Biuletyn Statystyczny Służby Celnej – podsumowanie 2015 r.

Najczęściej czytane
Bartosz 14/04/2016

Ostatnia aktualizacja: 16 kwietnia 2020

Jak co roku na stronie Ministerstwa Finansów Służba Celna podsumowała w biuletynie statystycznym swoje dokonania z roku poprzedniego.

Przyjrzyjmy się zatem danym dotyczącym dozoru podatkowego wykonywanego przez urzędy celne zostały przygotowane w oparciu o informacje otrzymane z Departamentu Kontroli Celnej, Podatkowej i Kontroli Gier.

Nas oczywiście szczególnie interesuje dozór podatkowy w zakresie gier hazardowych sprawowany jest w kasynach, salonach gry na automatach oraz w punktach gier na automatach o niskich wygranych.

Kontrole w zakresie salonów gier obejmują:

– sprawdzenie stanu liczników kredytów i żetonów i porównanie ich z raportami dziennymi,
– obliczanie rezultatów gier na automatach,
– sprawdzenie prowadzonej dokumentacji.

Kontrole w zakresie punktów gier na automatach o niskich wygranych obejmują:

– przeprowadzenie urzędowego sprawdzenia w punktach gier na automatach o niskich wygranych,
– sprawdzenie prowadzonej dokumentacji,
– ustalanie zgodności stanu faktycznego w stosunku do stwierdzonego w protokole urzędowego sprawdzenia.


Jak widać prawie we wszystkich województwach nastąpił drastyczny spadek podstaw opodatkowania z powodu zamykających się stopniowo salonów gier i punktów gier na automatach o niskich wygranych. Ogólna wysokość kwot opodatkowanych wyniosła niespełna 730 milionów plan (wobec ponad 2,5 miliarda z samych AoNW w roku 2009!). Gdzie reszta pieniędzy? Nie wiadomo…


Na wykresie wkradł się niestety błąd, gdyż po raz pierwszy od czasu wprowadzenia ustawy o grach hazardowych kwoty podane są nie w milionach a w złotówkach (chyba dlatego żeby wykres nie prezentował się zbyt biednie).

Jeszcze dane dotyczące postępowań dotyczących wymierzenia kar pieniężnych w sektorze gier hazardowych:

Zostało zainicjowane ponad 25 tys. spraw w tym zakresie, w których wydano prawie 12 tys. decyzji w pierwszej instancji. Do drugiej instancji (Izby Celnej) zostało skierowane 16,5 tys. spraw, z których 7 tys. zostało zakończone decyzjami w większości podtrzymującymi decyzje Urzędów Celnych. Również ponad 7 tys. spraw zostało skierowanych do sądów…



0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL