Petycja w sprawie likwidacji rejestru zakazanych domen hazardowych

W lipcu tego roku Pan Sylwester Ślusarczyk złożył w Sejmie petycję w sprawie usunięcia z ustawy o grach hazardowych art. 15f ustanawiającego Rejestr Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą. Procedura trwa.

Pan Ślusarczyk zarzuca procedurze wpisania danej domeny do rejestru to, że może ona posłużyć jako instrument do ograniczania dostępu do innych niż zakazane treści dostępnych na stronach internetowych. Jak zauważa, wpisu dokonuje się z urzędu i dopiero po umieszczeniu w rejestrze możliwe jest złożenie środka prawnego w postaci sprzeciwu, który rozpoznawany jest w drodze decyzji administracyjnej.

Tym samym istnieje możliwość długotrwałego blokowania dostępu do treści zawartych w Internecie pod pretekstem walki z hazardem. Bez żadnej kontroli ze strony sądu, gdyż ta możliwa jest dopiero w następstwie złożenia sprzeciwu a następnie po złożeniu wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy od decyzji ministra.

Pan Ślusarczyk zarzuca artykułowi 15f kolizję z artykułem 54 Konstytucji zapewniającym wolność słowa oraz zakazującym stosowanie cenzury prewencyjnej środków masowego przekazu jakim niewątpliwie jest sieć Internet. Blokowanie następuje bez zapewnienia podmiotom zainteresowanym uprzedniego udziału w postępowaniu.

W ocenie Biura Analiz Sejmowych petycja nie zasługuje na uwzględnienie, gdyż według autora opinii prawnej do petycji:

…wprowadzony instrument powinien stwarzać możliwość szybkiego reagowania na dynamicznie zmieniającą się nielegalną ofertę w sieci Internet. Jednocześnie wydaje się, że przyjęcie rozwiązania, zgodnie z którym zainteresowany podmiot mógłby uczestniczyć w procesie wpisywania przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych danej nazwy domeny internetowej do rejestru uniemożliwiałoby szybką reakcję na pojawianie się w Internecie domen internetowych wykorzystywanych do oferowania gier hazardowych w nielegalny sposób.

Na obecną chwilę Komisja do Spraw Petycji przedłużyła termin jej rozpatrywania, więc sprawa jest w toku. Nadmienię jednak, że obserwacja częstotliwości pojawiania się wpisów w rządowym rejestrze skłania do wniosku, że coś jest chyba nie tak z tą procedurą.

Opinia prawna dotycząca petycji nr 145-265/17:

[pdf-embedder url=”http://e-play.pl/wp-content/uploads/2017/11/BAS.pdf”]

3 komentarze(y) w “Petycja w sprawie likwidacji rejestru zakazanych domen hazardowych

  1. Aależ inteligentny komentarz „chyba Pan poseł sam w to nie wierzy.
   jak już wporwadzili to nie po to żeby sie cofnąć
   hehe”
   Kolega sam siebie po ramieniu poklepał i czuje się kims wyjątkowym 😉
   Najlepiej siedzieć cicho i nic nie robić?
   Bardzo dobrze że ktos ruszył to oficjalna drogą. Kolizja z konstytucja już dawno była wskazywana. Może ktos to podchwyci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *