Komisja Finansów Publicznych ws. nowelizacji ustawy hazardowej

Okiem eksperta
Bartosz 27/05/2015

Ostatnia aktualizacja: 27 maja 2015

Wczoraj po południu odbyło się posiedzenie Komisji Finansów Publicznych odnośnie nowelizacji ustawy hazardowej.

Na posiedzeniu pojawili się m.in. poseł Artur Górczyński, wiceminister finansów Jarosław Neneman i przedstawiciele branży hazardowej. Poseł Górczyński na początku swojej wypowiedzi przypomniał wczorajsze wypowiedzi wiceministra finansów Jarosława Nenemana z posiedzenia podkomisji. Poseł przypomniał też, że nowelizacja ustawy hazardowej nie załatwi braku notyfikacji ustawy z 2009 roku. -Nie załatwiamy tego, ponieważ dostaliśmy notyfikację na wprowadzenie zmian, w których ujmuje się również zapisy, które były niezgodne z dotychczasowymi założeniami, czyli były zapisami technicznymi, nienotyfikowanymi. Robimy kolejny błąd, jakby powielając to, co stało się w 2009 roku- powiedział poseł. I dodał: -Rozumiem, że do notyfikacji do Komisji Europejskiej przesłano nowelizację nad którą pracujemy i ona z zastrzeżeniami, które były podjęte przez podkomisję zostaje przyjęta. No więc, nie zgadzam się z tym, ponieważ notyfikowana powinna być cała ustawa łącznie z nowelizacją. Narażamy budżet państwa w ogromne odszkodowania i brniemy w coś, co jest zupełnie pozbawione sensu. Ten przepis [art. 14. ustawy- WP] nigdy nie powinien zadziałać. Zamiast pracować nad czymś, co jest złe, musimy usiąść i opracować całkowicie nowy projekt ustawy o grach hazardowych-.

Artur Górczyński zwrócił też uwagę, że na podstawie rozporządzeń, minister finansów będzie decydował, która gra jest losowa, a która nie. -Przepraszam, ale w jaki sposób. Minister zagra w pokera, którego uważa za losowy, choć nie jest, i w ten sposób będzie to oceniał? Jakie ma do tego narzędzia i predyspozycje, żeby oceniać, czy gra jest losowa czy nie? A jeżeli w ten sposób będzie oceniał, to ja pytam jasno- co z monopolistą jakim jest lotto, które jest typową grą losową? Ręce opadają– mówił.

Minister Neneman powołał się na wyrok TK, w którym orzekł, że ustawa jest zgodna z Konstytucją. Poseł Górczyński przypomniał, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie rozstrzyga jednak tego, czy art. 14. ustawy jest techniczny.

(…)

Po dyskusji przystąpiono do głosowania poprawek. Cały projekt ustawy przyjęto stosunkiem głosów 12 za, 7 przeciw, 1 wstrzymujący się.

Na koniec swojego posiedzenia Komisja Finansów Publicznych zdecydowała, że nowelizacja ustawy hazardowej wymaga opinii MSZ w zakresie zgodności z prawem unijnym.

Czytaj całość na: wolnypoker.org

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL