04/2015

Trudno-co robić chi chi

xXx

13:08
27/04/2015

Jednak ten psychiatra dla Kapicy drogi jest. Tylko dlaczego za jego usługi ja mam płacić.

jurek

16:14
27/04/2015

A może przesłać te kopie pis do TK, jeszcze nie ogłosił pisemnego uzasadnienia wyroku?

Nikt

18:00
27/04/2015

Kapica jesteś zwykłym oszustem i tyle w tym temacie
E-PLAY.PL