Top 5 gier z otwartym światem

Artykuły Ciekawostki
Iwo 17/06/2020

Ostatnia aktualizacja: 21 lutego 2024

Miłośnicy gier komputerowych bardzo cenią sobie gry z otwartym światem. Dzięki temu rozgrywka w nich nie jest prostolinijna i nie prowadzi typowo z punktu A do punktu B.

Postanowiliśmy zatem przyjrzeć się tym grom, które gwarantują najlepsze otwarte światy.

Assassin’s Creed Odyssey

Assassin’s Creed to jedna z najbardziej cenionych serii gier komputerowych. Do tej pory ukazało się już kilkanaście głównych i pobocznych tytułów, a jednym z najnowszych jest Assassin’s Creed Odyssey. Ubisoft lubi przenosić swoich graczy do różnych okresów historycznych. Tym razem wybór padł na starożytną Grecję. Możemy się tu wcielić w Alexiosa lub Kassandrę, którzy są wnukami słynnego króla Leonidasa.

Fabuła dotyczy wydarzeń z 431 roku przed naszą erą. Nasza postać została wyklęta z ojczyzny i prowadzi życie jako najemnik. Otrzymujemy jednak specjalne zadanie, dzięki któremu możemy wrócić do domu. Narracja jest tutaj nieliniowa, dzięki czemu nasze wybory będą rzutować na dalsze wydarzenia i zakończenie całej historii. Mamy między innymi możliwość wybierania kwestii dialogowych.
W grze pojawiają się postaci historyczne, jak i znane z mitologii. Rozległy świat obejmuje tereny starożytnej Grecji. Spotkamy zarówno Ateny, Spartę, Macedonię jak i Kretę. Różnią się one wyglądem, ludnością, architekturą. Podróżować możemy pieszo, konno, na pokładzie okrętu. Oprócz wielu głównych misji możemy wykonywać także sporo pobocznych wątków.

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon to z pewnością największy sukces w historii polskich gier wideo. To międzynarodowy hit z wieloma prestiżowymi nagrodami na koncie. Z pewnością na popularność Wiedźmina wpłynęła nie tylko wciągająca historia, lecz również niezwykle rozbudowany świat. Dziki Gon to bezpośrednia kontynuacja Zabójcy Królów z 2011 roku, jak i całej powieści Andrzeja Sapkowskiego.
Fabularnie znajdujemy się pół roku po wydarzeniach z Zabójcy Królów. Nasz główny bohater odzyskuje pamięć i decyduje się na poszukiwanie tytułowego Dzikiego Gonu. Przy okazji będzie chciał odnaleźć swoich znajomych. Otwarty świat obejmuje tu między innymi Królestwa Północy, wyspy Skellige, Wolne Miasto Novigrad, Oxenfurt, Kaer Morhen czy też moczary Velen.

Będziemy mieć tutaj do wykonania wiele wątków głównych jak i pobocznych zadań. Przy nastawieniu się na pokonanie gry w 100% możemy liczyć na ponad 160 godzin grania! Otwarty świat jest w pewnym sensie uzależniony od naszych decyzji. Jeśli przepędzimy bandytów z wioski, to po pół roku zobaczymy, że znów tętni ona życiem. Ten dynamiczny i niezwykle rozbudowany świat został aż 40-krotnie powiększony względem poprzedniej części. Zdaniem wielu krytyków i graczy to właśnie Wiedźmin 3: Dziki Gon jest grą z najlepszym światem otwartym.

Elder Scrolls 5: Skyrim

Skyrim to kolejny tytuł z niezwykle rozległym i rozbudowanym światem. Piąta odsłona serii do dziś cieszy się sporym uznaniem graczy. The Elder Scrolls V: Skyrim od Bethesda Softworks przenosi nas do świata Tamriel, gdzie znów pojawiły się pradawne smoki. Naszym bohaterem jest łowca takich stworzeń. Dzięki pokonywaniu smoków możemy przejmować ich dusze oraz zdolności. Przydają się one nam potem w wykonywaniu kolejnych misji. Tych jest całkiem sporo, zarówno w głównym jak i pobocznym toku narracji. Możemy wybrać tu naszą postać spośród 10 dostępnych ras, a w toku gry także rozwijać jej umiejętności walki, magii.

W rozbudowanym świecie na graczy czeka tyle questów, że cała rozgrywka może wynieść nawet ponad 200 godzin! Tytuł ten prezentuje nam miejsca niczym prawdziwy świat, gdzie nasze decyzje i zachowanie będą mieć wpływ na innych mieszkańców. Umieszczono tu między innymi pięć dużych miast, jak i setki podziemi.

Red Dead Redemption 2

Wielki sukces Red Dead Redemption 2 udowodnił, że gry z otwartym światem cieszą się obecnie ogromnym zainteresowaniem graczy. Tu również można spokojnie liczyć na ponad 100 godzin urozmaiconej rozrywki. Gra od studia Rockstar Games przenosi nas na Dziki Zachód do roku 1899. Naszym bohaterem jest Arthur Morgan. Bierzemy udział w napadzie na bank w mieście Blackwater, który kończy się porażką. Członkowie naszego gangu muszą uciekać i ukrywać się przed wymiarem sprawiedliwości. Nasz bohater jako prawa ręka przywódcy gangu musi często stawać przed dylematami moralnymi. Podejmowane przez nas decyzje jak i również nasza reputacja będą mieć wpływ na dalszą historię czy zachowanie mieszkańców.

W Red Dead Redemption 2 szczególne wrażenie robi rozległy, otwarty świat. Spotkamy tu surowe i skaliste tereny, bujne lasy, prerię, jak i zaludnione miasta. Możemy wykonywać główne, poboczne i losowe zadania, napadać na banki, polować na zwierzynę. Do dyspozycji mamy przy tym spory arsenał broni.

The Legend of Zelda: Breath of the Wild

The Legend of Zelda: Breath of the Wild to tytuł dostępny tylko na Nintendo. Przez wielu uznawany jest za jedną z najlepszych gier dekady. Naszym bohaterem jest tutaj Link, który musi odkryć, co stało za upadkiem krainy Hyrule. Wiele osób ceni sobie ten tytuł za miks gatunkowy, gdyż spotkamy tu elementy charakterystyczne dla RPG, przygodówek czy produkcji typu survival. Ta fantastyczna a przy tym niebezpieczna kraina jest do naszej dyspozycji. Możemy przemierzać praktycznie każdy jej zakątek, nawet wdrapywać się na najwyższy szczyt. Bardzo ważne jest tutaj dbanie o wyżywienie, ekwipunek naszego bohatera. Podczas przemierzania krainy możemy wchodzić w interakcję z mieszkańcami, którzy żywiołowo reagują na nasze zachowanie.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-Czytelnik

11:08
17/06/2020

Ja wiem, że pozycjonowanie google, wyświetlenia itp., ale raczej wchodząc na ten serwis, oczekuję niusów hazardowych. Jest multum stron o grach konsolowych/komputerowych, które siedzą tylko w tej dziedzinie i przez to robią to lepiej. Nie tego oczekuję od E-Playa.
E-PLAY.PL