UKOiK zrobił w końcu porządek z PZPN i Ekstraklasą!

Bukmacherzy Polecane Prawo hazardowe
Wiktor Czerwiński 26/01/2024

Ostatnia aktualizacja: 26 stycznia 2024

Po interwencji Prezesa UOKiK, Polski Związek Piłki Nożnej (PZPN) oraz Ekstraklasa SA podjęły działania zmierzające do zmiany praktyk, które mogły być potencjalnie uznane za nadużywanie pozycji dominującej. Pod lupę wzięto metodę ustalania opłat za zgodę na wykorzystanie wyników meczów piłki nożnej.

Prezes UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające po otrzymaniu sygnałów dotyczących działań Polskiego Związku Piłki Nożnej i spółki Ekstraklasa, organizatora najwyższej ligi piłki nożnej w Polsce. Według zgłoszeń, związek pobierał od firm bukmacherskich stałą opłatę w wysokości 0,5 % całkowitych przychodów brutto za udostępnienie wyników rozgrywek sportowych. Zaniepokojenie budził fakt, że opłata była pobierana od ogólnych przychodów firm bukmacherskich, bez względu na to, czy były one generowane przez rozgrywki organizowane przez PZPN i Ekstraklasę, czy też przez inne wydarzenia. Taka praktyka mogła być uznana za nadużywanie pozycji rynkowej przez Polski Związek Piłki Nożnej i Ekstraklasę SA.

 W toku prowadzonego przez nas postępowania wyjaśniającego PZPN i Ekstraklasa zmieniły sposób naliczania i wysokość opłaty za wykorzystywanie wyników rozgrywek piłkarskich. Nowy mechanizm naliczania opłat uznajemy za satysfakcjonujący z punktu widzenia prawa antymonopolowego, co kończy w tym zakresie nasze działania wobec PZPN i Ekstraklasy powiedział Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Nowy model rozliczeń opiera się na przychodach bukmacherów pochodzących wyłącznie z zakładów dotyczących rozgrywek polskich drużyn piłkarskich. Dodatkowo, związek obniżył stawki opłat. Pierwsza umowa na nowych zasadach została podpisana pod koniec 2022 roku, a od tego czasu PZPN wprowadza zmiany w sposobie rozliczeń z kolejnymi bukmacherami.

Nadużywanie pozycji dominującej, zgodnie z prawem antymonopolowym, oznacza wykorzystywanie swojej dominującej pozycji na rynku na niekorzyść konkurentów, kontrahentów lub konsumentów. Nadużycia mogą polegać na narzucaniu niekorzystnych warunków umów lub stosowaniu nieuczciwych cen. Jednakże aby mówić o cenach nadmiernie wygórowanych, muszą być one istotnie zawyżone i stosowane systematycznie. Oznacza to, że wysokie ceny muszą być utrzymywane przez dłuższy okres czasu, aby stanowiły naruszenie prawa antymonopolowego.

Komentarz redakcji

Długo to trwało, ale w końcu zapanowała normalność. Ten przepis budził „szok i niedowierzanie” u wszystkich którzy usłyszeli o nim po raz pierwszy i zrozumieli jego działanie. Wpływał znacząco na decyzje potencjalnych inwestorów w polski rynek legalnych zakładów sportowych. Oznaczał ni mniej ni więcej dodatkowego udziałowca w biznesie. Tak sobie sprytnie ktoś kiedyś wymyślił.
Czyżby kolejny prognostyk tego, że ostatnia 5-cio latka w polskim hazardzie zbliża się ku końcowi? I w nieodległej przyszłości możemy oczekiwać regulacji i wprowadzenia licencji w polskim hazardzie?

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL