Co się zmieniło w organizacji gier hazardowych

Okiem eksperta
Bartosz 04/04/2017

Ostatnia aktualizacja: 4 kwietnia 2017

1 kwietnia 2017 r. weszły w życie zmiany wprowadzone nowelizacją ustawy o grach hazardowych z 15 grudnia 2016 r. (Dz. U. z 2017 r. poz. 88). Nowe prawo ma zapewnić lepszą ochronę graczy przed niebezpieczeństwami wynikającymi z uprawiania hazardu oraz zniwelować negatywne dla budżetu państwa skutki związane z dominacją szarej strefy w tej branży.

Monopolem państwa objęte zostało urządzanie gier liczbowych, loterii pieniężnych, gier telebingo oraz gier na automatach poza kasynem gry oraz w kasynie internetowym. Co więcej, nowelizacja przewiduje blokadę stron internetowych organizujących hazard. A od 1 lipca 2017 r. wdrożony zostanie rejestr domen niezgodnych z ustawą z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 471 ze zm.; dalej: u.g.h.). Podwyższono też kary za urządzanie nielegalnych gier. To niektóre z rozwiązań wynikających z długiej listy wprowadzonej nowelizacją. Pozostałe wybrane zmiany omawiamy poniżej. W tym te związane z urządzaniem loterii promocyjnych oraz zakładów wzajemnych, które m.in. są wyłączone spod monopolu państwa.

pytanie Czym są gry hazardowe?

Od 1 kwietnia 2017 r. pojęcie to określa dodany do art. 2 ust. 2 u.g.h. Zgodnie z nim grami hazardowymi są gry losowe, zakłady wzajemne, gry w karty i gry na automatach. Dotychczas regulacja u.g.h. takiej definicji nie zawierała. Warto tutaj wspomnieć, że do gier losowych ustawodawca zalicza m.in. loterie promocyjne, w których (nieodpłatnie) uczestniczy się przez nabycie towaru, usługi lub innego dowodu udziału w grze, a podmiot urządzający je oferuje wygrane pieniężne lub rzeczowe.

pytanie Jakie gry mogą być urządzane przez internet przez podmioty inne niż wykonujące monopol państwa?

Nowelizacja rozszerza katalog gier hazardowych, które mogą być urządzane w internecie, m.in. o gry liczbowe, loterie pieniężne, gry karciane oraz gry na automatach o charakterze losowym. Urządzanie gier hazardowych przez sieć internet – z wyjątkiem zakładów wzajemnych i loterii promocyjnych – zostało objęte monopolem państwa, który będzie wykonywany przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa (obecnie Totalizator Sportowy sp. z o.o.). Jedynie organizowanie zakładów wzajemnych i loterii promocyjnych jest możliwe przez inne podmioty – po uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia.

pytanie Jakie obowiązki ciążą na podmiotach urządzających gry hazardowe przez internet?

Nowością jest nałożony przez nowelizację obowiązek zapewnienia organom Krajowej Administracji Skarbowej zdalnego dostępu do danych przechowywanych przez system archiwizujący podmiotu urządzającego gry hazardowe, które to dane są związane z tymi grami. System ma umożliwiać odczytywanie, kopiowanie i przetwarzanie skopiowanych danych obejmujących w szczególności dane wymieniane między podmiotem urządzającym gry hazardowe a uczestnikiem gier hazardowych. Urządzenia przetwarzające i archiwizujące dane dotyczące gier hazardowych oraz ich uczestników w czasie rzeczywistym będą mogły być usytuowane na terytorium państwa członkowskiego UE lub EFTA, aczkolwiek domeny najwyższego poziomu nadal muszą być przypisane do polskich stron internetowych, tj. kończyć będą się na pl.

Zgodnie z dodanym art. 15e u.g.h. podmiot urządzający gry hazardowe przez sieć internet, który posiada koncesję lub zezwolenie lub dokonał zgłoszenia organizacji tych gier, jest zobowiązany przeprowadzać transakcje płatnicze w rozumieniu ustawy z 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 1572 ze zm.), wynikające z tych gier, wyłącznie za pośrednictwem dostawców usług płatniczych, o których mowa w art. 4 ust. 2 pkt 1–4, 6 i 9 tej ustawy. Chodzi więc o bank krajowy, oddział banku zagranicznego, instytucję kredytową lub pieniądza elektronicznego, a także spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub Krajową Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo-Kredytową. Od 1 kwietnia podmioty te muszą wdrożyć też regulamin odpowiedzialnej gry.

pytanie Co to jest regulamin odpowiedzialnej gry?

Pojęcia tego nie można utożsamiać z regulaminem gry. Obowiązek jego wprowadzenia wynika z dodanego art. 15i u.g.h.

Regulamin odpowiedzialnej gry obejmuje w szczególności wymóg umieszczenia w widoczny sposób na stronie internetowej wykorzystywanej do urządzania gry hazardowej:

[ulist style=”1″] informacji o podmiocie oferującym gry hazardowe i sposobie kontaktu z nim,
informacji o zezwoleniu na urządzanie gier wskazującej jego zakres przedmiotowy, termin ważności oraz nazwę organu, który go udzielił – w przypadku gdy zezwolenie to jest wymagane,
informacji o zakazie gry dla osób poniżej 18. roku życia,
informacji o ryzyku związanym z hazardem,
nazw instytucji świadczących pomoc osobom z problemami hazardowymi wraz z linkami do stron tych instytucji.
[/ulist]

Regulamin musi zawierać procedurę weryfikacji ukończenia 18. roku życia przez uczestników gry oraz ustalać zasady rejestracji gracza jako warunku rozpoczęcia i prowadzenia gry. Muszą być wdrożone także mechanizmy umożliwiające graczom kontrolę swojej aktywności na stronie internetowej wykorzystywanej w grze hazardowej oraz uniemożliwiające im grę po wyczerpaniu środków na koncie. Ponadto należy zapewnić ochronę małoletnich przy sposobie prezentacji informacji handlowych na stronie internetowej.

Całość czytaj w: Dziennik Gazeta Prawna

22 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bartu

19:00
06/04/2017

Pinoczet coś mi się nie chce wierzyć, że będzie tak jak mówisz. Jeśli by mieli pewność, że ustawa nie przejdzie to buki by się nie wycofywały z Polski tylko grali dalej na żywioł.

pinoczet

21:50
05/04/2017

Coraz bliżej 1 lipca 2017 hehehehe 1 kwietnia nie miał dla nikogo, znaczenia ale 1 lipca to już poważne naruszenie interesów... Automaciarze.. wam się też upiecze. Jeszcze dwa i pół miesiąca.... ,,Malta przypomniała przede wszystkim, że podczas poprzedniej notyfikacji odnoszącej się do ustawy o grach hazardowych przedstawiła stanowisko, w którym zakwestionowała zgodność projektowanych wówczas ograniczeń ze swobodami rynku wewnętrznego, a także spójność i proporcjonalność projektowanej regulacji. Malta wyraziła opinię, że projektowana obecnie zmiana nie eliminuje tych zastrzeżeń, co skłania to państwo członkowskie to podtrzymania stanowiska o naruszaniu przez Rzeczpospolitą Polską jej zobowiązań wynikających z Traktatów założycielskich. Następnie Malta zakwestionowała projektowany art. 7a ustawy o grach hazardowych”. Ten przepis zdaniem Malty narusza swobodę działalności gospodarczej, ponieważ wymaga od firm licencjonowanych i działających w innych krajach Unii Europejskiej zdobycie także polskiej licencji. Władze Malty powołały się także na inne ważne zasady funkcjonowania przedsiębiorstw w Unii, powołując się na jeden z wyroków Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości: ,,(…) Powielanie obowiązku uzyskania zezwolenie lub koncesji, tj. wymaganie ich w jednym państwie członkowskim od podmiotów, które uzyskały już analogiczne zezwolenie lub koncesję w innym państwie członkowskim, bez wyraźnego i przekonującego uzasadnienia, stanowi w ocenie Malty naruszenie swobody świadczenia usług”

Zawiedziony

21:37
05/04/2017

Dokladnie tak jest z knajpami ktore maja koncesje na alko. Nowy podmiot nowa koncesja. Problem z obsluga sprzetu. Teraz kiedy niw maja natloku pracy moga sobie spokojnie filowac lokal i zbierac dowody. Do tego gracz tez ponosi odpowiedzialnosc. Teraz tylko ratuje kwit od obecnego minostra finansow! Tylko taki kwit ma moc! Nawet kwity od poprzedniego ministra finansow nie maja mocy co widac w przypasku Csan.... Lipa jak uj! A teraz jak zozwala KRS to już nawet jak będziesz mial zloty glejt to o tak nie obronisz yego w sadzie, bo sady beda pod jurysdykcja wladzy. A jak maja moc do zawładnięciem sądów to niestety. Juz bylismy blizej europy teraz niestety skrecamy ku bloku wschodniemu!

unr1eal

20:52
05/04/2017

oczywiście że tak każdy tak robi

navi

20:30
05/04/2017

do gościa gra nie złośliwy tylko się zastanów właścicielowi nie grożą kary jeżeli wynajmie lokal agencji ale stacja agencja musi wynająć całą stacje co wiąże sie z uzyskaniem koncesji na obrót paliwami koncesja alkohol i cała reszta wiec kto tu pisze głupoty i jest złośliwy pomyśl

Pit

20:16
05/04/2017

Kolefo operatorem jestes bajki piszesz, masz zlego prawnika, kto bedzie wyplacal mamone, bzdury Ty piszesz, 97 procent rynku zniklo, chcesz twierdzic ze wiekszosc to glupcy? Wiec ci podpowiem, to jest Twoje kolo ratunkowe, ostatnie do przyjaciela telefonu nie bedzie. Pozdro dla kumatych, sami dlugi swoje splacajcie

Pit

20:12
05/04/2017

Ale to znaczy co mam za 700 zl czynszu ryzykowac? Czy mam sam wyplacac, moze w kominiarce ? Inteligencie interpretacja ustawy byla, rowniez opis kodeksu cywilnego 366. Poczytaj i glupot nie pisz, leasingi sam sobie splacaj. Kara grozi wszystkim, po to robili aby to byl koniec i z tego co widze to jeden punkt na 60 tys otwarty gdzie operatorzy maja swoj lokal, pod kluczem, poczekaj tydzien , miesiac karma wroci

Gra

19:58
05/04/2017

Umowa dobrze napisana najemca zależny wynajmuję od samoistnego ma prawo do władania lokalem i nie odpowiadasz .Nie słuchaj głupot o tych karach specjalnie tak złośliwi piszą.

czos

10:06
05/04/2017

Sam tak robiłem, jednak jako operator mam inne zmartwienia.

Joker

00:40
05/04/2017

Jeszcze dodam ze i owszem beda karani ale ci ktorzy prowadzac w danej nieruchomosci dzialalnosc gastronomiczna handlowa uslugowa wstawiaja automaty. Nie do konca rozumiem sprawr udostepniania pradu wszak za zwyczaj robi sie przepisanie licznika i udzial twoj w tym zaden. W takim wypadku pewnie celna zmusi energe tauron i enea bedzie kary placic ;-)

Joker

00:33
05/04/2017

Ok ale tutaj rozmawiamy o ustawie z 2017 nie 2009 na podtsawie ktorej otrzymales zarzuty. W bierzacej czarno na bialym jest zapis kto podlega karze i w jakim przypadku. Jednak wracajac do twojej sprawy oczywiscie wsio zalerzy od stanu faktycznego czyli np czy w umowie nie widniales jako osoba oyrzymujaca kozysc z maszyn albo zostales przyciety albo twoj pracownik na wyplatach albo zeszyt itd.

