Aresztowano 21 osób podejrzanych o ustawianie meczów w Hiszpanii

Funkcjonariusze Policji Krajowej współpracujący z Interpolem i Europolem zlikwidowali organizację zajmującą się ustawieniem meczów niższych lig podlegających Królewskiej Hiszpańskiej Federacji Piłkarskiej (RFEF)oraz ekstraklasy Gibraltaru.

Wśród 21 aresztowanych osób znajdowało m.in. się dwóch liderów grupy związanych ze środowiskiem piłkarskim oraz skorumpowani zawodnicy.

Policja Krajowa (Policia Nacional) poinformowała, że rozbita grupa zajmowała się ustawianiem meczów w celu obstawiania wyników u w zakładach bukmacherskich, zarówno klasycznych jak i działających online. „Organizacja była prowadzona przez dwóch mężczyzn związanych ze światem profesjonalnej piłki nożnej, którzy wykorzystali osobiste kontakty z zawodnikami i przedstawicielami drużyn piłkarskich, uzyskując pewną kontrolę nad meczami trzeciej ligi RFEF” – poinformowała Policja Krajowa.

Informacje od piłkarzy

Na trop tej grupy śledczy natrafili po uzyskaniu informacji o podejrzanych transakcjach związanych z obstawianiem meczów trzeciej ligi piłkarskiej w maju 2021 r. Okazało się, że takich przypadków było znacznie więcej. Funkcjonariusze nawiązali współpracę z Królewską Hiszpańską Federacją Piłki Nożnej (RFEF), Generalną Dyrekcją ds. Regulacji Hazardu (DGPJ) oraz Krajowego Centrum Policji ds. Uczciwości w Sporcie i Zakładach (CENPIDA) i UDEV Central (specjalnej grupy policyjnej specjalizującej się w dochodzeniach dotyczących korupcji w sporcie).

Z ustaleń Policji Krajowej wynika, że dwaj „ustawiacze” zdobywali od piłkarzy informacje o składzie zespołów przed konkretnymi meczami, planowanych ustawień czy taktyce. Śledczy badają, czy zamieszani w ten proceder zawodnicy nie wpływali także bezpośrednio na wyniki spotkań. Liderzy grupy utrzymywali kontakt ze skorumpowanymi zawodnikami za pomocą szyfrowanej sieci komunikacyjnej.

Niewielkie zakłady, ale z wielu kont

Dzięki zdobytym informacjom obstawiali mecze w zakładach bukmacherskich. Głównie tych działających on-line, bo one gwarantowały oszustom większą anonimowość. Dla uniknięcia wykrycia przekrętów, oszuści nie stawiali zbyt wielkich sum. Za to przy pomocy grupy „słupów” założyli na ich nazwiska wiele kont wykorzystywanych do obstawiania.

Grupa korzystała jeszcze z pomocy osób, których rolą było tylko odbieranie wygranych i przelewanie ich na konta oszustów. Za podział zysków odpowiadali dwaj „ustawiacze”, którzy zarabiali najwięcej. Opłacali oni współpracujących z nimi piłkarzy, a także „słupy” i „personel pomocniczy”.

Po ustaleniu składu powyższej grupy w prowincjach Kadyks, Sewilla, Badajoz i Almería aresztowano 21 osób. Przeszukano także trzy domy, w których zabezpieczono 60 tys. euro w gotówce oraz dwa pojazdy. Według wstępnych szacunków śledczych oszuści zarobili na ustawianiu meczów ponad 500 tys. euro.

Źródło: portal tvp.info

O Autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.