Goldman Sachs radzi sprzedawać akcje Entain, właściciela STS

Inwestycje i umowy Polecane Ze świata
Wiktor Czerwiński 30/11/2023

Ostatnia aktualizacja: 4 grudnia 2023

Bank inwestycyjny i gigant usług finansowych Goldman Sachs obniżył rekomendację firmy Entain z „kupuj” do „sprzedaj” w związku z obawami dotyczącymi rozwoju biznesu, szczególnie w jego dziale internetowym.

Akcje Entain w tym roku spadły z ponad 1500p z początku roku do zaledwie 784p w dniu dzisiejszym. Tylko w ostatnich 5 dniach cena akcji spadła o ponad 8%. Spadek ten nastąpił po ogłoszeniu przez Goldman Sachs obniżenia ratingu właściciela takich marek jak Ladbrokes, Bwin czy STS.

Prognoza dotycząca docelowej ceny akcji według Goldman Sachs spadła z 1450 pensów do 820 pensów.

Goldman Sachs stwierdził, że przyczyną tego są problemy Entain ze wzrostem w ostatnich miesiącach.

Dodano także, że jest to wynikiem przeszkód regulacyjnych, zwiększonej konkurencji i dynamiki rynku. Ma to szczególny wpływ na działalność hazardową online Entain.

Goldman Sachs prognozuje, że wzrost pro-forma w Internecie Entain będzie ujemny w czwartym kwartale 2023 r. i w pierwszej połowie 2024 r.

Oczekuje się, że grupa Entain powróci do wzrostu dopiero w drugiej połowie przyszłego roku.
Poziom obaw jest tak wysoki, że Goldman Sachs obniża również szacunki zysku na akcję na lata 2024 i 2025. Bank twierdzi, że będzie to około 30% niższy niż poprzednio przewidywano, dodając, że pogorszyły się również przepływy pieniężne.

Ugoda na kwotę 585 mln funtów

Goldman Sachs zwrócił także uwagę na ubiegłotygodniowe porozumienie z Prokuraturą Koronną w Wielkiej Brytanii (CPS – The Crown Prosecution Service) w sprawie historycznych działań w Turcji.

W piątek 24 listopada spółka Entain ogłosiła zawarcie porozumienia w sprawie odroczenia ścigania  z Prokuraturą w tej sprawie.
Warunki są zgodne z zapisem ogłoszonym 10 sierpnia. Entain zgodził się zapłacić karę finansową plus zwrot zysków w łącznej wysokości 585,0 mln funtów. Przekaże również darowiznę na cele charytatywne w wysokości 20,0 mln funtów i przeznaczy 10,0 mln funtów na pokrycie kosztów CPS i HMRC.
Będą one płacone w ratach przez cały okres obowiązywania  porozumienia. Będzie ono obowiązywać przez okres czterech lat od daty ostatecznego zatwierdzenia przez sąd.

Entain będzie starał się o ostateczną zgodę sądu 5 grudnia.

Przejęcie STS

Chociaż Goldman Sachs nie wspomniał o tym, przejęcie przez Entain za 750 milionów funtów polskiego lidera rynku STS Holding spotkało się z krytyką ze strony inwestorów i analityków.

Na przykład główny interesariusz, Eminence Capital, określił decyzję Entain o sfinansowaniu przejęcia poprzez emisję nowych akcji jako „zaskakującą i niszczącą wartość” dla akcjonariuszy.

Akcje Entain znacząco spadły w okresie po ogłoszeniu przejęcia, mimo że kierownictwo firmy wykazało optymizm co do transakcji.

 

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL