Hazardowe zmiany nie pasują branży

Okiem eksperta
Bartosz 14/07/2016

Ostatnia aktualizacja: 14 lipca 2016

Kasyna mogą odetchnąć, ale pokerzyści, bukmacherzy i operatorzy automatów wciąż narzekają na najnowszą wersję ustawy hazardowej.

Lato jest gorącym okresem dla branży hazardowej. Zaproponowana przez Ministerstwo Finansów (MF) nowelizacja ustawy, uchwalonej w aferalnym cieniu przed siedmioma laty, wywołuje spore kontrowersje, które nie osłabły po tym, jak resort zmodyfikował projekt pod wpływem uwag branży. W tym tygodniu ustawę miał przyjąć rząd, ale sprawą się nie zajął. Rafał Bochenek, rzecznik rządu, poinformował PAP, że „projekt zapewne w najbliższym czasie wróci” i został przekazany do dalszych uzgodnień międzyresortowych.

Przeciw monopolowi

Jak pisaliśmy wczoraj, resort finansów wycofał się z planu zmiany opodatkowania wygranych w kasynie i obowiązku płatności kartą. Główne postulaty operatorów kasyn zostały więc spełnione, ale inne segmenty rynku nadal walczą o swoje. Nowelizacja najbardziej nie podoba się środowisku pokerowemu, które twierdzi, że spada z deszczu pod rynnę. Obecnie gra w pokera w internecie jest w praktyce nielegalna. Wkrótce ma być legalna, ale tylko na stronach państwowego monopolisty.

— MF nie przeprowadziło szerokich konsultacji społecznych, tylko w szybkim trybie ustosunkowało się do uwag branży. To błąd, bo ministerstwo ewidentnie nie rozpoznało dobrze problemów rynku. Wprowadzenie monopolu w pokerze on-line jest pomysłem chybionym — ani nie zlikwiduje szarej strefy, ani nie zapewni wpływów budżetowych, bo przy obecnej formule opodatkowania graczom nie będzie opłacało się korzystanie z usług monopolisty — mówi Paweł Purski, rzecznik stowarzyszenia Wolny Poker.
Chodzi o to, że obecnie obowiązuje podatek od obrotu, a pokerzyści — podobnie jak m.in. zagraniczni bukmacherzy — woleliby podatek od GGR, czyli wpłat graczy, pomniejszonych o wygrane.

— W konsultacjach nie uwzględniono właściwie żadnych uwag zagranicznych bukmacherów, producentów automatów czy środowiska pokerowego. W Polce obowiązuje bardzo restrykcyjna ustawa. Teraz, zamiast liberalizacji, mamy do czynienia z kolejnymi obostrzeniami. Te rozwiązania będą nieskuteczne. Wydaje się też, że wprowadzenie monopolu w zakresie pokera trudno będzie uzasadnić przed Komisją Europejską — mówi Bartosz Andruszaniec, radca prawny wyspecjalizowany w tematyce hazardowej, w przeszłości występujący m.in. na konferencjach EGBA, czyli stowarzyszenia reprezentującego zagranicznych bukmacherów.

Całość czytaj na: pulsbiznesu.pb.pl

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL