Ustawa hazardowa wraca do TSUE

Okiem eksperta
Bartosz 12/05/2015

Ostatnia aktualizacja: 16 kwietnia 2020

Sąd Okręgowy w Łodzi w V Wydziale Karnym Odwoławczym zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z pytaniem prejudycjalnym.

Postanowieniem z 24 kwietnia 2015 Sąd zadał następujące pytanie:

czy przepis art. 8 ustęp 1 Dyrektywy nr 98/34/WE z dnia 22 czerwca 1998 r. ustanawiającej procedurę udzielania informacji w dziedzinie norm i przepisów technicznych oraz zasad dotyczących usług społeczeństwa informacyjnego (Dz.U.UE.L.98.204.37 z późn. zm.) może być interpretowany w ten sposób, że brak notyfikacji przepisów uznanych za mające charakter techniczny dopuszcza możliwość zróżnicowania skutków tj.

dla przepisów dotyczących swobód nie podlegających ograniczeniom przewidzianym w art. 36 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej brak notyfikacji skutkować powinien tym, że nie mogą być one stosowane w konkretnej sprawie będącej przedmiotem rozstrzygnięcia,

zaś dla przepisów odnoszących się do swobód podlegających ograniczeniom z art. 36 Traktatu dopuszczalna jest ich ocena przez sąd krajowy, będący jednocześnie sądem unijnym, czy mimo nienotyfikacji są one zgodne z wymogami art. 36 Traktatu i nie podlegają sankcji braku możliwości ich stosowania.

W ocenie Sądu Okręgowego zachodzi potrzeba wykładni przepisu art. 8 dyrektywy 98/34 poprzez ustalenie czy dopuszczalne jest takie jego rozumienie, w myśl którego z uwagi na szczególny przedmiot regulacji zezwalający na ograniczenia wynikające z art. 36 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej dopuszcza się zastosowanie testu oceny nienotyfikowanych przepisów z wzorcem ochrony traktatowej, a dopiero w razie negatywnego wyniku takiego testu odmowy zastosowania kwestionowanego przepisu.

Dalej Sąd stwierdza, że trudno zaakceptować bezwarunkowy skutek nienotyfikacji przepisów uznanych następnie za mające charakter techniczny, polegający na automatycznym braku możliwości ich stosowania bez jakiejkolwiek oceny czy mieszczą się one w granicach określonych przepisem art. 36 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej w sytuacji gdy skutek ten doprowadziłby do całkowicie swobodnej organizacji hazardu bez jakichkolwiek ograniczeń.

CAŁE POSTANOWIENIE Z DNIA 24 KWIETNIA 2015

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bri

13:43
12/05/2015

Kiedyś Szwecja próbowała tego numeru z alkoholem i nie przeszło

jurek

07:40
13/05/2015

Zgodnie z tym pytaniem sądy powinny zawieszać postępowania, wszystkie.

Bri

15:29
13/05/2015

Nie powinny ponieważ pytanie jest zadawane w konkretnej sprawie, i każdy sąd który zdecyduje sie na zawieszenie bedzie musiał takie pytanie skierować inaczej jest to podstawa zażalenia postanowienia zawieszenia miałem tak kilka razy kiedy sad próbował zawiesić bo inny sąd zadał pytanie do TK i zawsze zażalenie było skuteczne i sprawa była odwieszana. A tak na marginesie to widzę że sądy za chwile bedą odpowiadać za przewlekłość postepowań i następne odszkodowania zaczną płynąć
E-PLAY.PL