„Wystarczające było opisanie przedmiotów i pozostawienie ich u przedsiębiorcy…”

Najczęściej czytane
Bartosz 19/04/2016

Ostatnia aktualizacja: 16 kwietnia 2020

Funkcjonariusze Służby Celnej uznali jednak, że postanowienia Sądów uchylające prokuratorskie zatwierdzenia zatrzymań automatów do gier mają za nic i teraz trzeba płacić.

Przedstawiamy kolejny wyrok Sądu Apelacyjnego, w którym Spółce, która jest właścicielem zatrzymanych urządzeń do gier należy się odszkodowanie. O podobnych wyrokach pisaliśmy już kilkukrotnie (czytaj: „Czy pęknie worek z odszkodowaniami za zatrzymane automaty?” oraz „Naruszenie prawa przez funkcjonariuszy celnych miało charakter istotny”).

Tym razem zasądzona kwota, którą należy zwrócić za bezprawne działania celników to 54 782,29 zł.

Sąd Apelacyjny rozpatrujący odwołanie od wyroku Sadu Okręgowego uznał, że ocena prawna zaprezentowana przez sąd niższej instancji jest nieprawidłowa w zakresie przyjęcia braku bezprawności działań funkcjonariuszy celnych wyznając równocześnie zasadę, że każda szkoda wyrządzona niezgodnym z prawem działaniem funkcjonariuszy publicznych powinna zostać poszkodowanemu wynagrodzona.

Sąd podkreśla także, że to rolą sądu jest zakwalifikowanie zachowania funkcjonariuszy jako bezprawnego, natomiast poszkodowany ma jedynie obowiązek udowodnienia zachowania, które spowodowało szkodę.

Zachowanie funkcjonariuszy polegające na zatrzymaniu urządzeń do gier a następnie uporczywe przetrzymywanie w magazynach celnych pomimo wyroku sądu nakazującego zwrot właścicielowi stanowi istotne naruszenie prawa gdyż dotyka fundamentalnych praw i wolności gwarantowanych przez Konstytucję, jak prawo własności i swoboda działalności gospodarczej.

Przypomnijmy, że od 2011 roku obowiązuje „Ustawa o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa”, której artykuł 5 brzmi: „Funkcjonariusz publiczny ponosi odpowiedzialność majątkową w razie łącznego zaistnienia następujących przesłanek:

1) na mocy prawomocnego orzeczenia sądu lub na mocy ugody zostało wypłacone przez podmiot odpowiedzialny odszkodowanie za szkodę wyrządzoną przy wykonywaniu władzy publicznej z rażącym naruszeniem prawa;

2) rażące naruszenie prawa, o którym mowa w pkt 1, zostało spowodowane zawinionym działaniem lub zaniechaniem funkcjonariusza publicznego (…)”

Do przemyślenia…

WYROK SĄDU APELACYJNEGO W WARSZAWIE

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL