Bartosz Józwiak: Rynek hazardu powinien być rozczłonkowany

Bartosz Józwiak

– Ustawa zakłada, że państwo będzie monopolistą w kwestii hazardu co oznacza, że przejmuje na siebie wszystkie te elementy, które związane są z włożeniem w ten interes pieniędzy początkowych.

To państwo będzie musiało wyłożyć fundusze m.in. na zakup automatów i ich serwisowanie – mówił na antenie Polskiego Radia Lublin Bartosz Józwiak, prezes Unii Polityki Realnej, poseł klubu Kukiz’15. Z gościem rozmawiał Stefan Sękowski.

Jak szacują eksperci: najbardziej optymistyczny okres zwrotu tego typu inwestycji to jest około 6 lat. Pamiętajmy, że w większości przypadków standardem jest to, że po około 3 latach automaty muszą być wymieniane, ponieważ tracą swój okres ważności (…) – podkreślał Bartosz Józwiak.

Najtaniej te urządzenia produkują polscy producenci, ale do nich nie skierowano zapytań ofertowych. W tej sytuacji prawdopodobnie będziemy się posługiwali urządzeniami zagranicznymi. Wszystkie one w którymś momencie tracą homologację i wtedy muszą być wymieniane – tłumaczył gość.

To bardzo drażliwa branża i bardzo korupcjogenna oraz bardzo podatna na to, że mogą w nią wchodzić organizacje przestępcze. Ale to nie jest powód, by monopolizować ten rynek. To bardzo niebezpieczne jeśli chodzi o możliwość przejęcia go przez podmioty zagraniczne, ponieważ jest to dużo łatwiejsze niż w rynku rozproszonym, który jest oparty o koncesje i pobierany przez państwo podatek akcyzowy – mówił Józwiak.

Ja osobiście jestem raczej zwolennikiem rozczłonkowania tego rynku, czyli: państwo jest operatorem tej branży, pilnuje, dozoruje, wydaje koncesje i je zabiera za naruszenie oraz pobiera podatki. To daje państwu minimalizację kosztów dla budżetu, maksymalizację zysków i kontrolę nad rynkiem (…). Ponadto moim zdaniem powinniśmy inwestować w firmy polskie – wnioskował gość.

Całość czytaj na: radio.lublin.pl

4 komentarze(y) w “Bartosz Józwiak: Rynek hazardu powinien być rozczłonkowany

 1. Dzisiaj województwo łódzkie trzepane cholernie. Zieloni zagotowani. Celnik powiedział, że prawdziwa bomba się dopiero szykuje. Będzie ciepło. Pozdrowienia dla wytrwałych

 2. Doskonale się z tym zgadzam. Automaty były i będą …. a dać zarabiać komuś z zewnątrz zamiast naszym firmom nie rozwiąże problemu.
  Koncesje , kontrola…. Tutaj leży rozwiązanie.

  1. Ale to są bałwany… Idąc tokiem myślenia monopolizacji rynku i pominięcia przy tym całkowicie jak domniemuję prywatnych podmiotów czeka nas monopolizacja innych gałęzi gospodarki a następnie ogromne prywatyzacje bo spółki będą nierentowne i źle zarządzane.

   Automaty od totalizatora, co niektórzy naiwniacy myślą pewnie że będzie jak dawniej wezmą i po sprawie… haha dadzą 5% albo 500 zł i jak nie pasuje to nie bierz… Przy tym spełń 50 wymagań, a jak coś spieprzysz to dowalą kary umowne. Jeżeli jeszcze Polska Grupa Zbrojeniowa chce stworzyć własny program zapewne będzie to kicha i nikt w to nie będzie chciał grać, bo oni wykonają robotę i dziękuje a poprawek i aktualizacji softu zapewne nie będzie.

   Dla pracownika, który będzie miał się tym zajmować dadzą 2000 zł miesięcznie + psie prowizje, a kto będzie tego pilnował przed menelami, chuliganką z nizin społecznych? Policja i ochroniarz, który będzie dorabiał po robocie w biedronce? Kto będzie jeździł do maszyn jakby pożar się palił, żeby działały i gracze byli zadowoleni i chcieli grać?

   Tym bardziej że ewidentnie chcą wyeliminować wszystkich, którzy są i byli dotychczas w branży. Co oni dokonają cudu, żeby to wszystko sprawnie działało? Czy będzie musiało minąć 10 lat, gdzie zmienią się rządy, zmieni się ustawa, zmieni się prawo i skarb państwa będzie tylko w dupę?

   Nie uda im się to i tyle. Nie ma szans. Opłacalny dla skarbu państwa bardziej byłby system licencji i podatku od maszyn.
   Tym bardziej że ludzie z branży hazardowej to elektorat dla pisu gówno warty, warci są ci którzy będą dostawać zapomogi, pięćset plusy itd. i będą armią iść i głosować. No ale tak monopolizują rynek automatów i swoim będą mogli porozdawać nowe stanowiska pracy… w myśl zasady By żyło się lepiej….naszym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *