Właściciele STS zapłacą 585 mln GBP w związku z zarzutami o przekupstwo

Polecane Prawo hazardowe Ze świata
Wiktor Czerwiński 06/12/2023

Ostatnia aktualizacja: 5 lutego 2024

Gigant hazardowy grupa Entain (właściciel polskiego STS, czy też brytyjskich Ladbrokes i Coral) zapłaci brytyjskiemu Urzędowi Podatkowemu i Celnemu HM Revenue & Customs (HMRC) 585 milionów funtów w ramach ugody w związku z zarzutami o przekupstwo dotyczącymi tureckiej firmy, której był wcześniej właścicielem.

Warunki ugody DPA* zostały zatwierdzone we wtorek 5 grudnia 2023 przez Dame Victorię Sharp, przewodniczącą Wydziału King’s Bench przy Królewskich Sądach Sprawiedliwości przy Sądzie Koronnym w Southwark.

HMRC wszczęło dochodzenie w sprawie GVC Holdings, byłego podmiotu Entain PLC, pod kątem naruszenia ustawy Bribery Act 2010. DPA odwołuje się do zarzutów dotyczących braku odpowiednich procedur zapobiegających przekupstwu, szczególnie w swojej działalności skierowanej do Turcji, która została sprzedana w 2017 roku.

Zarząd Entain oświadcza, że DPA rozstrzygnął dochodzenie HMRC dotyczące wcześniejszych spraw biznesowych firmy FTSE100.

Jak ogłoszono przed zawarciem ugody, Entain PLC zgodziła się zapłacić łącznie 585 mln funtów, co obejmuje karę finansową i zwrot zysków. Entain zadeklarował przekazanie kolejnych 20 milionów funtów na cele charytatywne oraz 10 milionów funtów na pokrycie kosztów HMRC i CPS.

W oświadczeniu Barry Gibson, prezes Entain, powiedział: „To ostatni krok w procesie, który wisiał nad naszą firmą, odkąd HMRC wszczęło dochodzenie w sprawie firmy sprzedanej przez były zespół zarządzający sześć lat temu”.
„Współpracowaliśmy szeroko i proaktywnie na każdym etapie procesu, co, mam przyjemność powiedzieć, zostało docenione przez Trybunał”
„Entain uległo teraz fundamentalnej i głębokiej zmianie. Możemy teraz skoncentrować się na przyszłości”.

Płatności będą dokonywane w ratach przez następne cztery lata.

*DPA – Deferred Prosecution Agreement – za Wikipedia: Odroczona umowa prokuratury, która jest bardzo podobna do umowy o braku prokuratury, jest dobrowolną alternatywą dla orzeczenia, w którym prokurator zgadza się udzielić amnestii w zamian za zgodę oskarżonego na spełnienie określonych wymogów.

Trudny okres dla Entain

Rok 2023 nie jest łaskawy dla giganta hazardowego Entain. Cena akcji firmy, które na początku lutego dochodziła do 16 funtów obecnie wynosi około 8 GBP (7.99 w momencie publikacji artykułu).
W listopadzie Goldman Sachs zmienił prognozy na docelową cenę akcji z 1450 pensów do 820 pensów oraz rekomendacje „kupuj” na „sprzedaj”.

W połowie 2023 roku Entain ogłosił zakup największego polskiego bukmachera STS za kwotę 750 mln funtów. Była to kolejna transakcja nabycia lokalnego operatora, po tym jak wcześniej dokonano podobnych transakcji w Holandii oraz Chorwacji.
W Holandii za kwotę 550 mln euro (ze zmiennymi które mogą podwyższyć kwotę transakcji do 850 mln eur) nabyto markę BetCity.nl , zaś w Chorwacji za kwotę 690 mln eur nabyto SuperScore Group.

Transakcja zakupu STS była krytykowana przez część akcjonariuszy Entain. Ricky Sandler z Eminence Capital wystosował nawet list otwarty do zarządu firmy, w którym mocno skrytykował decyzję o zakupie STS. Określił decyzję Entain o sfinansowaniu przejęcia poprzez emisję nowych akcji jako „zaskakującą i niszczącą wartość” dla akcjonariuszy. Jak pokazały kolejne miesiące akcje firmy faktycznie zanurkowały.

Pod koniec listopada w prasie pojawiły się także informacje o tym, iż BET MGM który ma z Entain PLC wspólne operacje na rynku amerykańskim (joint venture 50%-50%), zrezygnował z przejęcia całej grupy Entain. Mówiło się o kwocie 11 miliardów USD.

 

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL