Belgia podwyższa legalny wiek hazardu do 21 lat, lecz z jednym wyjątkiem..

Odpowiedzialna gra Prawo hazardowe Ze świata
Wiktor Czerwiński 05/03/2024

Ostatnia aktualizacja: 23 kwietnia 2024

Zaktualizowane przepisy dotyczące Odpowiedzialnej Gry (RG) nałożą dodatkowe ograniczenia na operatorów działających w Belgii po wprowadzeniu zakazu reklamy gier hazardowych od 1 lipca 2023 r. Zaktualizowane w styczniu prawo obejmuje między innymi zakaz stosowania zachęt takich jak bonusy lub darmowe zakłady. Podwyższa też minimalny wiek legalnego hazardu, z jednym jednak wyjątkiem.

Wiek legalnego hazardu ma wzrosnąć z obecnych 18 lat do 21 lat. Jednakże limit wiekowy nie dotyczy gier loteryjnych i zdrapek National Lottery. Minimalny wiek pozostaje tutaj na poziomie 18 lat.

Ponadto ustawa jeszcze bardziej wzmacnia wcześniej wprowadzony zakaz reklam hazardu, zakazując w zasadzie wszelkich form reklamy, chyba że zostaną wyraźnie zatwierdzone przez rząd.

„Rząd może nadal wprowadzać wyjątki od zakazu reklamy. Jednak jakakolwiek forma reklamy, która nie jest wyraźnie dozwolona, ​​jest zabroniona. Nie ma już szarej strefy.” – powiedział Stefaan Van Hecke poseł na Sejm Zielony

Najbardziej uderzającą zmianą jest całkowity zakaz wręczania prezentów mających na celu przyciągnięcie nowych graczy lub zachęcenie znanych graczy do ponownej gry.

Izba Reprezentantów Belgii po raz pierwszy przyjęła nowe przepisy w styczniu.

Legalny hazard online w Belgii

Hazard online został uregulowany w 2011 roku w oparciu o „ideę channelingu”: zwalczanie nielegalnego hazardu poprzez umożliwienie legalnej oferty. Od tego czasu firmy mogą ubiegać się o zezwolenia, co oznacza, że ​​82 kasyna, salony gier i biura bukmacherskie uzyskały już licencje na prowadzenie witryn hazardowych.

Według Komisji ds. Gier, która nadzoruje firmy hazardowe, liczba graczy grających online przynajmniej raz w tygodniu wzrosła z 343 000 do 634 000 w latach 2018–2022. W tym samym okresie liczba unikalnych aktywnych graczy online wzrosła z 63 000 do 141 000.

Według danych Komisji ds. Gier różnica między postawioną kwotą a wypłaconą kwotą wzrosła do 1,45 miliarda w 2022 r., czyli o około 350 milionów więcej niż w 2018 r.

A co z Loterią Narodową?

Loterii Narodowej się upiekło. Przepisy dotyczące minimalnego wieku jej nie obejmują.

Według belgijskiej gazety „Het Nieuwsblad” wzbudziło to kontrowersje wśród części parlamentarzystów.

„Loteria Narodowa jest największą przyczyną uzależnienia od hazardu w kraju.

Mogą tam pójść nawet osoby z czarnej listy. Zdrapki cieszą się dużą popularnością wśród młodych ludzi. A te gry trudno odróżnić od gier oferowanych przez firmy hazardowe” – stwierdził niezależny poseł Jean-Marie Dedecker.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL