Spółka z grupy Parimatch pozywa Zełenskiego, prosząc o zniesienie sankcji

Ze świata
Wiktor Czerwiński 06/09/2023

Ostatnia aktualizacja: 6 września 2023

Spółka Weplay Media Holding Limited, wchodząca w skład ukraińskiej grupy spółek Parimatch, pozywa Prezydenta Ukrainy z żądaniem unieważnienia decyzji o nałożeniu na nią sankcji.

Informacja ta została przekazana w orzeczeniu Sądu najwyższego.

W sierpniu zarejestrowana na Cyprze spółka Weplay Media Holding Limited złożyła pozew do Sądu Najwyższego przeciwko Prezydentowi Ukrainy z żądaniem uznania dekretu z 10 marca o wprowadzeniu sankcji za niezgodny z prawem i nieważny, w szczególności w odniesieniu do bukmacherów.

Prezydent Zełenski powiedział wówczas, że nałożono sankcje na osoby i firmy, które „działały przeciwko Ukrainie poprzez programy hazardowe, wycofywały fundusze od państwa i finansowały różne rosyjskie kombinacje”. Podkreślił, że decyzja została szczegółowo przemyślana i zamyka schematy „na dziesiątki miliardów”.

Spółka wnosi o uchylenie decyzji w szczególności ze względu na nałożone na nią sankcje osobiste. Weplay Media Holding Limited oświadcza, że jej działalność związana jest wyłącznie z posiadaniem przedmiotów praw własności intelektualnej (znaki towarowe, oprogramowanie) oraz udziałem w kapitale zakładowym „Pokermatch.ua” LLC.

Dlatego firma zapewnia, że nie współpracuje z Rosją ani Białorusią, a jej działalność nie stwarza zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego Ukrainy.

Zdaniem pełnomocnika powoda dekret prezydenta jest „pozbawiony uzasadnienia”, a działania państwa „wydają się niespójne i dyskryminujące”. Przedstawiciel spółki zwrócił się także o zaangażowanie Służby Bezpieczeństwa Ukrainy oraz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy jako stron trzecich.

Sąd Najwyższy podjął decyzję o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie roszczenia spółki i zaangażowaniu Służby Bezpieczeństwa Ukrainy oraz Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

O Autorze

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

E-PLAY.PL