Znaczna część legalnych bukmacherów w Polsce zapłaci nowy podatek?

Bukmacherzy Polecane Prawo hazardowe
Adam Brzozowski 02/01/2024

Ostatnia aktualizacja: 8 stycznia 2024

Od 1 stycznia 2024 r. w życie wchodzi w życie podatek minimalny obejmujący spółki lub grupy kapitałowe, które wykazują stratę lub mają niski wskaźnik rentowności. Jak wpłynie to na działalność licencjonowanych bukmacherów w Polsce?

Podatek minimalny będzie obejmować spółki oraz podatkowe grupy kapitałowe, posiadające siedzibę lub zarząd na terytorium Polski, które w ramach swojej działalności operacyjnej generują straty lub wykazują określony niski wskaźnik dochodowości (udział dochodów w przychodach nieprzekraczający 2 %). Istotne jest, że okres brany pod uwagę przy obliczaniu podatku minimalnego to 3 lata, a jeśli w jednym z tych lat rentowność przedsiębiorstwa przekroczyła 2%, to podatek minimalny nie będzie obowiązywał.

Zgodnie z tą definicją większość polskich bukmacherów, wg. Mateusza Juroszka nawet 80% z nich, zostanie objętych nowym podatkiem.

Poza kilkoma czołowymi bukmacherami jak Superbet, Fortuna czy STS którzy są na plusie, większość legalnych bukmacherów zostanie tym dodatkowym podatkiem obłożona. Dla wielu z nich może to być przysłowiowym gwoździem do trumny. Przypomnijmy, iż w zeszłym roku swój serwis zamknęło aż 3 bukmacherów, w tym istniejący przez ponad 2 dekady Totolotek.

Na szczęście dla tych słabiej prosperujących operatorów zgodnie z obowiązującymi przepisami, zaliczki nie są wliczane do podstawy opodatkowania podatku minimalnego. Oznacza to, że pomimo wprowadzenia ustawy od początku 2024 roku, pierwsze rozliczenie podatku minimalnego nastąpi dopiero w 2025 roku.

Więcej o podatku minimalnym

Podatek minimalny został wprowadzony poprzez ustawę z października 2021 roku, która wprowadzała zmiany podatkowe w ramach „Polskiego Ładu” i pierwotnie miała wejść w życie od stycznia 2022 roku. Jednak, zgodnie z nowelizacją przepisów związanych z „Polskim Ładem”, wejście w życie podatku minimalnego zostało przesunięte na początek 2024 roku.

Podatek minimalny jest obliczany na dwa sposoby – albo na podstawie 4 % przychodów przedsiębiorstwa, albo na podstawie 2 %. przychodów z uwzględnieniem finansowania dłużnego i niematerialnego. W obu przypadkach stawka podatku wynosi 10 % podstawy opodatkowania.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL