Mamy kolejną legalną jaskinię hazardu

Ponad 10 tys. zł – tyle wygrał gracz w jednym z salonów gier na automatach, którymi zarządza Totalizator Sportowy. Takie sumy mogą rozpalać wyobraźnię. Totalizator otworzył właśnie taki kolejny salon gier na automatach w Białymstoku. Jest on jak dotychczas największym w Polsce.

„Salon w Białymstoku to rozwiązanie niemal w pełni wykorzystujące możliwości ustawowe. Pod koniec czerwca otworzyliśmy dwa mniejsze – w Bydgoszczy i Krzeszowicach, a w Warszawie salon pośredni. Ten salon tutaj jest największy, gdzie jest prawie 50 sztuk automatów, czyli tyle, na ile pozwala ustawa”
– mówi Olgierd Cieślik, prezes Totalizatora Sportowego.

Salon do gry w miniony piątek oficjalnie ruszył w centrum Białegostoku. To drugie – po kasynie w hotelu Cristal uruchomionym jesienią ubiegłego ro -ku – miejsce, gdzie można legalnie grać w gry hazardowe jak np. tzw. jednoręcy bandyci.

„Odkąd uruchomiliśmy nasze pierwsze salony, mamy już 1.000 zarejestrowanych graczy. Widać, że zapotrzebowanie na tego rodzaju rozrywkę istnieje”
– podkreśla Olgierd Cieślik.

Totalizator Sportowy, który ma monopol na uruchamianie takich salonów, chce ich otworzyć w Polsce aż 1200. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o grach hazardowych, maksymalna li czba automatów na rynku to ponad 38 tysięcy.

Do salonu wpuszczane są tylko osoby pełnoletnie, a każda z nich musi w recepcji się zarejestrować – jako gość lub jako gracz, podając m.in. adres. To – zdaniem terapeutów – może zniechęcić czy nawet odstraszyć niektórych graczy, którzy jeszcze kilka lat temu pozostawali anonimowi.

Jak to się stało, że automaty do gier zniknęły z pola widzenia? Ministerstwo finansów przestało wydawać nowe zezwolenia na organizowanie takich gier i po kilku latach wszystkie dotychczasowe wygasły.

577 – Tyle nielegalnych automatów do gier hazardowych zabezpieczyli w ubiegłym roku funkcjonariusze podlaskiej KAS monopol na organizowanie gier hazardowych poza kasynami. Nowe przepisy podwyższyły też kary pieniężne za każdy nielegalny automat. Trzeba się liczyć z karą sięgającą nawet 100 tysięcy złotych. Ukarana może zostać osoba wstawiająca automat, ale także właściciel lokalu, w którym automat stoi. To jednak nie odstrasza przedsiębiorców. Szara strefa działa.

„W ramach zwalczania nielegalnego hazardu nasi funkcjonariusze w ubiegłym roku zabezpieczyli 577 nielegalnych automatów do gier hazardowych. Kwota wymierzonych kar organizatorom procederów wyniosła ponad 17 milionów złotych”
– przyznaje Maja Koczewska-Bajda z Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku.

Czy w Białymstoku dużo ludzi uprawia hazard? Chcieliśmy o to zapytać właściciela białostockiego kasyna. Wiadomo, że jest nim warszawska firma, ale kontakt z jej przedstawicielami jest praktycznie niemożliwy.

W miejscach, gdzie prowadzona jest terapia uzależnień, jak np. w białostockim ośrodku ETAP, widać jak wiele osób ma z hazardem problem. Oni stanowią tu jedną trzecią pacjentów, obok osób uzależnionych od substancji psycho aktywnych i alkoholu.

„Dla osoby, która chce się powstrzymać od grania, wydanie 1 proc. pensji na totolotka będzie tylko zabawą. Ale kiedy raz w tygodniu kupujemy kupon za 50 złotych, to zaczyna się robić niebezpiecznie”
– mówi Andrzej Karolczyk, terapeuta uzależnień.

Co powinno zaniepokoić otoczenie hazardzisty? To, że taka osoba pracuje, zarabia, wraca do domu trzeźwa, ale ciągle nie ma pieniędzy. Narastają zaciągane pożyczki, tworzą się długi. Wtedy potrzebna jest terapia. Bo to może być już uzależnienie.

Źródło: Kurier Poranny

  1. Jak można tak ludzi robić w ch…. z tą Futurą??? Żeby nie twardy właściciel lokalu to by była lipa a zobaczymy jak bedą się bronić i kto jeździć ma na przesłuchania do Kasików

      1. zobaczymy czy się obroni 😉 czy rzeczywiście takie hiper super jak piszą i mówią.

        Chyba obecnie to wszystkie wynalazki i inne stare są ch..a warte. Mało kto gra a jak już gara to kas zawinie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *