Celnicy kruszą nielegalny hazard i to dosłownie

Bo żeby wejść do lokalu z jednorękimi bandytami, jak popularnie nazwa się automaty do gier, nierzadko rozbijają drzwi młotami i wyważają je łomami. Robią to, bo zezwala im na to prawo.

Nowa ustawa hazardowa, która miała położyć kres nielegalnemu hazardowi, weszła w życie 1 kwietnia. I mimo ogromnych kar, które dziś grożą za trefne automaty, celnicy nadal natrafiają na nielegalne maszyny.

Kolejne punkty są zamykane, a ci, co pozostali, chwytają się rozpaczliwych sposobów na przetrwanie – mówi podinspektor Ryszard Chudy, oficer prasowy Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie. – Próbują znaleźć nowe sposoby na to, żeby obejść obowiązujące prawo. Jednak konsekwentne działania funkcjonariuszy celno-skarbowych przynoszą wymierne rezultaty – podkreśla.

Oprócz tradycyjnych automatów do gier, służba celno-skarbowa zatrzymywała już urządzenia o nazwie „Quizomaty” oferujące rzekomo quiz z wiedzy powszechnej. Życie jednak nie znosi pustki. Dlatego organizatorzy nielegalnego hazardu wciąż szukają sposobów na przetrwanie.

W ostatnim okresie pojawiły się kolejne pomysły, m.in. udostępniania gier hazardowych z wykorzystaniem urządzeń elektronicznych codziennego użytku – opisuje podinspektor Chudy. – W jednym z lokali w Ostródzie funkcjonariusze działu kontroli celno-skarbowej rynku w Elblągu, we współpracy z informatykiem śledczym, zatrzymali pięć tabletów, dwa laptopy i jeden telefon. Wszystkie te przedmioty służyły do prowadzenia gier hazardowych.

Jednak wielu graczy woli tradycyjną formą uprawiania hazardu, a więc grę na dużym, rozbłyskującym barwnymi światełkami automacie. Nic więc dziwnego, że funkcjonariusze wciąż natrafiają na lokale z takimi maszynami. Tak było między innymi na olsztyńskim osiedlu Jaroty, gdzie znaleźli siedem maszyn i ponad 5 tysięcy złotych w gotówce.

Żeby się tam dostać, musieli użyć siły, bo obsługa – mimo wezwań umundurowanych funkcjonariuszy – zabarykadowała się wewnątrz lokalu. Ostatecznie drzwi wejściowe zostały wyważone. Zezwalają na to celnikom nowe przepisy. Bo gdy obsługa odmawia wpuszczenia ich do lokalu…

…wtedy drzwi otwieramy sobie sami. Z pomocą młotów i łomów oczywiście — dodaje podinspektor Chudy.

W tym roku funkcjonariusze KAS zatrzymali już w regionie 863 automaty, nie licząc 9300 automatów, które znaleźli w magazynach koło Ostródy.

Do tej pory, mimo zatrzymywanych automatów i postępowań wszczętych już zgodnie z nowymi przepisami, nikt w regionie jeszcze nie zapłacił 100 tysięcy złotych kary za nielegalny automat.

Na mocy nowej ustawy do sądu skierowaliśmy już kilka aktów oskarżenia, ale jak dotąd nie zapadł żaden prawomocny wyrok. To jednak kwestia czasu – uważa podinspektor Ryszard Chudy.

Całość czytaj w: Dziennik Elbląski

 1. A w czym wy macie problem nie wejdą dziś to wejdol jutro bo i tak jest otwarte żeby zarabiać. teraz całymi dniami hodżą i szukają gdzie coś zabrać , a jak użyli przymusu to pewnie donos ????

  1. To wytłumacz wszystkowiedzący co źle rozumuję.
   Myśl trochę bo obecnie nic nie uchroni żadnych urządzeń a zarobią tylko producenci i prawnicy. Posprzątać rynek nie jest obecnie problemem bo większość dużych się zawinęła pozostaje tylko zająć się czymś innym albo wypłukać w boju.

 2. Pogromco uciśnionych dostrzegam problem w czytaniu ze zrozumieniem.

  Uprawnienie do wstępu, przebywania i poruszania się nie oznacza uprawnienia do pokonywania zamknięć budowlanych.

  Ponownie zapraszam do lektury Ustawy z dnia 24 maja 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej (Dz.U.2017.0.1120)

  Art. 32. Wykorzystywanie środków przeznaczonych do pokonywania zamknięć budowlanych i innych przeszkód

  1. Środki przeznaczone do pokonywania zamknięć budowlanych i innych przeszkód, w tym materiały wybuchowe, można wykorzystać w przypadkach, o których mowa w art. 11 przesłanki użycia środków przymusu bezpośredniego pkt 2, 3, 5, 6, 10, 11 i 14.

  2. Środki przeznaczone do pokonywania zamknięć budowlanych i innych przeszkód wykorzystuje się w celu umożliwienia uprawnionym wejścia do pomieszczeń lub innych miejsc, jeżeli:

  1) użycie lub wykorzystanie innych środków przymusu bezpośredniego mogłoby powodować zagrożenie życia lub zdrowia uprawnionego lub innej osoby lub

  2) wejście uprawnionych do pomieszczeń lub innych miejsc jest niemożliwe bez wykorzystania tych środków.

  Art. 11. Środków przymusu bezpośredniego można użyć lub wykorzystać je w przypadku konieczności podjęcia co najmniej jednego z następujących działań:

  2) odparcia bezpośredniego, bezprawnego zamachu na życie, zdrowie lub wolność uprawnionego lub innej osoby;

  3) przeciwdziałania czynnościom zmierzającym bezpośrednio do zamachu na życie, zdrowie lub wolność uprawnionego lub innej osoby;

  5) przeciwdziałania bezpośredniemu zamachowi na ochraniane przez uprawnionego obszary, obiekty lub urządzenia;

  6) ochrony porządku lub bezpieczeństwa na obszarach lub w obiektach chronionych przez uprawnionego;

  10) ujęcia osoby, udaremnienia jej ucieczki lub pościgu za tą osobą;

  11) zatrzymania osoby, udaremnienia jej ucieczki lub pościgu za tą osobą;

  14) przeciwdziałania czynnościom zmierzającym do autoagresji.

  Na które wyżej wymienione działanie powoła się kontrola celno-skarbowa przystępując do pokonywania zamknięć ?

  1. Art. 32 pk.2 ppk.2
   ”2) wejście uprawnionych do pomieszczeń lub innych miejsc jest niemożliwe bez wykorzystania tych środków.”

  1. A proszę cię bardzo, obrońco uciśnionych:
   Art. 64 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej:
   1. W ramach kontroli celno-skarbowej przysługuje uprawnienie do:
   2) wstępu, przebywania i poruszania się na gruncie oraz w budynku, lokalu lub innym pomieszczeniu kontrolowanego;
   6) przeszukiwania lokali, w tym lokali mieszkalnych, innych pomieszczeń i miejsc oraz rzeczy, w tym z użyciem urządzeń technicznych i psów służbowych;

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *