Co czeka licencje hazardowe w Curaçao?

Curacao od dawna jest jedną z najpopularniejszych jurysdykcji iGaming na świecie, oferując start-upom, przedsiębiorcom i firmom o ugruntowanej pozycji ekonomiczny i prosty system licencjonowania. Ale w ciągu ostatniego roku szepty o zmianach w regulacjach sektora rozwinęły się w nową ustawę, która ma na celu zmianę sposobu zarządzania iGamingiem w kraju.

W obecnym systemie rząd Curacao wydaje łącznie cztery licencje firmom. Z kolei te firmy wydają licencje operatorom na własnych warunkach, wymaganiach i warunkach. Pomogło to zmniejszyć obciążenie administracyjne rządu, ponieważ skutkowało mniejszą liczbą wniosków, formalności i nadzoru, zamiast tego wymagało, aby posiadacze licencji mistrzowskich się tym zajęli.

Ale to wszystko ma się zmienić, ponieważ nowa ustawa o przeglądzie systemu zostanie prawdopodobnie przyjęta w nadchodzących miesiącach lub roku. Na podstawie najnowszego projektu ustawy stworzone zostaną nowe ramy, które obejmą licencje dla operatorów B2C i dostawców B2B, podobne do istniejących reżimów w innych jurysdykcjach. Rząd utworzyłby również Curacao Gaming Authority, który działałby niezależnie w celu nadzorowania wydawania i utrzymywania wszystkich licencji.

Aby uzyskać licencję, każda firma lub podmiot będzie musiał uiścić opłatę i opłaty za utrzymanie, ponieważ rząd musi zwiększyć dochody, ale także zapłacić za nowy organ regulacyjny. Jeśli chodzi o wysokość opłaty, prawdopodobnie będzie to około 4 000 EUR za złożenie wniosku o licencję, a następnie opłata licencyjna w wysokości około 12 000 EUR rocznie, przy czym opłata 250 EUR miesięcznie za adres URL działający pod nazwą firma.

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć?

Nowa licencja zawiera nowe wymagania i kontrole dotyczące prania pieniędzy i odpowiedzialnego hazardu. Na przykład, podobnie jak w przypadku licencji Kahnawake, każda firma będzie musiała zarejestrować trzech pracowników jako kluczowe stanowiska pracujące w firmie. Oczekuje się również, że będą przestrzegać uczciwego hazardu i odpowiedzialnego hazardu oraz zapobiegać hazardowi nieletnich i innym formom nieetycznej działalności. Chociaż władze zdają sobie sprawę, że niektóre firmy mogą skierować się gdzie indziej, nie wydają się tym szczególnie przejmować, a jeden minister określił to jako „niewielką stratę”.

Władze postrzegają raczej jako dużą zaletę utworzenie prawdziwego organu wydającego licencje, co oznaczałoby odpowiednie egzekwowanie prawa i pociąganie operatorów do odpowiedzialności.

Nie wydaje się, aby nastąpiły jakiekolwiek zmiany w obecnym systemie podatkowym, w którym firmy hazardowe oferujące swoje usługi poza Curacao płacą zerowy podatek.

Co dzieje się z obecnymi posiadaczami licencji?

Bardzo dobre pytanie. Na razie nic nie jest pewne, ale wydaje się prawdopodobne, że wszyscy dotychczasowi sublicencjobiorcy, posiadający licencje wydane przez posiadaczy licencji master, będą powoli przenoszeni do nowego systemu. Licencja przejściowa będzie wydawana na okres roku, co pozwoli jej posiadaczowi upewnić się, że spełnia nowe zasady i wymogi. Rząd Curacao rozpoczął już proces przenoszenia istniejących podlicencji w nadziei, że wszyscy posiadacze licencji przyjmą nowy reżim.

Jakie są pułapki?

Istnieją obawy, że rząd Curacao może nie sprostać zadaniu zarządzania i nadzorowania całej branży gier hazardowych online. Kraj jest mały i ma niewiele dodatkowych środków na inwestycje w tworzenie nowych struktur i ich utrzymanie.

Oczywiście nowe opłaty licencyjne zapewnią nowe źródło dochodów, ale prawdopodobnie zajmie to trochę czasu. Możemy spodziewać się więcej niż kilku początkowych problemów w miarę pojawiania się nowego reżimu, niezależnie od jego formy. Może to obejmować opóźnienia w przetwarzaniu wniosków, pomyłki i pomyłki, długi czas reakcji i niemożność odpowiedniego nadzorowania całego rynku.

Może to również spowodować spadek zainteresowania Curacao jako lokalizacji dla startupów. Wynika to z przeszkód finansowych na drodze i środków, które początkowo mogą być trudne do osiągnięcia dla mniejszych startupów.

O Autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.