Gra

23:09
04/04/2017

Ja wynająłem lokal cały agencji ona wynajęła dalej firmie **** i mam w **** ich ustawy.I proszę nie pisać głupot ze właściciel odpowiada agencja jest legalna wynajęła jako posiadacz zależny dobrą mam umowę sprawdzał prawnik i mam w h... Pozdrawiam d**** róznych piszących bajki i wprowadzających w błąd ludzi szczególnie redaktorków.Automaty były są i będą Państwo nie poradzi za duża branża i nikt nie popuści ;-)

czos

22:56
04/04/2017

Masz rację z tym strzałem w kolano, za dużo i zbyt nachalnie. Gdzie mogę się udać aby zarejestrować swój smartfon, tablet, konsole, laptopa?

Zawiedziony

22:22
04/04/2017

Tan naprawdę to branża strzeliła sobie w kolano! Tym co robili wstawiając wszedzie automaty było do przewidzenia, że ktoś sie za to wezmie, niestety ze skrajnosci w skrajność. Ale to jeszcze nie koniec. Teraz dopiero bedzie jazda, bo ustawa tak naprawde delegalizuje wszystkie sprzety elektryczne, elektromechaniczne typu konsole do gier, komputery. Ale na ten temat rozpisze sie innym razem.

Zawiedziony

22:17
04/04/2017

Generalnie nie ma na co czekac, bo jezeli wszystko pozamykane to co maja zabierac? Po czasoe jak ludzie ochłoną to zaczną dziubac. Tu jeden automat. Tam jeden automat. Durzo czasu upłynie zanim coś się ruszy. U mnie zawsze były automaty. W gastronomi so piwka na prywatnym, ogrodzonym terenie. Przechodziły wszystkie pertubacje z ustawami, zawsz pomagały mi utrzymywac lokal poza sezenem. Na dzien dzisiejszy akorat u mnie sezon sie zaczyna więc jakoś to bedzie do zimy

Ex Operator

21:19
04/04/2017

Propagandę... Chłopie, dan pyta co mu grozi, gdzie w mojej wypowiedzi widzisz propagandę lub nie prawdę? Według obecnie obowiązującego prawa to właśnie grozi a jak będzie w praktyce dowiemy się po czasie. Naczelnik UC ma tu władzę, jak nałoży karę to komornik zajmie a walka w sądzie potrwa.

Realista

20:40
04/04/2017

Joker jeśli jesteś taki mądry to powinieneś wiedzieć ze po pierwszym kwietnia urząd celni skarbowy również będzie walił kary właścicielowi nieruchomości !!!! Ci co nawet wynajmują płac pod kontener również organizują hazard udostępniając prąd ja taki zarzut dostałem i komornik zabrał mi z konta kasę oczywiście wygram to ale ile problemów itp. Wiec proszę nie okłamuj ludzi!!! Pamiętaj rejon rejonowi nie równy u mnie tak to wyglada !!!!!

tadzik

19:44
04/04/2017

swój ? lokal czy dzierżawiony

Joker

19:01
04/04/2017

Przestan chlopie siac propagande. Nic nie nie wymondrzam. Niech kazdy zainteresowany doczyta art 89 ustawy lub da do zaopiniowania i tyle w temacie a nie teorezywanie.

unr1eal

18:36
04/04/2017

nic dziwnego ze jesteś ex - operatorem z takim zakresem wiedzy Dan jeśli wynajmujesz cały lokal to nie grozi ci absolutnie nic gdyż najemca przejmuje całą odpowiedzialność za to co robi w lokalu

Ex Operator

17:15
04/04/2017

Ilość automatów pomnóż przez 100 tyś PLN + 3 lata.

Dan

16:34
04/04/2017

Witam Wynajmuje lokal pod maszyny co mi grozi
E-PLAY.PL