Zakaz reklam hazardowych w TV może zablokować kanały wyścigowe w Irlandii

Prawo hazardowe Wyścigi Konne
Wiktor Czerwiński 11/09/2023

Ostatnia aktualizacja: 11 września 2023

Rząd kontynuuje plany wprowadzenia zakazu reklam gier hazardowych w telewizji w ciągu dnia, co może zablokować dwa kanały poświęcone wyścigom w Irlandii.

Młodszy minister w Departamencie Sprawiedliwości James Browne powiedział swoim kolegom z Fianna Fáil, że przyznanie odstępstwa na rzecz Racing TV i Sky Sports Racing w celu umożliwienia im zwolnienia z przepisów ustawy regulującej hazard nie jest legalnie możliwe.

Posunięcie to prawdopodobnie zaogni napięcie wśród koalicji, która była poddawana intensywnemu lobbowaniu przez branżę wyścigów konnych na rzecz przyznania zwolnienia z całkowitego zakazu reklam hazardu w programach telewizyjnych w Irlandii w godzinach od 5:30 do 21:00.

Horse Racing Ireland, która ma umowę o prawach medialnych z dwoma kanałami dotyczącymi wyścigów na lata 2024–2028, przestrzegła, że nadawanie kanałów w Irlandii w innym strumieniu niż ten nadawany w Wielkiej Brytanii byłoby nieopłacalne.

Wewnętrzna notatka rządowa stwierdza, że utworzenie osobnego kanału kosztowałoby Racing TV szacunkowo 2 miliony euro. Urzędnicy twierdzą, że w odniesieniu do ogólnej opłaty za prawa „powinna być w stanie stworzyć dla Irlandii oddzielny strumień nadawczy wolny od reklam gier hazardowych”.

Płatne kanały w ramach subskrypcji powinny być wyłączone z zakazu reklam?

HRI lobbuje wśród polityków, aby zaprzestali stosowania zakazu reklam w ciągu dnia w przypadku dedykowanych kanałów z wyścigami konnymi płatnych w ramach subskrypcji, a w zeszłym tygodniu przedstawiciele tej spółki spotkali się z Jamesem Browne’em i jego urzędnikami.

Jednak w piątek w e-mailu do partii parlamentarnej Fianna Fáil Browne powiedział, że propozycja HRI „w efekcie zapewni tym dwóm kanałom monopol na reklamę gier hazardowych w państwie”. Podkreślił, że porozumienie w sprawie praw zostało uzgodnione kilka miesięcy po tym, jak rząd po raz pierwszy zaproponował zakaz.

Dodał: „Ta propozycja  wyraźnie rodzi szereg problemów. Po pierwsze, narusza zasadę zakazu reklamy gier hazardowych. Jest to całkowicie sprzeczne z deklarowaną wolą ponadpartyjnej Komisji Sprawiedliwości Oireachtasu i rządu.

„Po drugie, takie zwolnienie dla branży wyścigów konnych byłoby również antykonkurencyjne w świetle obowiązującego prawodawstwa dotyczącego nadawców, a także dyskryminowałoby inne sporty. Nie byłoby to trwałe pod względem prawnym.”

Browne argumentował, że ustawodawstwo nie zabrania obecności zakładów przytorowych, korzystania z reklam gier hazardowych przytorowych ani sponsorowania barw i wyścigów dżokejów przez firmy bukmacherskie.

„Krótko mówiąc, z przepisów dotyczących gier hazardowych nie wynika żadna przeszkoda prawna, która w jakikolwiek sposób utrudniałaby pokazywanie wyścigów konnych w obecnej formie” – stwierdził.

Jednak w piątek w e-mailu do partii parlamentarnej Fianna Fáil Browne powiedział, że propozycja HRI „w efekcie zapewni tym dwóm kanałom monopol na reklamę gier hazardowych w państwie”. Podkreślił, że porozumienie w sprawie praw zostało uzgodnione kilka miesięcy po tym, jak rząd po raz pierwszy zaproponował zakaz.

Argumentował, że szkody spowodowane hazardem są „niezwykle niebezpieczne” i że „przełomowy zakaz reklamy jest obecnie najwłaściwszym stanowiskiem”.

„Jestem bardzo zaniepokojony intensywną reklamą hazardu i nie sądzę, że zwiększone powiązanie hazardu ze sportem jest zdrowe dla naszego społeczeństwa” – powiedział. „O tym ustawodawstwie mówi się od wielu lat i uważam, że konieczne jest Fianna Fáil w rządzie powinna przedstawić tę ustawę.”

Rzecznik HRI powiedział: „Wyścigi w Irlandii i Wielkiej Brytanii są zaplanowane razem, a jedyni dostawcy na rynku codziennych transmisji wyścigów na żywo mają siedziby w Wielkiej Brytanii, gdzie zasady dotyczące reklam hazardu różnią się od proponowanych tutaj.

„Oznacza to, że kanały te musiałyby specjalnie dostosować swoją transmisję, aby była zgodna z proponowanymi przepisami i skutecznie utworzyć w tym celu drugi kanał.

„Biorąc pod uwagę względną wielkość rynku w Irlandii i znaczne koszty z tym związane, zarówno Racing TV, jak i Sky Sports Racing stwierdziły, że taka ewentualność byłaby nieopłacalna.

 

O Autorze

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

E-PLAY.PL