100 tys. zł kary dla urządzającego gry i właściciela lokalu

Automaty
Bartosz 21/10/2016

Ostatnia aktualizacja: 21 października 2016

Już od 1 stycznia 2017 r., kiedy ma wejść w życie rządowa nowela ustawy o grach hazardowych, urzędy celne będą mogły nakładać kary pieniężne wprost na właścicieli lub najemców lokali, w których stoją niezarejestrowane automaty do gier!

A więc nie tylko na urządzających gry hazardowe, jak obecnie, ale również na wynajmujących bądź wydzierżawiających im powierzchnię pod automaty! Zgodnie bowiem ze zmienionym art. 89 ust. 1 pkt 3 i 4 karze podlegać będą m.in. „posiadacz zależny lokalu, w którym znajdują się niezarejestrowane automaty do gier i w którym prowadzona jest działalność gastronomiczna, handlowa lub usługowa”, a także posiadacz samoistny lokalu (w sytuacji, gdy lokal nie jest przedmiotem posiadania zależnego).

To istotna zmiana dla wszystkich tych przedsiębiorców prowadzących sklepy, bary i inne punkty usługowe, którzy dziś się bronią, że tylko wynajmują innym podmiotom powierzchnię, nie czerpiąc zysków z działalności hazardowej, a wstawione w ich lokalach automaty są własnością innego podmiotu, który faktycznie prowadzi zakazaną działalność.

Dziś przepisy pozwalają bowiem nałożyć karę na „urządzających gry hazardowe”. A w praktyce wykazanie przez izby celne, że najemca lub właściciel lokalu jest „urządzającym gry hazardowe”, nie jest łatwe. O czym świadczy rosnąca liczba korzystnych dla przedsiębiorców wyroków w sądach administracyjnych w sporach z izbami celnymi.

Przez kilka ostatnich lat organy podatkowe ze szczególną energią prowadziły kontrole hoteli, barów, restauracji, stacji benzynowych oraz wszelkich innych miejsc, w których mogły znajdować się automaty do gier! I nakładały przy tym kary administracyjne nie tylko na tych, którzy są właścicielami maszyn, czerpiącymi z hazardu korzyści, lecz także na wynajmujących oraz wydzierżawiających. Służba Celna przyjmowała bowiem, że każdy, kto wynajmuje lub wydzierżawia powierzchnię pod automaty, jest urządzającym gry w rozumieniu art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 471; dalej: u.g.h.). Tyle że próżno szukać przepisu, który uznawałby wynajmującego powierzchnię za urządzającego grę na automatach. A tylko tacy mogą być karani. Mówiąc wprost: wiele wskazuje, że setki, a może nawet tysiące osób mogło zapłacić karę, odpowiadając za czyny popełnione przez kogo innego.

Całość czytaj na: gazetaprawna.pl

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jaro

11:41
22/10/2016

czy 100 tyś kary od stycznia czy od kwietnia bo już sie pogubiłem Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2017r. , z wyjatkiem pkt 18 w zakresie art 15f ust. 3 i art 15g ustawy zmienianej w art. 1, i pkt 62 w zakresie art. 89 ust. 1 pkt pkt 5 i 7 ustawy zmienianej w art. 1, które chodzą w życie 1 kwietnia 2017r.

Bolek

18:55
21/10/2016

czyli od 1.01.2017 same quizy i csani tak?

Jan

14:52
21/10/2016

No i koniec automatów, quizów itp.
E-PLAY.PL