Barclays obniżył rating Entain, właściciela STS

Najczęściej czytane Polecane Ze świata
Wiktor Czerwiński 09/02/2024

Ostatnia aktualizacja: 19 lutego 2024

Gigant hazardowy Entain, od ubiegłego roku właściciel marki STS, stoi przed kolejnym trudnym momentem w swojej historii, po tym jak bank Barclays obniżył mu rating. Cena akcji w następstwie obniżenia rekomendacji przez analityków spadła o prawie 2,5%.

W analizie przeprowadzonej przez Barclays Bank kluczowe jest to, że Entain znajduje się obecnie pod dużą presją oczekiwań iż firma wróci na ścieżkę wzrostów w internecie, szczególnie na rynku w USA.

Barclays skorygował rating dla Entain z „przeważonego”(overweight) na „zrównoważony”(equal weight) oraz skorygował cenę docelową z 1120 p do 1070 p.

„Uważamy, że aby akcje spółek mogły działać, muszą powrócić do stopy wzrostu rynkowego w Internecie lub lepszej, a udziały w USA ustabilizować się (i rosnąć)” – stwierdził Barclays, dodając, że „żadne z nich nie jest pewne”.

Bank stwierdził, że są niewielkie przepływy wolnej gotówki, a wysoka dźwignia ogranicza fuzje i przejęcia.

„Akcje wydają się tanie, ale ryzyko i zysk są tutaj dość zrównoważone, dlatego obniżamy rekomendację do EW” – poinformowano

Ubiegły rok trudny w historii Entain

Przypomnijmy, iż w ubiegłym roku Entain dokonał poprzez zależną spółkę Entain CEE (Central Eastern Europe) zakupu STS. Transaksja ta doprowadziła do spadku wchodzących w skład londyńskiego indexu blue-chipów FTSE100 spadku ceny akcji Entain(LSE: ENT).

Cena akcji zanotowała kolejne spadki gdy okazało się, że Entain uwikłane w próbę przekupstwa w związku z operacjami na rynku tureckim, zgodziło się zapłacić 585 milionów funtów brytyjskiemu Urzędowi Podatkowemu i Celnemu (HMRC). Renomowany w świecie finansów bank inwestycyjny Goldman Sachs zmienił w tym czasie rekomendację akcji Entain z 'kupuj’ na ’sprzedaj’. Na szczycie Entain doszło wtedy do zmian. Była dyrektor generalna Jette Nygaard-Andersen w grudniu ubiegłego roku opuściła swoje stanowisko w obliczu rosnącej presji ze strony inwestorów, a na czele spółki zastąpiła ją tymczasowa dyrektor generalna Stella David, była dyrektor niewykonawcza z doświadczeniem w branży napojów. Dodatkowo na stanowisko dyrektora niewykonawczego został mianowany największy krytyk zakupu STS Ricky Sanders z Emminence Capital.

Barclays postrzega rychłe powołanie nowego dyrektora generalnego jako potencjalny katalizator zmian.

Zmiany zaszły także w STS Polska, gdzie dotychczasowego wieloletniego prezesa Mateusza Juroszka zastąpił Radim Haluza, który wcześniej pracował dla lidera chorwackiego SuperSport, także wykupionego przez Entain. Obie marki wchodzą obecnie w skład Entain CEE.

Analiza Barclays przedstawia obraz firmy znajdującej się na rozdrożu, a jej działalność internetowa podlega szczególnej analizie. Trajektoria wyników Entain w Internecie w połączeniu z dynamiką jej udziału w rynku amerykańskim prawdopodobnie odegra kluczową rolę w określeniu przyszłej wyceny firmy i kierunku strategicznego.

Akcje Entain spadły o prawie 40% w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL