Wpływ rodziny kluczowy w walce z uzależnieniem młodzieży od hazardu

hazard

Postawa rodziny wobec hazardu jest jednym z głównych czynników w walce z uzależnieniem nastolatków od gier hazardowych, wynika ze studium opracowanego przez naukowców z uniwersytetu w Huelvie, na południu Hiszpanii.

Jak poinformował członek ekipy badawczej Jose Carlos Leon, przeciwdziałanie uzależnieniu młodzieży od hazardu jest możliwe dzięki wpływowi rodziny i przyjaciół nastolatka, o ile nie miał on wcześniej kontaktu z tym rodzajem rozrywki.

W takim przypadku wpływ otoczenia i rodziny jest bardzo ważny na decyzję młodego człowieka zamierzającego brać udział w grach hazardowych. Inaczej mówiąc, nastolatek zagra lub nie w zależności od tego czy jego zachowanie będzie zaakceptowane lub ukarane przez jego najbliższe otoczenie: członków rodziny oraz przyjaciół – wyjaśnił Leon.

Z badania opublikowanego w najnowszym wydaniu pisma „Journal of Gambling Studies” wynika, że w przypadku młodzieży mającej już wcześniej kontakt z grami hazardowymi najważniejszym czynnikiem decydującym o odporności nastolatka na zachęty do gry jest poczucie własnej skuteczności.

Hiszpańscy badacze wskazali, że osoby z silnym poczuciem własnej skuteczności, które wcześniej miały już kontakt z hazardem, łatwiej potrafiły zrezygnować z udziału w grze. Wpływ na to miało np. występujące u nich zdenerwowanie z powodu wcześniejszych porażek i poczucie, że nie mają oni wpływu na wynik gry.

Według Leona częściej w kompulsywną grę hazardową popadają nastolatkowie mający niskie poczucie własnej skuteczności, którzy mieli już wcześniej kontakt z tego rodzaju rozrywką. Uważają oni, że gra jest dla nich niejako testem własnych umiejętności.

Hazard zwykle traktują oni jako możliwość sprawdzenia się, a zarazem potwierdzenia, że posiadają osobistą zdolność do zarządzania własnym losem oraz rezultatami gry – stwierdził Jose Carlos Leon.

Hiszpański badacz z Huelvy zaznaczył, że skutecznym sposobem w walce ze zjawiskiem uzależnienia od hazardu może być program prewencyjny dla młodzieży zawierający informacje, iż rzekome umiejętności obstawiania są fikcją i nie zwiększają szans na zwycięstwo w grze.

Badanie zostało przeprowadzone na 1174 osobach w wieku od 12 do 20 lat w szkołach na terenie regionu Andaluzji, w południowej Hiszpanii. Aż 432 uczestników studium miało już wcześniej doświadczenie w grach hazardowych.

1 komentarz w “Wpływ rodziny kluczowy w walce z uzależnieniem młodzieży od hazardu

  1. niech wezmą sie za narkotyki i dopalacze . dopalacze powoduja nieodwracalne zmiany w mozgu, ludzie to tych gownach popelniaja najciezsze przestepstwa w tym morderstwa, wodka tez nielepsza, ile jest przestepstw po spozyciu alkoholu? a ile po hazardzie, co najwyzej ktos cos komus ukradnie.
    nieroby rzadowe wezcie sie bo naród jest rozpity, chlaja na potege. nikt w tym nic nie widzi? co chwila na libacji ktos kogos zabija

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *