Celnicy ostro do Kapicy

Najczęściej czytane
Bartosz 12/01/2015

Ostatnia aktualizacja: 12 stycznia 2015

8 stycznia 2015 r. Związek Zawodowy Celnicy.pl skierował pismo do Szefa Służby Celnej w sprawie stosowania ustawy hazardowej.

W piśmie czytamy:

Odnosząc się do kwestii możliwej odpowiedzialności karnej funkcjonariuszy celnych w związku z stosowaniem ustawy hazardowej, prosimy o podanie sygnatury prawomocnego orzeczenia Sądu, w którym Sąd merytorycznie rozpatrzył wniesiony przeciwko funkcjonariuszowi subsydiarny akt oskarżenia, gdyż zdaje się, że w ww. piśmie Ministerstwo Finansów odnosi się do orzeczenia, w którym nie nadano biegu subsydiarnemu aktowi oskarżenia wyłącznie z przyczyn formalnych.

Nie jest dla nas także zrozumiałe bagatelizowanie podniesionych w naszym piśmie nr ZZ Celnicy PL-50/14 z dnia 20.10.2014r. okoliczności przeprowadzania kontroli na legitymację służbową w sytuacji, gdy akcja jest planowana, gdyż sprawa jest bardzo poważna, o czym świadczy m.in. wyrok Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim VII Kp 735/14 z dnia 28 listopada 2014r., w którym Sąd potwierdził wątpliwości i obawy Związku Zawodowego Celnicy PL, które Panu przedstawiliśmy w ww. piśmie. W przedmiotowym wyroku Sąd nakazał zwrot zatrzymanych rzeczy – tj. automatu do gry, ponieważ funkcjonariusze przeprowadzili czynności procesowe w trybie art.308 par.1 k.p.k zabezpieczając dowód przestępstwa z art.107 par.1k.k.s. po okazaniu legitymacji służbowych, w sytuacji gdy akcja była zorganizowana i wcześniej zaplanowana – Sąd zmienił zaskarżone Postanowienie Prokuratora i odmówił zatwierdzenia zatrzymania rzeczy.

Wobec powyższego wnosimy raz jeszcze o działania Szefa Służby Celnej w ramach nadzoru w podległych jednostkach, celem wyeliminowania procederu wysyłania funkcjonariuszy na kontrole bez uprzedniego wystawienia upoważnienia do kontroli, w sytuacji gdy akcja jest wcześniej planowana. Naszym zdaniem, kierowanie funkcjonariuszy na akcje i nakazywanie wejścia do podmiotów gospodarczych na legitymację, gdy wcześniej zaplanowano czynności, nosi znamiona nadużycia władzy i przekroczenia uprawnień.

Jednocześnie uprzejmie informujemy, że ostatnio pojawiają się w obiegu publicznym informacje o kolejnym wyroku Sądu Najwyższego, w którym cytując za prasą ogólnopolską – Sąd Najwyższy stwierdza, że „Jeżeli, sądzie lub urzędniku, stwierdzasz, że norma prawna, która ma zostać zastosowana, nie jest normą która była notyfikowana, a jest to norma techniczna, to tobie – sądzie najniższej instancji, i tobie – urzędniku na samym dole w hierarchii, nie wolno tego stosować – stwierdził Sędzia Sądu Najwyższego” – Tygodnik Uważam rze z 21.12.2014r. – tytuł artykułu „Sąd Najwyższy – „hazardowa” to bubel.”

Podobnie liczne orzecznictwo sądów niższej instancji, w tym także sądów administracyjnych oraz Prokuratur Generalny kwestionuje możliwość stosowania ustawy hazardowej, o czym Pana informowaliśmy, a Prokuratoria Generalna szacuje już też możliwe straty budżetu.

W przedmiotowej sprawie zapadały także wyroki Sądów, które zasądzają odszkodowania na rzecz urządzających gry hazardowe, nie wspominając już o licznym orzecznictwie TSUE, który wprost zakazuje stosowania przepisów nienotyfikowanych.(…)

i na zakończenie:

(…)Apelujemy o rozsądek i zaprzestanie działań narażających funkcjonariuszy na odpowiedzialność karną.

Apelujemy o rozwagę. Odpowiedzialny urzędnik zaczekałby na notyfikację i następnie podjął działania. Automaty i tak są wstawiane na nowo, po tym jak są zajmowane przez Służbę Celną. To swoista walka z wiatrakami, w skutek której rosną tylko kwoty możliwych roszczeń wobec Skarbu Państwa i kolejnych spraw przed ETPCZ, a hazard w szarej strefie jak był, tak jest nadal i ma się doskonale. Znacznie skuteczniejsze działanie jest możliwe dopiero po notyfikacji tych przepisów, także dla wymiaru sprawiedliwości i organów prokuratorskich, choć wiadomo, że nawet wtedy zupełnie nie zlikwidujemy hazardu.

Zdążymy wówczas znacznie ograniczyć nielegalny hazard, jeżeli taka będzie wciąż wola Rządu RP, jednak, co w tym wszystkim wydaje się najistotniejsze, bez narażania na odpowiedzialność karną funkcjonariuszy celnych i bez narażania budżetu Państwa.

Źródło oraz pełna treść pisma: celnicy.pl

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

G-SHOCK

07:30
13/01/2015

To nic nie da. Kapica po prostu musi odejść .

Zybi

10:51
13/01/2015

Chyba sam Pan Minister Kapica w latach młodości przegrał parę groszy na automatach i teraz tak się mści, to może być podobna historia jak Pana "biegłego" Celmerowskiego, uzależnionego od hazardu (art. w Uwżam Rze nr 27/2013). Niebawem otrzymamy pisemne uzasadnienie Sądu Najwyższego w sprawie II KK 55/14 z 27.11.2014r.(co nieco w Uważam Rze nr 1/2015) i to chyba będzie już koniec Pana Jacka, czego mu wraz z Jego pracownikami szczerze życzymy (wnioskując po tym artykule). Pozdrawiam.

MiXer

11:16
13/01/2015

Odejść ? On powinien wylecieć na zbity pysk.
E-PLAY.PL