Norweski regulator skontroluje 9 banków w związku z transakcjami hazardowymi

Odpowiedzialny hazard Ze świata
Wiktor Czerwiński 27/09/2023

Ostatnia aktualizacja: 27 września 2023

Norweski Urząd Loterii poinformował dziewięć lokalnych banków, że będzie nadzorował przestrzeganie zakazu pośredników płatniczych. Urząd chce zbadać, czy banki odrzucają nielegalne transakcje hazardowe.

Zgodnie z art. 5 ustawy o grach hazardowych zabrania się pośrednictwa w transakcjach płatniczych dotyczących wpłat i wypłat z gier hazardowych, które nie posiadają niezbędnej licencji. Norweski Urząd Loterii ma prawo podejmować decyzje i nakazywać bankom odrzucanie transakcji do i z określonych numerów kont i firm.

„Od dłuższego czasu skupiamy się na dialogu z norweskimi bankami i instytucjami finansowymi. Po raz pierwszy zdecydowaliśmy się na rozpoczęcie bardziej szczegółowej kontroli zgodności” – poinformowała prawnik i starszy doradca w Norweskim Urzędzie Loterii, Rannveig Gram Skår.

Ograniczenie problematycznego hazardu

Mówiąc dokładniej, nadzorowi podlega decyzja Norweskiego Urzędu ds. Loterii podjęta w 2023 r., nakazująca odrzucenie transakcji hazardowych. Celem jest zdobycie wiedzy umożliwiającej utrzymanie skutecznego zakazu.

„Wiemy, że zakaz pośredników płatniczych jest ważnym narzędziem ochrony norweskiego modelu jednoosobowej działalności gospodarczej. Celem tego modelu jest zapobieganie problemom związanym z hazardem i innym negatywnym konsekwencjom hazardu” –  dodała Gram Skår.

W badaniu populacji przeprowadzonym tej wiosny wskazano, że zaostrzenie wymogów w zakresie egzekwowania zakazu wobec pośredników płatniczych to jedna z przyczyn, które mogą wyjaśniać spadek problemowego hazardu. Dzieje się tak dlatego, że zakaz utrudnia uczestnictwo w grach hazardowych u zagranicznych dostawców.

Kolejne kontrole wkrótce

W briefingu wysyłanym do banków proszone są m.in. o wyjaśnienie, jakie działania podjęły w celu wstrzymania transakcji do/z zidentyfikowanych firm i numerów rachunków. Banki muszą także przedstawić wszelkie wewnętrzne procedury dotyczące przestrzegania zakazu.

„Banki mają trzy tygodnie na przedstawienie żądanej przez nas dokumentacji i informacji. W dużej mierze spodziewamy się, że banki skutecznie zastosują się do naszych decyzji ” – oświadczyła Gram Skår.

W pierwszej kolejności kontrolą objętych jest dziewięć banków, a przedmiotem kontroli jest część przepisów, z którymi banki muszą się dobrze zapoznać.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL